Vírus zika, spájaný s vývojovými poruchami mozgu ľudského plodu a rôznymi autoimunitnými neurologickými komplikáciami, pochádza tiež z Afriky. Po prvý raz ho zaznamenali náhodou ešte v roku 1947 v džungli africkej Ugandy pri výskume tamojších makakov v súvislosti s rýchlosťou nákazy žltou zimnicou. Okrem toho sa objavil aj na indickom subkontinente.
Vyše polstoročia sa mu potom nevenovala vážnejšia pozornosť. V roku 2007 ho však zaevidovali na Veľkonočnom ostrove a vo Francúzskej Polynézii, kde sa dával do súvislosti s Guillai- novým-Barréovým syndrómom. Ten je pomerne typickým následkom niektorých infekcií príbuzných zike, priamo s ňou však dovtedy spájaný nebol. Mimochodom, do blízkeho príbuzenstva patrí aj „naša“ kliešťová encefalitída, ktorá takisto postihuje centrálny nervový systém.
HROZBA PRE TEHOTNÉ. Pred tohtoročnými olympijskými hrami v Brazílii sú zaujímavé úvahy‚ že vírus zika sa rozšíril práve „vďaka“ športu. Predpokladá sa totiž, že do Brazílie ho asi v roku 2014 priniesli športovci z Francúzskej Polynézie počas majstrovstiev sveta v morskej kanoistike. Podľa expertov na tropickú medicínu a infekčné ochorenia zrejme v tom istom roku rozšíreniu nákazy pomohol aj svetový šampionát vo futbale v Brazílii.