Pri hypermobilite sú veľké i malé kĺbové spojenia tela pohyblivejšie‚ než je žiaduce. Človek dokáže vykonávať nadmerné až neobyčajné pohyby. Môže byť vrodená i získaná. Tento stav sa objavuje u úplne zdravých ľudí‚ ale môže byť aj príznakom niektorých vrodených porúch, napríklad Marfanovho syndrómu „pavúčich“ ľudí.
Fenomenálny huslista i skladateľ Niccolo Paganini mal hypermobilitu malých kĺbov rúk a vraj aj preto písal pre seba také náročné‚ pre iných až nehrateľné skladby. Udáva sa aj Ehlersov- Danlosov syndróm‚ ktorý vykazujú často hadie ženy a muži v cirkuse. To je však zriedkavé. Príčinou môže byť tiež vážne infekčné ochorenie kĺbov či úraz.
POZOR NA ZÁŤAŽ
Najčastejšou príčinou hypermobilných kĺbov je nevhodná a nadmerná športová záťaž v útlom detstve. Najmä trénovaním gymnastiky alebo baletu sa cielene násilnou formou zvyšuje pohybový rozsah veľkých kĺbových spojení (bedier, kolien) a chrbtice.
Hypermobilita napomáha síce lepšie výsledky, ale práve to často športovca predčasne vyradí. Väčšina ľudí si hypermobilitu spočiatku ani nevšimne, lebo nemajú výraznejšie ťažkosti. Nežiada si žiadnu špecifickú liečbu. Skôr je vhodné preventívne nepreťažovať chrbticu a jednotlivé kĺby.