SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Sedem statočných šéfkuchárov a ich dobroty

Ich meno neznie povedome. Tvár nepoznáte z televíznej obrazovky alebo z reklamného plagátu. Ale keď vám od nich prinesú jedlo, ani na sekundu nezapochybujete o ich profesionálnej poctivosti, šikovnosti, zaujatí pre to, čo robia.

(Zdroj: Fotolia.eu)

Peniaze a sláva nestoja v ich rebríčku hodnôt na prvých priečkach. Možno v duchu vidia svoj cieľ, ale baví ich najmä cesta k nemu. Je posiata väčšími i menšími úspechmi, ktoré majú storakú podobu.

Ucho pod piatimi hviezdičkami

Jaromír Štefanovič (31)

hotel Arcadia, Bratislava

Práve oslavoval tridsiatku a ako darček dostal dekrét šéfkuchára. Cítil to ako ocenenie i šancu. Viesť kuchyňu luxusného päťhviezdičkového hotela sa nepodarí ani starším.

„Vždy ma zvedavosť poháňala vpred. Túžba učiť sa nové veci a ďakovať za každý prezradený trik, fortieľ,“ hovorí Jaro. Rád spomína na učiteľku – šéfkuchárku „obyčajnej“ kuchyne v polygrafickej škole, kde prichádzal na koreň poctivému remeslu.

SkryťVypnúť reklamu

V bratislavskej Slovenskej reštaurácii potom mnohé odpozeral od svojich šéfov, majstrov kuchárov Františka Janatu či Juraja Pápaya. Nielen pri každodennej práci, ale aj keď tam pripravovali kuchárske družstvo na svetovú olympiádu. V sieti reštaurácií Kolkovna sa neskôr pozeral pod ruky uznávaným českým šéfkuchárom.

„Tam všade vyznávali poctivú kuchyňu s prvkami modernej gastronómie. Odvtedy viem, že len so znalosťou domáckej prípravy jedál bez prísad a polotovarov kuchár napreduje. Najprv musí zvládnuť základy a zásady poctivej slovenskej kuchyne, až potom môže uvažovať o vyššom leveli, modernizácii, zdobení, o cudzích kuchyniach, fusione, zážitkovej gastronómii,“ prezrádza Jaro.

Na svojej kariérnej ceste bojoval aj s prekážkami – neochotnými a závistlivými kolegami, nepochopením od nadriadených, meškaním mzdy, neplnením sľubov. „Nie je to príjemné. Ale kto poctivo pracuje, u toho sa úspech skôr či neskôr dostaví.“

SkryťVypnúť reklamu

Jaro o sebe hovorí, že je vytrvalý, tvorivý a skromný. Vášeň pre gastronómiu, z ktorej si má hosť odniesť nasýtenie i zážitok, mu pomáha vyhýbať sa stereotypu.

Každý mesiac vymýšľa nové jedlá a aj počas nášho rozhovoru vznikala maková pena s macerovanými slivkami, likérom z vanilky a rumu a so slivkovou zmrzlinou. Ako jeden z mála šéfkuchárov totiž zbožňuje aj filigránsku prácu s dezertmi.

Meno na stupienku víťazov

Roman Pekný (39)

hotel Villa Nečas, Žilina

Už pri čítaní životopisu máte o Romanovom úspechu jasno. Veď jeho meno vyhlasovali aj z pódia medzinárodnej súťaže Panel of Chefs v Dubline či medzinárodnej olympiády IKA v Erfurte. Kovov z domácich kuchárskych podujatí nazbieral nespočetne a aj Tradičná kuchárka moderne z vydavateľstva Matice slovenskej nesie jeho meno.

SkryťVypnúť reklamu

V Jägerhause vo viedenskom parku Prater pôsobil niekoľko rokov v pozícii zástupcu vedúceho, dlho zbieral skúsenosti aj v nemeckých reštauráciách.

On si však cení aj niečo iné: „Určite to, že pracujem ako šéfkuchár. Stretol som totiž veľa šikovných kolegov, ktorí sa v živote neodvážia riadiť chod kuchyne a doslova sa obetovať tomuto povolaniu.“ Roman dodáva, že šéfkuchár nielen varí, ale organizuje aj celú gastronómiu hotela, venuje sa „papierovačke“ a prezentácii noviniek.

„Keď sa objavím medzi hosťami, určite nejde o vec imidžu. Ak ponúkam pohánkové suflé, rajecké slaninkové zemiaky, dubákové krupoto, cícerový chlieb, tekvicové rezance alebo prosovú kašu, tak to určite chce vysvetlenie. Predovšetkým cudzincom treba porozprávať, o aké suroviny ide a akú mali pozíciu v starom slovenskom jedálnom lístku.“

SkryťVypnúť reklamu

Ten je Romanovou srdcovou záležitosťou. Kuchyňu starých mám považuje za najinšpiratívnejší zdroj profesionálneho napredovania. Kedysi si zvykol prisadnúť k babičke a už – hoci iba na papieri – spolu varili a piekli. Z tých čias mu v krvi ostala učenlivosť, pokora, ale aj motivácia niečo nové objaviť.

„Paradoxné je, že sa novým stalo to staré, zabudnuté. A tak to dnes pre slovenského hosťa objavujem.“

Romanove ciele teda bežia po dvoch koľajach – na jednej sú medzinárodné súťaže s ich náročnými pravidlami, na tej druhej štafeta od slovenských prababičiek a ich poctivej, prirodzenej a pritom osobitej kuchyne.

Sám sebe pánom

Rastislav Bekeš (39)

penzión Harmónia, Suchá nad Parnou

Na dobrú kuchyňu sa pozerá „babylonskou“ optikou. Veď v Izraeli pracoval pod vedením Rakúšana, na zaoceánskej plavbe pri Talianovi i Filipíncovi a on sám na riečnej lodi viedol tím Maďarov, Srbov a Indonézanov. Jeden od druhého sa učili a inšpirovali sa.

SkryťVypnúť reklamu

„Vo svojej kariére si cením dvoch cudzích majstrov. Šéfkuchár v päťhviezdičkovom Royal Beach v izraelskom Eilate mi ukázal, že varenie nie je len o miešaní v hrncoch. Dá sa pri ňom donekonečna vymýšľať a aj z priemernej receptúry vyčariť zážitok pre hosťa i kuchára.“ Druhý zlom, akoby protichodný, mu do kariéry vniesol šéf Juhoafričan. Vrátil ho na zem. V určitej chvíli už totiž kuchár veci prekomplikuje.

„Vtedy som nevedel, že je to syndróm vysokej gastronómie. Doslova uletí a vzďaľuje sa hosťovi. Sústredí sa na nadstavbu – netradičné kombinácie, ozdôbky – a zabudne, že základ tvorí normálne, dobré jedlo,“ hovorí Rastislav.

Že to funguje, zistil hádam miliónkrát. U zamestnávateľov vo Veľkej Británii či v talianskych Alpách a napokon aj vo vlastnej reštaurácii s otvorenou kuchyňou v Starej Ľubovni, ktorá, žiaľ, v tých končinách predstihla svoju dobu.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa opäť sťahoval – do prenajatého Vinohradníckeho domu u Šebov v Modre, kde ho hostia prijali celkom inak. Nuž si trúfol na zariadenie spojené s ubytovaním v Modre-Harmónii a potom iné v Suchej nad Parnou.

„Toto je Amerika!“ Rasťo si nevie život šéfkuchára a manažéra „pod vlastnou strechou“ vynachváliť. S manželkou Bibiánou menia bývalú krčmu na oázu zážitku. S izbami a reštauráciou, záhradou na svadby i teambuildingy a výletným bistrom s Harmónia-burgermi, ktoré si pri Suchovskej priehrade vychutnávajú turisti, cyklisti i rybári. Vpred ho, ako vždy, ženú jeho tri motory: tvrdohlavosť, pracovitosť a vytrvalosť.

