Firmy preferujú vo vedúcich pozíciách extrovertov. Akoby boli nepísanou normou. Kto sa k nim radí, občas používa na vysvetlenie teóriu, že extroverzia je zručnosť, ktorej sa introverti jednoducho nepriučili. Čo introverti nepočúvajú radi. Na druhej strane introvertom nahrávajú výskumy, podľa ktorých sú práve oni úspešní lídri.
K výskumom, ktoré sa snažia rozlúsknuť otázku, či sa vo vedúcich pozíciách darí lepšie introvertom alebo skôr extrovertom, sa viaže neutíchajúca polemika. Zhrnutie jedných štúdií tvrdí: „Vedecké výskumy dokazujú, že introvertný spôsob správania je kľúčom k tomu, ako sa stať úspešným lídrom. Tak ako Mahátma Gándhí, Abraham Lincoln či Sokrates. Významní vodcovia sú introverti – sú tichí, nesmelí, zdržanliví a nevyhľadávajú dobrodružstvo. To im umožňuje dať ľuďom silu na dosahovanie výsledkov.“
To je jedna strana mince. Zhrnutie druhej polovice štúdií sa začína podobne: „Vedecké výskumy dokazujú, že extrovertný spôsob správania je kľúčom k tomu, ako sa stať úspešným lídrom.“ Aj tieto štúdie sú rovnako dobre podložené príkladmi: „Tak ako John F. Kennedy, Martin Luther King či Jack Welch. Významní vodcovia sú extroverti – sú odvážni, energickí, zhovorčiví, aktívni a sú ochotní riskovať. To im umožňuje komunikovať víziu, ktorá inšpiruje ľudí k dosahovaniu výsledkov.“