Ekonomika je už vyše týždňa v karanténe a čoraz viac sa hovorí o rozsiahlych dôsledkoch na rôzne sektory, ktoré izoláciou najviac trpia. Ozývajú sa podnikateľské združenia, ktoré novú vládu vyzývajú k rýchlej akcii.
Treba konať rýchlo
Dobre fungujúce firmy by - teoreticky - nemuseli mať problém prežiť niekoľko týždňov aj s minimálnymi tržbami, prípade úplne len z rezerv. V skutočnosti je situácia zložitejšia, pričom miera ohrozenia závisí najmä na segmente podnikania.

V najväčšom riziku sú sektory gastronómie, hotelierstva a cestovného ruchu. Zväčša fungujú s nízkymi maržami, vysokým počtom zamestnancov a sú závislé na fyzickom kontakte so zákazníkom.
Napríklad šéf siete Medusa Peter Štecko hovorí, že prežiť dokážu týždne, avšak nie mesiace. Preto zdôrazňuje, že vláda musí rýchlo konať rýchlo, keď chce pomôcť firmám, pričom zamerať by sa mala na cashflow (tok peňazí vo firme).
Cashflow znamená, že firmy musia naďalej platiť dane, mzdy a odvody zamestnancov, nájmy a úvery. Štecko zdôrazňuje, že štát by mal hneď umožniť odklad platenia daní a odvodov.
Predseda Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík dodáva, že by bolo vhodné rozbehnúť aj pôžičky za zvýhodnených podmienok pre podniky a zároveň obmedziť regulácie, aby boli firmy flexibilnejšie.
Zníženie nákladov v spojení s platbou daní a odvodov z dôvodu zlepšenia podnikového cashflow navrhuje aj Klub 500 a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).