Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu
Práca detskej komisárky má nepochybne široký záber. Práva detí háji v detských domovoch, ale aj na súdoch, rieši detskú šikanu či spolupracuje na tvorbe legislatívy.
Zloženie úradu pod vedením Viery Tomanovej ale nedáva istotu, že tam pracujú naozaj tie najpovolanejšie kapacity.
Úrad napríklad zamestnáva bývalého elitného colníka, v minulosti na ňom pracovala aj špecialistka na verejné obstarávanie.
Na otázku Nadácie Zastavme korupciu, či úrad zamestnáva švagra Tomanovej, sme jasnú odpoveď nedostali.
Celkovo má úrad 14 zamestnancov a šiestich dohodárov. Vlani dostala komisárka zo štátneho rozpočtu 430-tisíc eur, z toho mzdové výdavky tvorili takmer 250-tisíc.
Elitný colník aj funkcionárka z ÚVO
Odborným poradcom komisárky je napríklad Rudolf Hubočan. V minulosti pôsobil na Finančnom riaditeľstve. Na otázku Nadácie, aké sú jeho profesionálne skúsenosti s prácou s deťmi, úrad odpovedal, že jeho náplň práce ,,vyplýva z organizačného poriadku a pracovnej zmluvy“.

Dodal ešte, že vrámci skúšobnej doby Hubočan osvedčil svoju odbornú spôsobilosť pre svoje pracovné zaradenie. Úrad odmietol, že by mal s bývalým colníkom v minulosti nejaký pracovný kontakt.
Hubočanovu prácu si v každom prípade cenili u daniarov. Keď totiž bývalý prezident Finančnej správy František Imrecze v roku 2015 prvýkrát udeľoval plakety za zásluhy 90 vybraným pracovníkom, bol medzi ocenenými aj Hubočan.
Pre komisárku v minulosti pracovala aj Mária Vermešová. Jej meno sa prehnalo médiami najmä v súvislosti s kauzou nástenkového tendra. Pre Tomanovú pracovala niekoľko mesiacov, odišla koncom roka 2016.
Keď nástenkový tender preveroval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), Vermešová šéfovala jeho odboru kontroly. Kontrola zistila porušenie zákona, ale Vermešová nechcela podpísať protokol z kontroly, čím blokovala jeho zverejnenie.

,,Nešlo o také porušenie, pre ktoré by mala byť súťaž zrušená, alebo by mala byť udelená pokuta,“ citoval v tom čase Vermešovú denník Pravda. Nakoniec musela z ÚVO odísť.
Aj o dva roky neskôr, keď jej prácu dala exprimátorka Humenného a poslankyňa Národnej rady (Smer-SD) Jana Vaľová, súvisela s verejným obstarávaním. Vermešová mala preverovať humenské tendre.
Nadácia sa teda spýtala detskej komisárky, čo bolo v minulosti náplňou tejto pracovníčky. Úrad stručne reagoval, že ,,pôsobila ako odborný pracovník v súlade s pracovnou zmluvou a organizačným poriadkom“.
Synovec aj švagor?
Keď Denník N vlani napísal, že komisárka pre deti Viera Tomanová zamestnáva svojho synovca Andreja Kállaya a zahmlieva jeho pozíciu, jej úrad to nepoprel. V nie práve najpriateľskejšej reakcii ale dodal, že synovec ,,v žiadnom prípade nie je poradcom komisárky pre deti. Vtip spočíva v tom, že komisárka pre deti nemá žiadneho poradcu.“
Tento vtip si zjavne Tomanová rozmyslela, pretože po roku je už Andrej Kállay ,,zaradený ako odborný poradca komisárky pre deti“.
No pre úrad má tiež podľa informácií Nadácie pracovať aj jeho otec - Tomanovej švagor. Komisárka ale jasne na tieto otázky zaslané cez infožiadosť neodpovedala. ,,Zverejnenie tohto údaju je podmienené súhlasom dotknutej osoby a súhlas nebol daný – odpoveď bude predmetom rozhodnutia.“
Podľa odborníkov na infožiadosti pritom rozhodnúť, teda odmietnuť odpovedať, možno len pri existujúcej skutočnosti. Môžeme si teda zašpekulovať, že ak by komisárka svojho švagra nezamestnávala, stačilo by jej uviesť, že otázka je irelevantná alebo vychádza z nepravdivých informácií.
Mimochodom, aj na otázku o tom, či je Andrej Kállay Tomanovej synovcom, úrad odpovedal rovnako.
Kolegovia z politiky
Detská komisárka zamestnáva aj Andreja Petera a Barboru Skálovú. Obaja predtým pôsobili ako asistenti Tomanovej, keď bola ešte poslankyňou v Národnej rade. Teraz jej robia odborných poradcov, čo je funkcia zavedená len od februára tohto roka.
Prečo úrad po rokoch svojho fungovania premenoval pracovné pozície z odborných pracovníkov na poradcov, u Tomanovej neveľmi vysvetlili. Uviedli len, že nové pozície majú obdobný opis činností ako predošlé.
Od februára má však úrad aj novú riaditeľku. Tú vymenúva a odvoláva priamo Tomanová. Je ňou Emília Kršíková, ktorá za Tomanovej šéfovania ministerstvu práce bola jeho štátnou tajomníčkou. Pred príchodom na úrad komisárky Kršíková niekoľko rokov pôsobila na služobnom úrade ministerstva kultúry, čo je kľúčový úrad ministerstva.
Prečo sa po rokoch rozhodla opäť sa vrátiť k sociálnym témam, úrad komisárky odmietol spresniť.,,Dôvod zmeny pracoviska JUDr. Kršíkovej je osobná otázka, o ktorej úrad nemá informácie.“
Tomanová zamestnáva tiež Alenu Mátejovú. Ide o bývalú šéfku Centra pre medzinárodno-právnu ochranu detí. Jej meno sa spomínalo najmä v súvislosti s podozreniami okolo adopcií slovenských detí do Talianska. Tie sa prevalili v roku 2013, Mátejová z centra odišla v polovici roka 2012.
Podávame podnet
Detská komisárka sa stretla opakovane s Mariánom Kočnerom, dnes obvineným aj z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Angažoval sa v kauze Čistý deň, ktorú preveroval aj Tomanovej úrad. Ten zamestnáva Tomanovej rodinných príslušníkov a ľudí, ktorých profesionálne skúsenosti s prácou s deťmi sú sporné. Nadácia preto bude iniciovať, aby Výbor Národnej rady pre ľudské práva tieto veci preveril.