Od kaiserschmarrnu po kaengkai

Štefan Benďák (44)

hotel Mikado, Nitra

Thajská hodnotiteľka v rozpakoch odložila príbor: „Žiaľ, musím povedať, že tie vaše ryžové rezance s vlastnou sójovou omáčkou mi chutili viac ako doma.“ Slová chvály hriali Štefana viac než certifikát Thai Select z thajského veľvyslanectva, ktorý vtedy pred piatimi rokmi udelili na slovenskej pôde po prvý raz.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však musel zvládať nuansy stredozemskej kuchyne, tiež patriacej do konceptu reštaurácie LemonTree. Pritom sa len nedávno vrátil z Nemecka. Štefanova kulinárska duša sa tak štiepila na kúsky – čo krajina, to iné nápady a zvyky hodné prevzatia.

„Nezastať! Toto pravidlo patrí spolu s vytrvalosťou, trpezlivosťou, pokorou, pracovitosťou, zmyslom pre humor, nadhľadom a ochotou stále sa vzdelávať do môjho profesionálneho desatora,“ hovorí Štefan.

Zároveň prezrádza, že v zásade ostáva verný rakúsko-uhorskému jedálnemu lístku. Bohatstvom surovín sa nevyrovná teplejším prímorským krajinám, ale je kvalitný a poctivý. Veď mu tieto chute vštepovali nitrianske prababičky už od kolísky. Do svojho rodiska sa po rokoch potuliek vrátil, aby pracovný život skĺbil s rodinným. Vtedy ešte netušil, že cudzie kulinárske jazyky zúročí v medzinárodných pondelkoch – biznis obedoch, ktoré už tretí rok mapujú jedálne lístky z rôznych kútov sveta. Záujem hostí o osvetu ako pridanú hodnotu obeda ho už od začiatku prekvapil. „Za najťažší, ale zároveň najmotivujúcejší považujem práve tlak počas obedného a večerného servisu, keď je reštaurácia plná hostí. Ešte si pri tom stihnem všímať aj ,vylízané‘ taniere – to je taká úprimná pochvala,“ vyznáva sa Štefan. Pritom vraví, že aj v juniorovi ľahko spozná úspešného kuchára. Pristupuje k vareniu s radosťou a zodpovednosťou, cíti rešpekt k surovinám. A pri práci sa usmieva.

SkryťVypnúť reklamu

Tucet nových konceptov

Peter Petráš (40)

reštaurácie Flamender, Bratislava

Pociťoval to ako nespravodlivosť. Starší kuchári posedávali, fajčili a šéf ho stále zapriahal do nových robôt. Vari si na neho zasadol?

„Chcel, aby som sa toho naučil čo najviac. Dnes som mu za jeho prísnosť vďačný,“ spomína Peter na svoju prvú prácu v reštaurácii Reduta.

Odtiaľ si trúfol do Álp, kde využil príležitosť na zdokonaľovanie. A keď sa vrátil, s novými konceptmi sa akoby vrece roztrhlo.

„Reštauračná scéna vtedy ožívala a ja som sa dostal do víru noviniek – kuchyne plodov mora a rýb či mäsa na lávovom grile. Šesť dní v týždni a denne aj vyše 15 hodín na nohách,“ spomína Peter na začiatky reštaurácie Paparazzi. Potom prišlo suši v Peoples, nový koncept jedla podávaného prekvapivo na sklobetóne.

SkryťVypnúť reklamu

V pizzerii Carla si to skúsil v pozícii šéfkuchára-manažéra a potom aj v Medusa Group s jej kolotočom konceptov.

