Nižšími úrokmi bojovali v minulosti banky o hypotekárnych dlžníkov predovšetkým na najkratších fixáciách. Človek si tak vedel zabezpečiť istotu výhodnej sadzby na rok, prípadne tri roky. A mohol dúfať, že v čase, keď sa mu fixácia skončí, bude jeho banka opäť ponúkať nejakú akciu.
Aktuálne sa snažia viaceré bankové domy zaujať znížením sadzieb aj pri dlhších fixáciách. Istotu mesačnej splátky hypotéky si tak vie dlžník zabezpečiť aj na desať rokov.
Nižšie sadzby na dlhšie
Menšia UniCredit Bank sa rozhodla od septembra zjednotiť úrok pri všetkých poskytovaných fixáciách na úrovni 0,89 percenta ročne.
Sadzbu si možno zabezpečiť najmenej na dva roky (kratšie fixovanie úroku banka neposkytuje), aj na desať rokov. Splniť treba viacero podmienok, ako je otvorenie účtu v banke či poistenie schopnosti splácať úver.
Prekopať výšku úrokov pri desaťročnom fixe sa rozhodli aj najväčšie bankové domy. Aj v nich platí, že pre najnižší úrok treba splniť aj ďalšie podmienky. V Slovenskej sporiteľni ponúkajú sadzbu od 1,59 percenta ročne, vo VÚB klesol úrok na rovných 1,79 percenta ročne.
V ČSOB sa začína desaťročný fix na čísle 1,75 percenta ročne. Táto banka ako jediná oficiálne ponúka aj možnosť zafixovať si sadzbu na 15 či 20 rokov, kde sa úroky pohybujú na úrovni 4,35 resp. 4,45 percenta ročne.
Ďalšie podmienky lepšej sadzby
Vo väčšine bankových domov nie je najnižšia možná sadzba zadarmo. Zväčša sa dá zabezpečiť prikúpením si ďalších produktov.

Samozrejmosťou býva zriadenie si bežného účtu v danej banke, z ktorého sa hypotéka spláca. Ten môže byť po splnení ďalších podmienok zadarmo, ale môže stáť aj niekoľko eur mesačne. Závisí to od cenníka danej banky.
Bežnou podmienkou získania akciovej sadzby býva tiež prikúpenie poistenia schopnosti splácať úver, prípadne poistenie nehnuteľnosti či zriadenie životného poistenia cez banku.
"Faktorov ovplyvňujúcich finálny úrok je veľmi veľa a majú pre rôzne banky rôznu váhu. Ak sa napríklad pre jednu banku nekvalifikujete na najnižší úrok, je možné, že iná banka vám ho bez problémov prizná," hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.
Spravidla majú podľa nej v bankách nižšiu bonitu mladí klienti, ktorí sú zamestnaní alebo podnikajú veľmi krátky čas, bývajú u rodičov, prípadne majú nižšie vzdelanie.
"Rizikom pre banku je, ak takýto človek vstupuje do úveru sám. Preto väčšinou na zlepšenie úrokovej sadzby pomôže, ak do úveru pristúpi ďalšia osoba – teda partner či partnerka," dodáva Šablová.

Jedna sadzba pre všetkých
Viaceré banky sa rozhodli stanoviť presnú sadzbu pri jednotlivých fixáciách. Ich úrok sa tak nezačína predložkou "od".
Z väčších bánk zvolila túto taktiku VÚB, spomínaná UniCredit Bank a tiež Prima banka, ktorá ponúka pri štvorročnej fixácii úrok na úrovni jedného percenta ročne. V Tatra banke platí pre trojročný fix ohraničenie od 0,95 po 1,55 percenta ročne.
V mBank majú presnú sadzbu, ktorej výška sa líši podľa toho, či sa suma úveru zmestí do 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti alebo nie.
Úrok a ďalšie poplatky
Dlžníci, ktorí zvažujú prechod ku konkurencii, by sa nemali zameriavať len na ponúkaný úrok. Vďaka nižšej sadzbe má síce človek nižšiu mesačnú splátku, musí však rátať s prípadnými ďalšími poplatkami.

by chcel takýto dlžník vymeniť banku skôr, ako sa skončí fixácia úroku, musí súčasnej banke zaplatiť pokutu za predčasné splatenie úveru.
Viaceré bankové domy však v rámci kampane ponúkajú, že do určitej sumy pokutu za nového klienta zaplatia.
Odpúšťajú tiež poplatok za poskytnutie hypotéky, ktorý sa bežne pohybuje v stovkách eur, v závislosti od výšky poskytnutého úveru.
Časť bánk je tiež ochotných zaplatiť 66-eurový poplatok na katastri za vklad záložného práva. Ďalšou položkou, s ktorej vyplatením vám môže banka pomôcť, môže byť poplatok za znalecký posudok.
Niektoré banky ho do určitej sumy preplatia, iné sú ochotné akceptovať aj starší znalecký posudok.
Pred zmenou banky sa teda oplatí pozisťovať, čo je konkurencia ochotná preplatiť a aké iné výhody ponúka.