BRATISLAVA. V koalícii vzniká ďalší rozpor. Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer na zastropovanie veku odchodu do dôchodku.
Informoval o tom v piatok podpredseda strany Ivan Švejna na tlačovej konferencii.
"Nie sme za zastropovanie dôchodkového veku. Rozumieme argumentom našich koaličných partnerov, ale riešime niečo, čo nastane v roku 2035, a dnes nevieme, aká bude situácia v krajine, demografia. Takže zodpovedne nevieme k tomu dnes pristúpiť," zdôvodnila poslankyňa strany Irén Sárközy.
Strana Smer tak bude hľadať podporu v opozícii.
Čo navrhuje Most-Híd
Most-Híd navrhuje, aby bol vek odchodu do dôchodku na Slovensku známy päť rokov dopredu.

Podľa ich návrhu by sa pritom penzijný vek nemal stanovovať na roky a dni, ako je to v súčasnosti, ale na roky a mesiace, čím bude dôchodkový vek viac zapamätateľný.
"To, čo náš poslanecký klub navrhuje, neznamená výrazný zásah do dôchodkového systému," povedal Švejna. Podľa neho návrh novely zákona o sociálnom poistení len zjednodušuje súčasný stav.
Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý už poslanci za Most-Híd predložili do parlamentu, penzijný vek na budúci rok určuje na 62 rokov a 6 mesiacov a v ďalších štyroch rokoch ho každoročne zvyšuje o dva mesiace.
Už v budúcom roku by sa určil vek odchodu do dôchodku na rok 2024, a to podľa vývoja strednej dĺžky dožitia tej časti populácie, ktorá sa dožíva dôchodkového veku.
Ľudia by mali poznať svoj dôchodkový vek
"Nemôžeme zatvárať oči pred tým, že ľudia presne nevedia, kedy môžu odísť do dôchodku," povedala Sárközy.
Ak sa podľa nej bude dôchodkový vek zverejňovať päť rokov vopred, pomôže to ľuďom vo veku od 58 do 61 rokov.
"Budú presne vedieť, kedy na dôchodok budú mať nárok," povedala.
“Nemôžeme zatvárať oči pred tým, že ľudia presne nevedia, kedy môžu odísť do dôchodku.
„
Poslanci za Most-Híd podľa nej nechcú vek odchodu do dôchodku zvyšovať, ani znižovať, ale zrozumiteľným a transparentným spôsobom penzijný vek zverejňovať.
Parlament ešte v roku 2012 za vlády Roberta Fica schválil mechanizmus, podľa ktorého sa od roku 2017 automaticky zvyšuje vek odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch.
Vek odchodu do dôchodku sa upravuje vždy len na jeden rok dopredu. "V praxi to napríklad znamená, že 60-ročný človek ešte stále nevie, kedy bude môcť ísť do dôchodku," upozorňujú poslanci za Most-Híd.
Fico ustúpil národniarom
Robert Fico vo štvrtok oznámil, že predloží návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku, pričom v prípade mužov bude obsahovať 64 rokov.
Strana tým reagovala na požiadavku koaličného partnera SNS aj iných opozičných poslancov.
"Keďže ide o ústavný zákon, nie je možné ho presadiť v parlamente len hlasmi koalície," vyhlásil Fico s tým, že musí dôjsť k dohode medzi vládnou väčšinou a opozičnou menšinou.

Z toho dôvodu sa Smer rozhodol prísť s návrhom, ktorý obsahuje vek 64 rokov pre mužov.
Podľa Fica je totiž vysoko pravdepodobné, že súhlas na odchod do dôchodku vo veku 65 rokov by nebol, a takýto návrh preto nemá zmysel predkladať.
V súčasnosti ešte ani medzi koalíciou a opozíciou nie je zhoda, ako by sa mal dôchodkový vek zastropovať.
Návrh Smeru-SD na zastropovanie dôchodkového veku v Ústave SR považuje za správne rozhodnutie hnutie OĽaNO, obyčajní sú však pripravení podporiť ho len za splnenia určitých podmienok.
Napríklad ženám by sa mal dôchodkový vek znižovať v závislosti od počtu vychovaných detí. Podporenie návrhu Smeru-SD tiež pripustilo hnutie Sme rodina. Zastropovanie odmietla strana SaS, ale aj viacerí nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála.