Keď sa manažéri bratislavského Premium business hotela stretnú so záujemcom o vianočný večierok, predložia mu dve ponuky – klasický bufet a husaco-kačacie menu. Už pri čítaní prvých riadkov – kačacej paštéty s figovým džemom a husacej polievky so zeleninou – sa nejeden rozhodne pre okrídlenú hostinu. V deviatich prípadoch z desiatich považuje mäso vodnej hydiny za správnu kulinársku bodku za uplynulým rokom.
KNOW-HOW Z GROBU. Žiadne iné miesto na Slovensku, vzácne aj v Európe, sa nemôže pochváliť vyše storočnou husacou tradíciou. Kedysi sa tu vďaka mokrinám darilo kukurici – ideálnej potrave husí. Gazdovia ich predávali v Bratislave, Pešti a vo Viedni. Lenže upiecť osemkilového vodného vtáka nebola maličkosť. A tak pozmenenému dopytu Grobčania odpovedali pridanou hodnotou – predávali už upečené husi.
Položili ich do vaničky a pod ne teplé lokše, ktoré sa takto vlastne mastili. Aj priamo v dedinke dnešného seneckého okresu si mohol pocestný sadnúť k husi s kapustou a lokšou. Postupne sa sústredili len na gastronómiu a chov prenechali južným regiónom Slovenska. Okolo oboch špecializácií je totiž roboty vyše hlavy a pečenie celých husí skrýva desiatky fines. S prípravou treba napríklad začať o deň skôr, ale húsku piecť až v deň konzumácie.