„Výskum identifikoval najrizikovejšie miesta a ukázal, že najviac znečistenými plôškami, ktorých sa pracovníci dotýkajú každý deň, boli kohútiky a batérie umývadiel a najmä úchytky mikrovlnných rúr,“ hovorí Ch. Gerba. Ďalšími exponovanými miestami boli kľučky dverí a chladničiek, zábradlia, tlačidlá výťahov a nápojových automatov, kopírky, dosky kuchynských kútikov a konferenčné stolíky. Ani počítačové klávesnice a telefóny pevných liniek nezaostávali. Na štvorcovom centimetri tlačidla klávesnice objavili 284 mikro- organizmov, na rovnakej ploche telefónneho slúchadla 160 mikróbov. Najviac kontaminovaným miestom bolo držadlo mikrovlnky. Na štvorcovom centimetri našli až 315 mikróbov.
JEDENIE V ŠPINE. V kanceláriách boli v nadmernom množstve baktérie aj kvasinky vyvolávajúce hnačky, angíny a zápalové infekcie dýchacích ciest i tráviaceho traktu. „Štúdia ukázala, že nákazy sa môžu najčastejšie šíriť počas príprav obeda v kuchynkách, konzumácie stravy na kancelárskych stoloch, varenia kávy alebo písaní na klávesniciach počítačov,“ uvádza šéf výskumníkov. Dve tretiny kancelárskych pracovníkov desiatuje, obeduje a olovrantuje za pracovným stolom pri počítači. Takmer štvrtina z nich si stôl pred jedlom, zväčša ani po ňom, neuprace. Choroboplodné zárodky, baktérie a vírusy, dokážu prežívať na pevnom povrchu celý deň a navyše sa tam aj množia. Ďalší výskum overoval vplyv čistoty kancelárií a ich zariadenia na absenciu a práceneschopnosť zamestnancov. Porovnával dve budovy, kde sa v jednej s päťsto zamestnancami začalo podstatne viac dbať na hygienu. Druhá rovnako veľká bola ponechaná napospas osudu ako kontrolná vzorka. Na oboch miestach sledovali experti množstvo a frekvenciu absencií a práceneschopností sedemnásť týždňov. Zistili, že už v prvých dvanástich týždňoch klesol v prvej „hygienicky ošetrenej“ budove počet zamestnancov so zdravotnými ťažkosťami až o 45 percent.
NAJČISTEJŠIE SÚ TOALETY. Baktérie sa do kancelárií dostávajú aj s prachom alebo blatom na obuvi a množstvo mikroorganizmov prilietava do miestností otvorenými oknami a prúdením vzduchu, ale aj klimatizáciou. Navyše ľudská pokožka neustále vylučuje maz i pot a v tom sa baktériám mimoriadne dobre darí. Mazom z neumytých prstov sa pri dotyku poprenášajú baktérie krížom-krážom. Vedci zistili, že v kanceláriách sa nachádza takmer štyristonásobne viac baktérií a vírusov ako na toaletách. Prečo? Zamestnanci upratovacích a čistiacich firiem zvyčajne toalety dezinfikujú aspoň raz denne. Ale klávesnice, počítačové myši, telefónne prístroje, faxy či dosky pracovných stolov čistiť nemôžu. Každý človek totiž veľmi negatívne vníma, keď sa mu niekto prehrabuje na stole alebo v jeho príslušenstve. V momentoch, keď sa upratovacie firmy snažia vydezinfikovať „osobné“ plochy, sa v ich majiteľovi prebúdza takzvané teritoriálne správanie a snaží sa chrániť svoj revír, tvrdia psychológovia práce. Upratovanie na stole „cudzím elementom“ zároveň vyvoláva pocit, že svoje veci a ich rozostavenie prestávame mať pod kontrolou, lebo ich niekto premiestnil.