Americký trh s ropou v pondelok neuniesol prepad dopytu a zrútil sa. Cena za barel sa tak prvýkrát v histórii dostala do záporu a spadla na hodnotu okolo mínus 37 dolárov za barel.
Je za tým obrovský previs ponuky nad dopytom, ropná vojna a špekulatívne obchodovanie, tvrdí hlavný analytik investičných fondov Czech Fund Lukáš Kovanda.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako funguje trh s ropou?
- Ako sa obchoduje s ropu?
- Kto sú špekulanti, ktorí obchodujú s ropou?
- Budeme tankovať ešte lacnejšie?
- Môže sa situácia so zápornou cenou ropy zopakovať v Európe?
Cena americkej ropy sa prepadla v pondelok do záporných čísel. Nakoľko vás to zarazilo?
Nikdy v histórii obchodovania s ropou nebola jej cena záporná. Netreba však túto situáciu preceňovať. Záporná cena sa týkala len jedného typu ropy, teda západotexaskej ľahkej ropy WTI, ktorá je síce zásadná z hľadiska globálnych trhov, ale cena pod nulou sa týkala v tomto prípade len jedného kontraktu, toho májového.
Koľko kontraktov s ropu WTI sa aktuálne obchoduje?

Aktuálne sa obchoduje s asi 130 kontraktmi a len na jedinom, teda s májovým termínom dodania, bola cena záporná. Vtip je v tom, že s týmto kontraktom sa práve dnes (utorok) prestáva obchodovať. Každý kontrakt sa obchoduje totiž len istý čas. Konkrétne májový kontrakt sa začal obchodovať ešte v novembri 2014 a ukončil sa v utorok.
Takže obchodníci deň pred ukončením kontraktu spanikárili?
Snažili sa kontraktu zbaviť. Kontrakty si môžeme predstaviť ako nejaké poukazy, ktoré jeho vlastníka oprávňujú, aby si mohol v budúcnosti odobrať fyzicky nakúpené barely ropy.