
Každé prostredie má charakteristickú vôňu. Inak vonia domácnosť, auto či pracovisko, úplne inak posilňovňa alebo masérska miestnosť. Na dosiahnutie pohody je podstatné príjemné, nie dráždivé prostredie. Aj preto sa stále vyvíjajú rôzne aromatické oleje, zmesi vôní, práčky vzduchu, parfumy.
Aróma má však aj využitie v prírodnej liečbe vôňami, aromaterapii, ktorá patrí k najstarším terapeutickým metódam. Má už päťtisíc rokov, používali ju už v starovekom Egypte i Číne a neskôr s obľubou v Grécku či tureckých kúpeľoch.
V 21. storočí zažíva búrlivé znovuzrodenie. Prijímajú ju nielen zástancovia alternatívnej medicíny, ale aj konzervatívne lekárske vrstvy. Vonné látky pôsobia na limbický systém – mozgové centrá, zodpovedné za vznik emócií a citových zážitkov.
Limbický systém však nie je len izolovaným centrom citov, ovplyvňuje aj ďalšie mozgové centrá, ktoré riadia tvorbu a vylučovanie životne dôležitých ľudských hormónov.
Aromaterapia teda harmonizuje psychické i fyzické pochody v organizme. Vysoko koncentrovanými vonnými olejmi v podobe výťažku z rastlín (esencie, silice) možno naprávať kožné problémy, vysoký či nízky krvný tlak, reumatické bolesti kĺbov a migrény, menštruačné ťažkosti.
“Účinné látky vdychujeme nielen nosom, ale doslova každým pórom. Po niekoľkých hodinách sa odparia v dychu alebo opustia náš organizmus v telesných tekutinách.
„
Éterické oleje dezinfikujú, čistia, harmonizujú, posilňujú, povzbudzujú alebo aj upokojujú, prehrievajú, regenerujú. Pôsobia na tráviaci, imunitný, srdcovocievny, dýchací, pohybový, močový a reprodukčný systém, žľazy s vnútorným vylučovaním i nervovú sústavu.