„Od stredomorského k brazílskemu a francúzskemu, od nočného baru po otvorenú kuchyňu. Táto práca berie nesmierne veľa času, aj keď odmena, ktorou je hosť so spokojným výrazom, stojí za to.“

Prestúpil teda do celkom iného vlaku a ako riaditeľ výroby pomáhal kamarátovi rozbehnúť varenie sirupov a zeleninových pást bez konzervačných látok. Koho však reštauračná gastronómia raz opantá, toho len tak nepustí. Peter si „na prvé počutie“ porozumel s novým konceptom reštaurácií Flamender.

Už rok v pozícii šéfkuchára oblieka staré recepty do moderných šiat. Pritom však mantru zážitkových reštaurácií o kvalitných, čerstvých a lokálnych surovinách opiera o „odmakané“ cesty po Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

„Putoval som krížom-krážom po krajine, aby som objavil spoľahlivých farmárov, ktorí by nám pomohli posunúť kulinárstvo v hlavnom meste. Mäso, syry, ryby či víno som vláčil do kuchyne na testovanie.

Tí najlepší sa stali našimi partnermi – predstavujeme ich v jedálnom lístku i na webe,“ hovorí Peter. Po dvadsiatich dvoch rokov v gastronómii dodáva, že každé pôsobisko a každý koncept mu niečo dali. Ich úspech pociťuje ako svoj vlastný, ale bez egoizmu. „Je to práca celého tímu, bez neho by boli šéfkuchár i reštaurácia stratení.“

Kuriatko šéfovalo kohútom

Marek Karaka (32)

Hotel pod zámkom, Bojnice

„Prijal som akúkoľvek prácu, aby som zarobil,“ spomína Marek na prah dospelosti, keď ostali so sestrou sami. A tak sa na „triumfy“ pozerá inak. Nielen cez pozíciu šéfkuchára štvorhviezdičkového rezortu, ktorú dosiahol ako 24-ročný, či pôsobenie za riekou Moravou.

SkryťVypnúť reklamu

Za úspech považuje najmä to, že sa nikdy nevzdal. „Neľahké podmienky ma spracovali do silnejšej povahy. Musel som hľadať kľukaté cesty, aby sa mi podarilo robiť to, čo ma baví. Teda variť, rásť a napokon sa stať šéfkuchárom,“ vyznáva sa Marek.

Rád spomína na chvíľu, keď sa mu v sliačskom stredisku Kaskády podarilo dosiahnuť prvý kariérny stupienok. Hodili ho do vody: (ne)utop sa! Starších kolegov presviedčal o tom, že je hodný rešpektu, a tvrdo pracoval na napredovaní hotelovej gastronómie aj za cenu nepopulárnych opatrení.

„Na začiatku mojej cesty mi – ako narodenému v znamení Barana – pomáhala tvrdohlavosť, s akou som išiel za cieľom. Potom pribudla trpezlivosť v riadení kolegov. A napokon empatia – nájsť v každom silnú stránku a dať mu priestor, aby ju rozvíjal. Motivovať ľudí a potláčať iskrenie medzi kolegami.“ Marek dodáva, že za najväčší úspech vlastne považuje, keď vybuduje dobrý tím.

SkryťVypnúť reklamu

Podarilo sa mu to aj v hoteli Savanah v Znojme, kde šéfoval gastronómii dvoch nezávislých prevádzok – hotela a kasína, v ktorých sa naraz mohlo zabávať 1 200 hostí. „Milujem výzvy,“ vysvetľuje Marek svoje rozhodnutie prebudovať reštauráciu Zlatá ruža na Restaurant 1113 v Hoteli pod zámkom v Bojniciach.

Pod novým majiteľom vstáva hotel z popola, za pochodu mení filozofiu, dizajn, marketing a, samozrejme, gastronómiu. „Naše prastaré mamy pripravovali neskutočne chutné jedlá. Chcel by som ich znovu dostať medzi ľudí, oprášiť tradície a dať im atraktívnu podobu,“ vraví Marek.

