Hoci ide iba o viaceré formy „banálneho“ zápalu nosovej sliznice, zasluhuje si pozornosť lekára aj postihnutého. Akútna nádcha je totiž prudký zápal spojený s opuchom sliznice v nosových dutinách. Spôsobuje ho vírusová či bakteriálna infekcia. Najčastejšie sú pôvodcom rinovírusy, ktoré sa rozmnožujú v nosovej sliznici a prenášajú sa úzkym kontaktom (aj rôznymi druhmi bozkávania) alebo kvapôčkovou cestou (kašeľ, prskanie pri rozprávaní, kýchanie). Vírus prežíva veľa hodín aj na neumytých rukách. Nádcha sa môže vyskytovať sólovo alebo ako sprievodný jav chrípky, angíny či iných ochorení.
LIEČIŤ SA MUSÍ. Hoci sa vraví, že liečená trvá sedem dní a neliečená týždeň, pri prechode infekcie na dolnú časť dýchacieho ústrojenstva sa môže predĺžiť aj na štrnásť dní. V liečbe sa zo začiatku podávajú kvapky na zmiernenie opuchu sliznice a zlepšenie dýchania. Pri hnisavých hlienoch môže lekár neskôr podávať antibiotiká, najmä starším ročníkom. Pomáha aj inhalácia prírodných liečivých zmesí podľa špeciálnych receptúr alebo minerálky Vincentka. Pri „obyčajnej“ nádche zvyčajne nebýva zvýšená teplota a človek môže v súkromí aj v práci fungovať prakticky bez obmedzenia. Horšie je to pri komplikáciách, keď sa žiada užiť antibiotikum. Vtedy treba akúkoľvek fyzicky zaťažujúcu činnosť obmedziť na minimum. Najčastejšími komplikáciami bývajú zápaly prínosových dutín a stredného ucha. Ťažšie príznaky mávajú fajčiari a nádcha môže spustiť astmatický záchvat.
Poznáme aj chronickú nádchu v alergickej či vazomotorickej forme. Alergická sa prejavuje šteklivým dráždením v nose, kýchaním, vodovým výtokom a upchávaním. Príčiny sú známe: alergény z peľu, plesní, prachu, roztočov, hmyzu a srsti zvierat. Pôvod vazomotorickej nádchy, ktorá sa prejavuje menej intenzívnym kýchaním, ale výraznejším výtokom a upchaním, nepoznáme. Pre všetky druhy nádchy je typické upchatie nosa. Úplné donúti dýchať ústami, čím sa vyradí filtračná funkcia nosa (za minútu prefiltruje sedem litrov vzduchu, denne vyše desaťtisíc litrov) a následne sa zhoršuje situácia v prieduškách. Reklamné kampane odporúčajú viaceré nosové spreje. Tie síce poskytujú rýchlu úľavu, ale neliečia. Pri chronickej forme hrozí nadužívanie a vznik závislosti. Už po piatich dňoch totiž prestáva organizmus na liek dostatočne reagovať a to núti užívať sprej častejšie.