BRATISLAVA. Od roku 2002 sa zdvojnásobili ceny bytov vo všetkých regiónoch Slovenska, niekde sú aj vyššie. Byty v Bratislave sú raz také drahé ako inde na Slovensku. Niektoré projekty dokonca presiahli aj úroveň z čias pred finančnou krízou.
Ceny bytov rástli v posledných pätnástich rokoch šialeným tempom. Za byt v Banskej Bystrici alebo v Trenčíne dnes zaplatíte v priemere toľko, koľko stál v roku 2002 byt v Bratislave. Sú aj regióny, kde dnes byt stojí viac ako dvojnásobok pôvodnej ceny.

Vyplýva to z informatívnej Správy o plnení zámerov Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020.
"Aktuálna priemerná cena bytov v žiadnom zo slovenských regiónov neprekročila svoj historický vrchol z roku 2008," uvádza správa ministerstva dopravy, ktorú v auguste schválila vláda.
Ďaleko od predkrízovej ceny nemajú byty v Bratislavskom kraji. "Kde jej chýba už len 3,9 percenta k dosiahnutiu historického vrcholu," dopĺňa ministerstvo dopravy.
To však platí len pre priemerné ceny. "V praxi najmä v Bratislavskom kraji ceny bytov v existujúcich projektoch vysoko prekračujú tieto priemerné ceny," konštatuje správa.
Vrchol v roku 2008
Priemerná cena za štvorcový meter podlahovej plochy bytov rástla na Slovensku postupne od roku 2002. Maximum dosiahla v roku 2008, po ktorom sa prejavila finančná kríza a ceny začali postupne klesať. Rokom 2015 sa situácia otočila a ceny začali opäť rásť.
Ak ste teda v roku 2002 zaplatili za štvorcový meter obytnej plochy v Banskej Bystrici priemerne 356 eur, vlani to už bolo 745 eur. V Bratislave stál štvorcový meter pred 15 rokmi priemerne 779 eur, vlani to už bolo 1896 eur, čo je viac ako dvojnásobné zvýšenie.
Kto sa chce usídliť v Trnavskom kraji, zaplatí za byt 2,5-násobok jeho ceny spred pätnástich rokov. Namiesto 370 eur, tam dnes za štvorcový meter zaplatíte 936 eur. Podobné je to v Prešovskom kraji, kde sa ceny začali na 359 eurách, dnes sú 833 za štvorcový meter.
Po Bratislavskom kraji sú najvyššie ceny bytov v Košickom a Trnavskom kraji. Na porovnanie: V Košickom kraji bola priemerná cena za štvorcový meter vlani 1015 eur a v Trnavskom 936 eur.
"V ostatných regiónoch nedosahuje priemerná cena bývania ani polovicu hodnoty priemernej ceny bývania v Bratislavskom kraji." V Nitrianskom kraji, kde boli ceny do vlani najnižšie, to bolo napríklad 663 eur za štvorcový meter.
Tisíc ľudí na 329 bytov
Ministerskí úradníci vypočítali, že na tisíc obyvateľov pripadalo na Slovensku v roku 2011, keď prebehlo sčítanie obyvateľstva, 329 obývaných bytov.
“V praxi najmä v Bratislavskom kraji ceny bytov v existujúcich projektoch prekračujú ceny z obdobia pred krízou.
„
V porovnaní s inými krajinami Únie je to jeden z najnižších podielov. V Českej republike je to okolo 450 a v Grécku okolo 570 bytov. Počet bytov na tisíc obyvateľov je najpoužívanejším ukazovateľom pri medzinárodnom porovnávaní zabezpečenia obyvateľov bytmi.
Aj tu sa prejavujú výrazné regionálne rozdiely, najlepšie je na tom Bratislavský kraj, kde pripadá na tisícku obyvateľov 440 bytov, v Prešovskom kraji je to 270 obývaných bytov.
Bytov pribúda, v roku 2002 sa postavilo podľa tabuliek ministerstva dopravy približne 14-tisíc bytov a v každom ďalšom roku počet začatých bytov narastal. Veľký skok v začatej výstavbe nastal v roku 2008, keď sa začalo stavať okolo 28-tisíc bytov, nie všetky však boli aj dokončené. "V roku 2009 sa začali prejavovať negatívne dôsledky vplyvu finančnej a hospodárskej krízy, najskôr v ukazovateli počtu začatých bytov," uvádza správa.

Po miernom útlme v rokoch 2010 a 2011 výstavba bytov opäť ožila. Vlani bolo na Slovensku dokončených takmer 17-tisíc bytov, pričom väčšinou išlo o bytové jednotky v rodinných domoch. Priemerná obytná plocha bytu bola 66,80 štvorcového metra.
V počte novopostavených bytov opäť vedie Bratislavský kraj, kde od roku 2013 do roku 2017 postavili viac ako 22-tisíc bytov.
Išlo o menšiu tretinu všetkých bytov, ktoré boli v tomto období postavené v celej krajine. V rozsahu bytovej výstavby nasledovali Trnavský a Žilinský kraj. "Najmenej dokončených bytov bolo v danom období v Banskobystrickom kraji, ani nie 5000."
Správa konštatuje, že najviac sa stavali štvorizbové byty, ktoré tvorili viac ako tretinu dokončených bytov. Štvrtinu dokončených projektov predstavovali trojizbové byty.