V mestečku v srdci Slovenska a ešte k tomu tesne pod slávnym zámkom je to viac než namieste.

Na pol ceste za vavrínmi

Marcel Sekereš (37)

Hotel sv. Ludmila, Skalica

Každý štvrťrok chodil na nemecké veľvyslanectvo do Bratislavy na skúšky z nemčiny. Pritom pracovné povolenie mohol získať vždy len na pár mesiacov. Ale najväčšou prekážkou mu bola vlastná nevedomosť. Zo slovenských stredných škôl vtedy nevychádzali rozhľadení kuchári.

SkryťVypnúť reklamu

„Manažéri a kolegovia mi dali pocítiť, odkiaľ prichádzam. Paradoxne ma to posúvalo vpred,“ hovorí Marcel a dodáva, že v Nemecku či Rakúsku dostal nováčik dva týždne. Oddelilo sa zrno od pliev – zostaneš, nezostaneš?!

Jemu sa ale vždy podarilo zostať. Bol taký talentovaný alebo tvárny? Ktovie. Určite však pracovitý, cieľavedomý, zodpovedný a v remesle poctivý.

„Poctivosť v práci je dnes vlastnosť, ktorej sa gastronómii nedostáva. A často chýba aj obyčajná chuť do roboty,“ prízvukuje Marcel.

Do životopisu si píše aj osem štvorhviezdičkových alpských hotelov. Všade sa niečo naučil a všade si získal rešpekt, ktorý ho posúval na rebríčku pozícií. Ale vo chvíli, keď mal prebrať tú najvyššiu v hoteli Bergfried, sa rozhodol pre život s rodinou na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

„Cestu za úspechom tu nekončím, ale práve začínam. Svojím spôsobom sa doma totiž cítim ako cudzinec, pokiaľ ide o štýl profesionálnej kuchyne, o želania a zvyky hosťa, o dodávateľov,“ Marcel hovorí o svojom súčasnom zamestnávateľovi ako o veľkej výzve.

Padol si s ním do nôty – zmyslom pre kvalitu, čerstvosť, lokálnosť a sezónnosť. „Hotelové reštaurácie sú mojou srdcovkou. Šéfkuchárovi dávajú priestor na vyššiu gastronómiu, vlastný rukopis.“ Aby vraj neprešľapoval na mieste, ale zbieral nové poznatky a inšpirácie. Z nich sa potom rodia novšie a novšie jedlá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (10. 8. 2022)
USD 1.023
AUD 1.469
CZK 24.532
JPY 138.260
CAD 1.316
GBP 0.845
HUF 397.350
PLN 4.709
CHF 0.976
SEK 10.388

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 643
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 617
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 755
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 071
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 470
 6. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 455
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 3 084
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 2 144

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 2. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 3. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 4. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 5. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 6. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 716
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 254
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 383
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 320
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 5 805
 6. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 595
 7. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 235
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 2 841
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


15 h
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


17 h
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS do 20 rokov 2022.

Slovensko nemá po úvodnom predstavení na MS do 20 rokov na konte ani bod.


Šimon Čop 1 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 9 h

Neprehliadnite tiež

Vrtuľník Sikorsky UH-60 Black Hawk je pýchou výcvikového strediska. Práve nočné lety týchto strojov prekročili prípustné hodnoty hluku.

Čollák: Dokázalo sa prekračovanie noriem.


13 h

Letecká spoločnosť z Írska je v zisku, ale letenky bude zdražovať.


13 h
Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


16 h
Konečná zastávka električiek Jungmannova v Petržalke.

Dátum dokončenia bude jasný v septembri.


16 h

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 2. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 3. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 4. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 5. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 6. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 716
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 254
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 383
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 320
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 5 805
 6. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 595
 7. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 235
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 2 841
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu