Porodiť a vychovať zdravé dieťa je jednouz najväčších túžob i biologických úloh ženy. Tehotenstvo musí znášať nielen dôstojne, ale aj v zdraví. Hoci je to prirodzený fyziologický jav, na organizmus kladie zvýšené nároky.
Žena podstupuje enormné psychické, fyzické a hormonálne zmeny. Zdravý organizmus so sklonom k prirodzenému pohybu znáša takéto zaťaženie dobre.
Zmyslom pohybovej aktivity počas tehotenstva nie je budovať si fyzickú kondíciu, ale jeto šanca, ako si udržať „ideálnu“ tehotenskú figúru a zachovať si ženskosť i primeranú fyzickú zdatnosť.
Pokiaľ nie je žena v rizikovej kategórii a tehotenstvo prebieha bez problémov, nebránia zmeny sprevádzajúce tento stav adekvátnej pohybovej aktivite.
Záleží, samozrejme, na stupni tehotenstva. V ostatných troch mesiacoch tejto „zvláštnej situácie“ neustále rastúce bruško a zväčšujúca sa maternica obmedzujú kvalitu dýchania, znižujú aktuálnu pohyblivosť a menia postavenie chrbtice aj panvových kĺbových spojení.
Žena sa pohybuje inak, s väčšou námahou. Niet však pochýb, že pokiaľ zostane budúca mamička vo forme, pomôže telu lepšie sa pripraviť na maratón pri pôrode a neskorší kolotoč okolo bábätka.
Samozrejme, predtým je vhodné poradiť sa s gynekológom a telovýchovným lekárom. Existujú totiž možné komplikácie, pri ktorých sa cvičenie neodporúča alebo je modifikované.
NA ČO NEZABUDNÚŤ
›› nie je dobré cvičiť do vyčerpania
›› teplota nesmie prekročiť 38 °C (necvičiť tak, aby sa prepotil úbor)
›› nezadržiavať dych
›› chrániť sa pred nachladnutím, rizikom pádu
›› pobyt nad 2 500 metrov nad morom sa neodporúča