Počas rekreačného športovania, pracovnej záťaže, ale aj v pokoji dýchacie cesty privádzajú do pľúc vzduch s potrebným kyslíkom. Majú však aj dôležitú ochrannú funkciu. Riasinková výstelka obsahuje sekrečné bunky, ktoré za normálnych okolností produkujú malé množstvo hlienu. Ten pohlcuje vdýchnuté cudzorodé čiastočky, napríklad prach, baktérie, mikróby.
Hlien posúva riasinková výstelka hlbšie do dýchacích ciest. Napadnutie sliznice dýchacích ciest vírusmi alebo baktériami veľmi často spôsobuje zvýšenú produkciu hlienu, ktorý sa môže „lepiť“ na steny dýchacích ciest, čím spôsobí ich zníženú priechodnosť. Kašeľ je obranný reflex, ktorý udržuje dýchacie cesty priechodné. Človek s ochorením dýchacích ciest ťažko odkašľáva a dýchacie cesty preplnené hlienom sú veľmi zle priechodné. Ak sa produkcia hlienu nezvyšuje, býva kašeľ suchý, neproduktívny a dráždivý. Postihnutý sa trápi a nič nevykašľáva. Pre chrípku a iné vírusové ochorenia postihujúce dýchacie cesty je typické, že v prvých dňoch je kašeľ dráždivý. Neskôr sa stáva produktívnym so zvýšenou produkciou hlienu. Chorý vykašľáva hlieny s rôznorodým obsahom, hustotou a farbou.
POZOR NA SAMOLIEČENIE. Na potláčanie kašľa sa používajú antitusiká, liečivá, z ktorých väčšina tlmí reflex v mozgovom centre pre kašeľ. Použitie antitusika je na mieste, ak kašeľ mimoriadne obťažuje a vyčerpáva. Na uľahčenie odkašľávania sa používajú „vykašľávače“ – expektoranciá, pomáhajúce prečisteniu a lepšej hygiene dýchacích ciest.