Glukóza je druh cukru, ktorý cirkuluje v krvi a pre každého je životne dôležitým zdrojom energie. Ale aby telo mohlo správne a zdravo fungovať, musí sa hladina glukózy pohybovať v určitom rozmedzí. Organizmus si ju musí regulovať podľa istých predpísaných telesných noriem.
Ak organizmus nezvláda reguláciu, nadbytok cukru v krvi pretrváva a jeho hladina sa postupne až nepríčetne zvyšuje. Po vylúčení iných možností (diétne chyby, alkoholické excesy, nesprávna konzumácia potravinových doplnkov či užívanie rôznych podporných prostriedkov a mäkkých drog) tento stav zvyčajne signalizuje, že nastala porucha vylučovania alebo účinku regulátora „sladkosti“ krvi – hormónu menom inzulín, produkovaného podžalúdkovou žľazou. To môže znamenať chronické ochorenie látkovej premeny, teda cukrovku (diabetes mellitus).
Ako ju rozoznáte? Sprievodnými znakmi sú výrazné pocity smädu, časté močenie, úbytok hmotnosti, črty chronickej únavy, opakované a horšie zvládnuteľné infekcie, zle hojace sa rany, „acetónový“ zápach z úst, neskôr problémy so zrakom aj obličkami a v ťažších prípadoch kolapsové stavy.