BRATISLAVA. Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na nové minimum 5,55 percenta. V porovnaní s februárom 2018, keď bola 5,72 percenta, klesla o 0,17 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 2,49 percentuálneho bodu.
Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Podľa ministra práce Jána Richtera by nezamestnanosť v krajine tento rok mohla klesnúť pod hranicu piatich percent.
"Som rád, že predpoklady a prognózy sa postupne napĺňajú. Mesiac marec je mesiacom, kedy už začínajú sezónne práce, v plnej miere by sa mali rozbehnúť v apríli," povedal na tlačovej konferencii Richter.
Nezamestnanosť sa na Slovensku nepretržite znižuje od leta roku 2016, dlhodobo je ale vyššia ako v Českej republike, kde bolo v marci bez práce len 3,5 percenta ľudí.
Najhoršie je na tom Rimavská Sobota
Na Slovensku je 153.854 registrovaných nezamestnaných, ktorí by okamžite mohli nastúpiť do práce.

"Medzimesačne sa stav znížil o 4590 osôb. Medziročne sa znížil stav uchádzačov o 65.295, čo je o 29,79 percenta osôb menej," vyčíslil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.
V marci 2018 bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch. Najvýraznejší bol v Banskobystrickom kraji.
Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 76 okresoch, v dvoch okresoch bol zaznamenaný mierny nárast.
Ku koncu marca tohto roka bolo na úradoch práce voľných 77.470 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest klesol o 918. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.
Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola v marci zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (18,09 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (1,96 %) dosiahol okres Trnava.
Chýba kvalifikovaná pracovná sila
Slovenské firmy dlhodobo upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a v uplynulom období začali vo väčšom počte zamestnávať cudzincov. Legálne na päťmiliónovom Slovensku pracuje 51.860 cudzincov, z toho väčšina pochádza z krajín EÚ.

Najnižšiu nezamestnanosť majú okresy na západnom Slovenskom, kde v minulosti investovali tiež zahraničné firmy.
"V západoslovenskom regióne nie je možný iný postup, pokiaľ tam je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, než regulovane dať priestor firmám, aby mohli zamestnávať aj cudzincov," podotkol Richter.
Na začiatku mája začne na Slovensku platiť zákon, na základe ktorého sa zjednodušia podmienky pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ v nedostatkových profesiách a v regiónoch s nezamestnanosťou nižšou ako päť percent.