Mnohí radšej cvičia sami, lebo sa ostýchajú, neveria si v prítomnosti iných, neradi sa dávajú poučovať. Lacnejšie aj intímnejšie je síce cvičiť samému, ale bezpečnejšie to určite nie je. Aspoň nie na začiatku. Samouk si totiž môže nesprávnym cvičením ublížiť. V posilňovni robí veľa chýb, lebo nevie, aké svaly a ako má pri cvikoch zapájať. Typickým príkladom je bicepsový zdvih s veľkou činkou. Človek si zvykne miernym nadhodením dopomôcť, zapojí spodnú časť chrbta, ale tak si ničí už aj tak oslabené chrbtové svalstvo a môže ho „seknúť v krížoch“. Lebo pri počítači si trénujeme iba ak prsty. Takže ten vianočný darček má predsa len význam.
Osobný tréner má veľa výhod. Kvalitný tréner si vedie osobný záznam trénovaného, pozná jeho zdravotný stav, dokáže vysvetliť zámery, ktoré s ním má. Ideálne je, ak má vedomosti aj z fyziatrie a rehabilitácie. Cvičenie je oveľa efektívnejšie a cielenejšie, lebo sa prispôsobuje potrebám a zdravotnému stavu cvičenca. Treba si však vybrať kvalitného ústretového trénera. Medzi trénermi vládne rivalita a odhaliť medzi suverénne vystupujúcimi menej kvalitných je pre laika dosť zložité. Treba si najmä zistiť jeho špecializáciu i kvalifikáciu. Rozhodujúci je aj prístup k cvičencovi. Málokto akceptuje priveľmi autoritatívne konanie a taký tréner môže klienta veľmi rýchlo stratiť.
NA ZAČIATOK ROZHOVOR. Pred prvým tréningom je vhodná lekárska prehliadka, ktorá určí možnú mieru fyzickej záťaže. Špeciálne záťažové vyšetrenia robí telovýchovný lekár, ale zväčša nie sú podmienkou, aby vás osobný tréner zobral pod ochranné krídla. Je to však dobré pre súkromný pocit istoty. Pred začiatkom tréningového programu by sa mal tréner s cvičencom porozprávať nielen o zdravotnom stave a prípadnej športovej minulosti. Spoločne vypracujú plán, ktorý sa počas cvičenia prispôsobuje potrebám.