BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva skontrolovalo deväť výrobcov spišských párkov. Testy nedopadli dobre.
„Tri výrobky majú jedno vážnejšie pochybenie a jeden výrobok má dve závažné pochybenia,“ povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ďalšie dva výrobky majú podľa nej malé pochybenia a tri výrobky absolútne spĺňajú receptúru, ktorá je daná.
Pozastavia chránené označenie
Čo musia obsahovať spišské párky
Na 100 kíl hotových párkov sa podľa európskeho nariadenia musí použiť:
- hovädzie mäso s obsahom tuku max. 10 % 21,2 kg,
- bravčové mäso s obsahom tuku max. 10 % 21,0 kg,
- bravčové mäso s obsahom tuku max. 50 % 38,0 kg,
- bravčové kože 12,0 kg,
- pitná voda 21,0 kg,
- dusitanová soliaca zmes (na solenie mäsa) 2,1 kg,
- paprika mletá sladká (100 ASTA) 0,62 kg,
- paprika mletá pálivá 0,62 kg,
- polyfosfáty (E 450 a E 451) 0,30 kg,
- kyselina askorbová (E 300) 0,05 kg,
- obal baranie črevá.
Všetci výrobcovia, u ktorých sa našli pochybenia, dostanú podľa Matečnej pokutu, v akej výške v súčasnosti nie je jasné. Okrem toho budú musieť receptúru upraviť tak, aby spĺňala predpísané kritéria.
To však nie je všetko. Ministerka sa rozhodla, že pri výrobkoch, kde sa našli závažné pochybenia, pozastaví platnosť chráneného označenia kontrolným orgánom, a to pre spoločnosť Cimbaľák z Bardejova, ktorá v testoch dopadla najhoršie.
To v podstate znamená, že párky od týchto výrobcov sa nebudú môcť nazývať spišské párky.
Párky od firmy Cimbaľák budú zároveň stiahnuté z trhu a firma nebude môcť spišské párky vyrábať až do preukázania výroby podľa stanovenej receptúry, informovala Štátna veterinárna a potravinová správa.
Európska komisia dáva označenie tým výrobkom, ktoré preukážu, že sa vyrábajú z tradičných surovín, sú niečím originálne, vyrábajú sa len jedným spôsobom, alebo sa viažu iba na určité miesto.
Ak neskôr firma chce predávať párky s názvom „Spišské párky“, musí ich vyrábať podľa predpísanej receptúry.
"Je to historicky po prvý raz, keď sme pristúpili k pozastaveniu chráneného označenia. Žiaden z výrobcov si však nemôže dovoliť meniť receptúru, ktorá je daná a stanovená zákonom," povedala ministerka Matečná.
Dodala, že spišské párky nie sú nebezpečné na konzumáciu.
Ktoré párky dopadli ako?
"Tri výrobky, ktoré spĺňajú receptúru, sú výrobky značky Baron, vlastná značka spoločnosti Tesco, ktorú vyrába púchovský mäsový priemysel, vlastná značka spoločnosti Billa, ktorú vyrába Tauris," informoval generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva Milan Lapšanský.
Malé pochybenia našli kontrolóri pri výrobkoch spoločnosti Mecom Lučenec, ich výrobok obsahoval stopové prvky sóje. Druhá s malým pochybením bola spoločnosť Maroš z Trenčína, kde bol nižší podiel tuku, ako predpisuje receptúra. "To je aj pozitívna informácia pre spotrebiteľa, pretože v párkoch bolo viac mäsa ako malo byť.

Jedno závažné pochybenie mali dva výrobky od spoločnosti Mecom Lučenec, kde bol nižší podiel čistej svalovej bielkoviny a stopové zvyšky sóje. Výrobok spoločnosti Berto zase obsahoval košenilové farbivo E 120.
Najhoršie dopadla spoločnosť Cimbaľák a ich Spišské párky, kde kontrolóri zaznamenali najnižší podiel čistej svalovej bielkoviny a obsah košenilového červeného farbiva E 120.
"Výrobky, ktoré sú chránené, majú záväznú receptúru. Stanovili si ju samotní výrobcovia. Vždy sú párky mäsový výrobok, zložky ako hovädzie či bravčové mäso musia byť dodržané v presnom percentuálnom pomere," povedal Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Dodal, že stopy sóje alebo farbivá nemajú v párkoch čo hľadať. "Na to tam je paprika, sladká aj štipľavá, ktorá ochutí výrobok," dodal Bíreš.
Testovali ich už v minulosti
Štátni kontrolóri sa pozreli na tie isté značky, ktoré prepadli v teste Asociácie spotrebiteľov Slovenska.
Tá si pred časom dala otestovať deväť druhov spišských párkov a skúmala, či sa naozaj vyrábajú podľa tradičnej receptúry, k čomu ich chránené označenie zaväzuje. Ukázalo sa, že nie.
Z deviatich slovenských výrobcov spišských párkov neprešiel testom ani jeden producent.
Išlo o spišské párky Tauris, Billa, Maroš, Berto, Cimbaľák, Tesco, Baron, Fine Life, Mecom a ohodnotila ich najhoršou známkou.
Niektoré mali málo hovädzieho a bravčového mäsa, v iných sa okrem papriky našli zakázané farbivá alebo sója, ďalšie klamali na obaloch.
Výrobcovia spišských párkov na výsledky testu reagovali rôznym spôsobom. Niektorí ho spochybňovali, iní hneď pristúpili k nápravám, ďalší vraveli, že pravidlá neporušujú.
Napríklad Mecom vysvetľoval, že sója sa do párkov mohla dostať v hotovej zmesi, ktorú jej na výrobu párkov dodáva iná firma. Na obale na to upozorňuje cez formulku „výrobok môže obsahovať...“.
Firma Berto tvrdila, že výsledky testu boli interpretované nesprávne, pretože asociácia zle pochopila, čo je to „mäso“. A napríklad Tesco chcelo problém analyzovať a Billa zase apelovať na výrobcu párkov, aby pravidlá dodržiaval.
Skontrolujú ďalšie výrobky
Matečná ďalej informovala, že inšpektori v najbližších mesiacoch skontrolujú všetky výrobky, ktoré majú chránené označenie. Na Slovensku má toto označenie dokopy 19 výrobkov.
Patrí medzi nich napríklad Skalický trdelník, Bratislavské rožky, Zázrivský korbáčik či Slovenský oštiepok.
Minulý týždeň v piatok Európska komisia oznámila, že sa do tohto zoznamu pridá ďalší výrobok (dokopy už 20. v poradí), a to Skalický rubín.
Ide o červené víno, ktoré sa získava úplným alebo čiastočným alkoholovým skvasením čerstvého hrozna výhradne z odrôd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Modrý Portugal.