Ťažobu po prehnanom prejedaní sa, ktoré počas roka náš rozumný jedálny lístok zvyčajne neakceptuje, možno najlepšie prelomiť pozvoľna čo najprirodzenejšou očistnou detoxikáciou alebo kontrolovaným pôstom.
Nadpis šedého boxu
Na úvod: Detoxikačný dotazník
Pomalá detoxikácia je užitočná pre každého, kto kladne odpovie aspoň na dve z týchto otázok:
- Bolieva vás často hlava alebo mávate iné podobné bolesti a ťažkosti?
- Jedávate často v zariadeniach rýchleho občerstvenia a máte radi vyprážané jedlá alebo kupujete najmä priemyselne spracované potraviny?
- Pijete pravidelne kávu, nadmerne sladíte, doprajete si sladkosti aj počas dňa?
- Máte nadváhu alebo sklony k nárazovému prejedaniu sa?
- Mávate zvýšený krvný tlak či vyššie hladiny krvných tukov a cholesterolu?
- Máte alergickú reakciu na niektoré potraviny alebo inú alergiu, ktorá sa prejavuje ako senná nádcha, vyrážky alebo problémy s dýchaním?
- Trpíte zahlienením alebo častými zápalmi v nose a hrdle?
- Mávate zápchu či tráviace ťažkosti?
- Užívate pravidelne lieky predpísané lekárom alebo si kupujete voľnopredajné lieky, máte skúsenosti s užívaním „mäkkých“ drog?
- Fajčíte cigarety, cigary, fajku?
- Pijete pravidelne pivo, víno alebo tvrdý alkohol?
- Cítite sa často unavení alebo vyčerpaní?
Už medicínsky klasik Hippokrates vedel, že telo treba z času na čas zvnútra vyčistiť. Nezvyčajný stav, pri ktorom ubúdala energia a prichádzala únava i celkové vyčerpanie, formuloval ako zanesenie organizmu jedovatými látkami – toxínmi. Pacientom ordinoval figy, datle, hrozienka a veľa čistej vody.
Popísal aj mnoho bylinných liekov a liečebných postupov, ktoré organizmus čistili. Tak sa telo postupne zbavovalo špiny, ale aj zlých duchov, všetkého, čo v staroveku i stredoveku ľudia považovali za škodlivé. Lekári púšťali žilou, podávali dávidlá, preháňadlá, zariekavaním vyháňali diabla.
Samozrejme, že sa to netýkalo len fyzického zdravia a kondície, ale aj duševného stavu a citového rozpoloženia, všetkého, čo možno označiť ako celkovú záťaž.
Neznalosť toho, ako žiť v súlade so zákonmi prírody, je tou najťažšou chorobouOČISŤOVANIE A HLADOVKY
Pochádzajú z mystických techník a mali uľahčiť a prehĺbiť duchovné zážitky. Vo východoázijských krajinách sa ľudia tradične postia z rôznych duchovných, rituálnych, asketických či náboženských dôvodov. Kresťanstvo, židovstvo, islam, budhizmus aj hinduizmus či rôzne kmeňové náboženstvá poznajú pôst ako pokánie, prípravu na oslavy, očistu, spôsob trúchlenia alebo obetovania, spojenia s bohom, podporu mysle a duševných síl.
Po stáročia lekári a liečitelia liečili choroby pôstom nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Vedeli, že neznalosť, ako žiť v súlade s prírodnými zákonmi, môže byť tou najťažšou chorobou.
Predpokladané fyzické aj psychické zaťaženie v nastupujúcom roku zvyšuje množstvo nežiaducich odpadových produktov v organizme – kreatínkinázu, laktát, kyselinu močovú a amoniak. Šoková očista v podobe nárazovej detoxikačnej kúry alebo vyčerpávajúceho pôstu v tohto dôvodu neprichádza do úvahy. Preto je vhodné sústrediť sa na postupnú individuálnu úpravu pitného režimu a jedálneho lístka.