Zvraty počasia prichádzajú nečakane, najčastejšie popoludní a večer, keď je až dusno. Človek sa vtedy začne bez varovania potiť viac než zvyčajne. Ak je búrka blízko, zdvíha sa prudký vietor, počuť hrmenie, vidieť blesky. Malo by to signalizovať koniec pohybu vo voľnom teréne a vyhľadanie spoľahlivého úkrytu.
Vzdialenosť búrky možno odhadnúť podľa času medzi zábleskom a úderom hromu. Blesk vidno okamžite, ale zvuk hromu letí rýchlosťou 340 metrov za sekundu. Keď počujeme hrom šesť sekúnd po záblesku, môžeme si vyrátať, že blesk udrel dva kilometre od nás. Podľa expertov je veľkým rizikom už búrka vzdialená zhruba tri kilometre.
Hrozí totiž zásah bleskom, ktorý môže spôsobiť smrteľné zranenia. Môže mať napätie až sto miliónov voltov, prúd v desiatkach tisíc ampérov a rýchlosť od desaťtisíc do stotisíc kilometrov za sekundu. Teplota hlavného kanála blesku je do tridsaťtisíc stupňov Celzia, čo je viac ako na povrchu Slnka.
ZASTIHNUTÍ V PRÍRODE
V horách treba zísť z vrcholu do doliny, pretože na hrebeni je človek najvyšším bodom terénu. Pomerne veľké riziko zásahu bleskom je aj na miestach, ktoré sú sto výškových metrov pod hrebeňom. Využívanie rôznych výklenkov, skalných previsov, jaskyniek, klenbových výklenkov či staveniska je tiež rizikové. Ak tam blesk udrie, elektrický výboj schádza po mokrom povrchu k zemi, aby sa uzemnil.