Od jám v zemi, kde na organizmus pôsobil teplý vzduch sálajúci z hĺbky, až po technologické novinky, ktoré využívajú aj iné tepelné žiarenie ako v klasickej saune.
Najnovšie koncepty moderného teplovzdušného kúpeľa sú podľa patentu japonského doktora Tadašiho Išikawu založené na emisii infračerveného žiarenia špeciálnymi keramickými žiaričmi.
Klasická vs. infra
Infrasauna, pôvodne využívaná iba v medicíne, prehreje nielen povrch tela, ale preniká aj k svalom, do hĺbky takmer štyroch centimetrov. Teplotu vzduchu možno nastaviť od 40 do 65 stupňov Celzia, podľa požiadaviek na potenie, ako aj aktuálneho fyzického a psychického stavu.
Priamo do tela preniká takmer osemdesiat percent tepelného žiarenia a iba dvadsať percent zohrieva okolitý vzduch. Klasická teplovzdušná sauna pôsobí na povrch tela nepriamo – výhrevnými účinkami zohrievaného vzduchu.
Ale vdychovanie až sto stupňov teplého vzduchu zasa zaťažuje vnútorné orgány. Infračervená sauna šetrí čas aj peniaze. Kabínka sa zohreje za päť až sedem minút a zlacňuje prevádzku na polovicu.
Nižšia teplota dovoľuje aj bezpečnejšie saunovanie deťom, seniorom, ľuďom trpiacim na srdcovo-cievne choroby, vysoký tlak, cukrovku či ochorenia štítnej žľazy.
Tí môžu klasickú saunu využívať iba po konzultácii s lekárom, zvyčajne len obmedzene alebo vôbec. Klasické saunovanie môže totiž vyvolať stav podobný akútnemu tepelnému stresu a niekedy hrozí aj obehové zlyhanie.
To môže nastať aj pri príliš rýchlom ochladzovaní, keď zhruba sekundu extrémne rýchle stúpa krvný tlak a potom zas rýchle klesá. Tlak sa znormalizuje asi o desať sekúnd. Také zmeny môžu vyvolať u osôb s nedostatočnou alebo pomalou reakciou cievneho systému kolapsové stavy.

Adrenalínový "šport"
Prvým signálom sú bolesti a krútenie hlavy. U neliečených ľudí a nezodpovedných používateľov, ktorí to preženú, môže takto nastať aj mozgová porážka či infarkt srdcového svalu.