Výskum publikovaný v časopise American Journal of Medicine tvrdí, že ak sa muž pravidelne každé ráno intenzívne bozkáva, je zdravší a žije o päť rokov dlhšie než chlap bez takejto rannej dávky. Bozkávanie je akýsi budíček množstva nervových impulzov, svalovej práce a hormonálnej aktivity. Pri bozku sa dáva do pohybu takmer štyridsať tvárových svalov, čo príjemne aj užitočne napína pokožku a vystiera vrásky. Žiadna iná činnosť tváre, s výnimkou tvárovej jogy, neprináša taký užitočný svalový „strečing“ a tréning. Pri bozkávaní sa zvyšuje zároveň pokojová hodnota frekvencie srdcového pulzu až o polovicu, výraznejšie sa prekrvuje celé telo a zlepšuje sa okysličenie mozgu. Vyplavuje sa adrenalín a najmä hormón oxytocín, spoluzodpovedný za aktívne prežívanie pohlavného vzrušenia a orgazmov. Spoločne sú aktívnejšie aj hormóny šťastia serotonín, dopamín a endorfíny. Za minútu intenzívneho bozkávania spáli každý z aktérov vraj nezanedbateľných 150 kalórií.
V ústach dvoch bozkávajúcich sa zvyšuje produkcia slín, čo sa považuje za príjemnú prevenciu zubného kazu. Sliny navyše obsahujú zdraviu prospešné minerálne látky ako vápnik, draslík, fosfor, horčík a látku opiorfín, ktorá tíši bolesť.
RIZIKÁ BOZKÁVANIA. Treba však vedieť čosi aj o rizikách. Na jar sa totiž neraz vyskytnú akési záhadné angíny, ktoré sa zle hoja a majú zvláštne následky. V skutočnosti je to infekčná mononukleóza, prenosné ochorenie vírusového pôvodu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje medzi štrnástym a dvadsiatym rokom života. Preto sa niekedy nazýva aj študentským ochorením či chorobou z bozkávania. Na prenos vírusu je totiž nevyhnutný oveľa intímnejší kontakt než len chrípkové kýchnutie v preplnenej električke alebo miestnosti.