BRATISLAVA. Novinárom na samite rozdali ilustrácie, ktoré poukazujú na rozličnú kvalitu potravín medzi jednotlivými európskymi krajinami.
Na vizuáloch sa opakuje heslo „Nie dvojakým produktom“. Hoci sa na obrázkoch neuvádza značka výrobku, je jasné, že ide o Nutellu a rybie prsty Iglo. Pri oboch výrobkoch testy potvrdili odlišné zloženie v rámci jednotlivých krajín Únie.
Ďalší obrázok ukazuje dve kôpky rybích prstov, pričom nad tými s rakúskou vlajkou je napísané "kvalitnejšie a lacnejšie", a nad tými, kde je slovenská vlajka je "druhoradé a drahšie."
Fico: Nepriateľný stav
Problém dvojakej kvality potravín nie je podľa Fica zanedbateľný a zďaleka sa netýka len Slovenska. "Otvorene konštatujem, že tento stav je minimálne pre občanov Slovenska neprijateľný," zdôraznil premiér Robert Fico (Smer) na úvod samitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých, ktorý sa koná v Bratislave.
“Tento stav je minimálne pre občanov Slovenska neprijateľný.
„
Pripomenul, že tento problém nevznikol v poslednej dobe a spotrebitelia sa s dvojakou kvalitou potravín stretávajú už od 90. rokov. Zároveň sa to podľa premiéra netýka len potravín, ale aj ostatného spotrebného tovaru.
„Nie je možné, aby šunka s tým istým označením a pri tej istej cene, mala osem kilometrov za hranicami Slovenska o desať percent viac mäsa a na Slovensku trikrát viac soli, než v Rakúsku. Toto nemôžeme v žiadnom prípade akceptovať,“ sťažoval sa Fico vo svojom príhovore.
Grant na testovanie potravín
"Problém, ktorý tu zaznel, sa netýka obsahu mäsa alebo cukru v konkrétnych produktoch, ale týka sa niečoho ďaleko väčšieho - dôvery občanov v spoločný európsky trh," zdôraznila Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu práv spotrebiteľov a rovnosť žien a mužov.

Testy dvojakej kvality produktov sa doteraz uskutočnili v ôsmich krajinách EÚ. Podľa Jourovej veľmi pomohli v tom, že sa dá konštatovať, že nejde o marginálny problém. "Je to aj pomerne silný alarm pre členské štáty, ktoré dlhú dobu hovorili, že je to problém dvoch - troch štátov v EÚ a nebudeme sa tým zaoberať," upozornila.
Eurokomisárka pripomenula, že do 30. novembra majú vnútroštátne orgány členských krajín možnosť požiadať o grant na testovanie potravín.
Podľa Jourovej je potrebné, aby bol zo strany spotrebiteľov väčší tlak a vyššia náročnosť. "Boli by sme radi, keby spotrebitelia sami hlásili prípady, na ktoré natrafili pri svojich nákupoch," doplnila eurokomisárka.
Sobotka: Občania druhej kategórie

Téma, ktorá sa na samite rieši, formuje podľa ministersky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej (SNS) budúcnosť a charakter EÚ.
"V stávke je totiž dôvera spotrebiteľov v Úniu a jej inštitúcie. Je preto našou povinnosťou prichádzať s riešeniami každodenných problémov ľudí," priblížila.
Podľa predsedu vlády Českej republiky Bohuslava Sobotku nejde len o dvojakú kvalitu potravín.
"Ide o to, že táto prax robí z niektorých Európanov občanov druhej kategórie," upozornil.
Štúdie a analýzy ČR pritom ukazujú, že v tomto probléme musí ísť o legislatívne riešenie. "Kľúč podľa názoru ČR leží v revízii smernice o nekalých obchodných praktikách," priblížil. Jej súčasná podoba podľa názoru krajiny neumožňuje dostatočný postih nekalých praktík a je nutné, aby sa pristúpilo k jej novelizácii.
Orbán: Pocit prehry
Podľa slov predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána je kvalita potravín a výrobkov otázkou dôvery, ktorá sa ťažko získava, ale ľahko stráca.
“V Európe nemôžu byť občania dvojakej kategórie.
„
"Dôvera, najmä v krajinách východnej Európy, je spojená so základným pocitom pravdy a spravodlivosti. Pri dvojakej kvalite produktov však ľudia majú pocit, že nielen strácajú svoje peniaze, ale majú pocit prehry aj na poli spravodlivosti," argumentoval.
Testy potravín v Maďarsku podľa neho ukázali, že 70 percent testovaných výrobkov malo odlišné zloženie v porovnaní s rovnakými výrobkami kúpenými v krajinách západnej Európy.
"V Európe nemôžu byť občania dvojakej kategórie. Je to nielen dôvera v produkty, ale aj dôvera v EÚ," doplnil Obrán.
Szydlová: Nekalé praktiky
Dvojaká kvalita produktov je aj podľa predsedníčky poľskej vlády Beaty Szydlovej vážny problém. "Je preto ťažko pochopiť, že na spoločnom európskom trhu existuje takýto fenomén. Takáto prax si vyžaduje, aby bola potlačená, lebo je škodlivá," povedala.
Spotrebitelia sú na trhu podľa nej zavádzaní, pričom majú právo na prístup k rovnakej kvalite potravín a produktov. "Podporujeme preto aktivity voči nekalým praktikám smerujúcim k zavádzaniu spotrebiteľa," podčiarkla Szydlová.
Samit za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých
Na samite budú rokovať premiéri štyroch stredoeurópskych krajín a tiež eurokomisárka Věra Jourová, ktorá chce predstaviť nové spôsoby výkladu legislatívy, umožňujúce prísnejšie zakročiť proti nadnárodným firmám, ktoré predávajú výrobky s iným zložením na rôznych trhoch Únie.
Samitu sa zúčastní aj približne päťdesiat odborníkov a zástupcov európskych štátov.
Premiér Robert Fico (Smer) si od samitu sľubuje dve veci: "Komisárka Věra Jourová by mala oznámiť, že existujú nové spôsoby výkladu existujúcich právnych predpisov, ktoré nám umožnia prísnejšie zakročovať voči firmám, ktoré sa takto správajú. Po druhé očakávam, že bude dohodnutá spoločná metodológia pri porovnávaní výrobkov."
Samit iniciovala slovenská a česká vláda.