Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Žiaci v Starej Ľubovni majú len suché obedy, dodávateľ je z vedenia mesta

Škola už rok nemá riadne zvolenú riaditeľku.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: TASR/František Iván)

Dva krajce chleba s krúžkami salámy v pondelok, buchty s mliekom alebo džúsom v utorok a polovica závinu v piatok. Takto vyzerajú obedy žiakov Základnej školy Podsadek v Starej Ľubovni už roky. Dodávka stravy má prepojenie na vedenie mesta, ktoré je zároveň zriaďovateľom školy. A mesto už rok blokuje vymenovanie novej riaditeľky. Odvtedy škola, ktorú navštevujú rómske deti, zažíva okolo seba nevídaný rozruch.

Kópia prípadu z Humenného

Kolotoč udalostí odštartovala pred rokom voľba nového riaditeľa, respektíve v tomto prípade riaditeľky. Výberová komisia do čela školy preferovala namiesto pôvodnej riaditeľky novú, no k jej vymenovaniu doteraz nedošlo a školu na základe opakovaného poverenia od primátora mesta Ľuboša Tomka (nezávislý) vedie stále pôvodná riaditeľka.

Skryť Vypnúť reklamu
Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok. Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Mesto to odôvodňuje tým, že vybraná kandidátka nebola vymenovaná pre pochybnosti o postupe Rady školy. Jej členovia totiž deň pred uzatvorením prihlášok omylom zamenili koncepcie o rozvoji školy, keď ich posielali späť dvom kandidátkam. ,,Výberové konanie bolo zriaďovateľom zrušené, majúc na zreteli transparentný a najmä objektívny priebeh výberového konania,“ uviedla pre Nadáciu Katarína Železníková z mestského úradu.

Problémom však je, že podľa podobného prípadu umeleckej školy z Humenného robí vedenie Starej Ľubovne v súčasnosti pravý opak transparentnosti. Opakovane poveruje vedením školy človeka, ktorý nevzišiel z výberového konania.

,,Rozhodnutie Krajskej prokuratúry Prešov nie je vyjadrením ku konkrétnemu prípadu našej školy. Rozhodnutie Mesta ako zriaďovateľa rešpektujem,“ reaguje dočasne poverená riaditeľka ZŠ Podsadek Slavomíra Gribová.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto sa vyhovorilo na súdny spor okolo vlaňajšieho odvolania dvoch členiek Rady školy. Ide o kontrolný orgán školy a zároveň jeho členovia sú v komisii, ktorá vyberá nového riaditeľa.

Na mimoriadnej schôdzi boli vlani počas letných prázdnin odvolané dve členky rady, ktoré neštandardný postup svojho odvolania napadli na súde a ten to dočasne pozastavil. No rada školy sa tým podľa mesta stala de facto nefunkčnou. Mesta sa teda bráni, že nemajú inú možnosť, ako opakovane poverovať vedením predošlú riaditeľku.

Zvláštne však je, že nás mesto predsa len informovalo, že výberové konanie na novú riaditeľku prebehne. Podľa Kataríny Železníkovej z mestského úradu sa tak má stať v septembri.

Pribúda žiakov s poruchami

Veľká zmena sa na škole udiala aj v septembri pred rokom. Pribudlo niekoľko ďalších špeciálnych tried. V nich sa žiaci učia podľa osobitných učebných osnov, pre školu to zároveň znamená viac peňazí. Na škole zároveň pribudla nová zástupkyňa, práve v súvislosti s rozšírením počtu špeciálnych tried.

Skryť Vypnúť reklamu

,,Dôvodom zriadenia týchto tried bol vysoký počet žiakov, u ktorých po povinných vyšetreniach bolo diagnostikované mentálne postihnutie. Vyšetrenie je povinné z dôvodu určenia sociálne znevýhodneného prostredia a určuje ho zákon,“ vysvetlila Gribová.

Súvisiaci článok Cez čiaru: Dary či úplatky? Odpoveď dá exstarostovi Marianky súd Čítajte 

V tejto súvislosti Nadáciu viaceré zdroje upozornili na neštandardné presuny žiakov z normálnych do špeciálnych tried. Napríklad sa do takejto triedy mal dostať aj žiak, ktorý z celého piateho ročníka skončil najlepšie v testovaní piatakov. To sa robí zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky.

,,O preradenie žiaka do špeciálnej triedy žiada triedny učiteľ na základe výsledkov, ktoré žiak dosahuje počas školského roka. Následne sa podáva návrh na jeho psychologické vyšetrenie,“ zareagovala na naše pochybnosti riaditeľka.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že keďže nevie, o ktorého žiaka ide, prekontrolovala všetkých žiakov preradených do špeciálnych tried za celé obdobie môjho pôsobenia. Všetci preradení žiaci mali na konci školského roka minimálne štyri nedostatočné z rôzny predmetov.“

Preradenie žiaka do špeciálnej triedy mu napríklad zablokuje v budúcnosti prihlášku na kvalitnejšiu strednú školu.

Suchá strava

Všetci žiaci na ZŠ Podsadek majú už dlhodobo v škole len suchú stravu. Keď si to Nadácia overovala, škola to potvrdila so slovami ,,áno a nie sme jediná škola na Slovensku“. Škola na jedáleň totiž nemá dostatok priestorov.

,,Snažili sme sa zabezpečiť teplú stravu aspoň pre žiakov špeciálnych tried, ktoré sú v blízkosti Spojenej školy internátnej, ktorá disponuje školskou kuchyňou a jedálňou,“ dodala Gribová. No rodičia na rodičovskom združení, na ktorom bol prítomný aj primátor, odmietli platiť režijné náklady. Na suchú stravu nedoplácajú nič, táto strava je vo výške 1,20 eura na deň a žiaka plne preplácaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa zdrojov Nadácie ale toto nie je celkom pravdivé popísanie priebehu rodičovského združenia. Minimálne rodičia detí, ktoré predtým navštevovali špeciálne triedy na inej škole, ktorá susedila práve so Spojenou školou internátnou, predtým za teplú stravu doplácali a boli tak podľa oznamovateľov ochotní urobiť aj pri presune detí na ZŠ Podsadek.

No možnosť suchej stravy mala byť na rodičovskom združení prezentovaná ako hotová vec, nie možnosť. Preto si Nadácia od školy vypýtala nejaký dôkaz o priebehu rodičovského konania a rozhodnutí rodičov.

Škola sa opäť odvolala na prítomnosť primátora na stretnutí s rodičmi a uviedla, že rodičom boli vysvetlené možnosti, ktoré majú. Žiadnu zápisnicu alebo podklad o hlasovaní rodičov neposlala.

Mesačne platí škola za suchú stravu všetkých svojich žiakov niekoľko tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedlo od poslanca

Suchú stravu pre školu už od roku 2004 zabezpečuje Pavel Jeleň. ,,Zmluvu s pánom Jeleňom uzatvorila ešte moja predchodkyňa,“ spresnila Gribová. Jeleň je zároveň mestským poslancom a práve jeho manželka sa stala nedávno novou zástupkyňou na ZŠ Podsadek v súvislosti s prírastkom špeciálnych tried.

Keď sme sa spýtali mesta, aké je prepojenie jeho poslanca a stravy pre školu, jeho reakcia nás prekvapila: ,,Žiadne. Reštaurácia u Jeleňa poskytuje suchú stravu škole už niekoľko desaťročí.“ Na dodatočnú otázku, či mesto nevidí prepojenie v tom, že samotný poslanec Jeleň si na mestskej stránke uvádza firemnú adresu aj mobil uvedený na webovej stránke svojho zariadenia, mesto už nereagovalo.

K otázke, či to nevnímajú na mestskom úrade ako konflikt záujmov, od primátora odpovedali, že ZŠ Podsadek ,,je právny subjekt, preto si dodávateľské vzťahy rieši sama. Mesto nezasahuje do dodávateľských vzťahov žiadnej školy a školského zariadenia vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti“.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo však nie je úplne správny opis, pretože podľa platnej legislatívy aj praxe je to práve mesto, ktoré ako zriaďovateľ na konci dáva definitívne slovo k finančným plánom školy, jej koncepcii aj kľúčovým udalostiam, napríklad vymenovaniu alebo nevymenovaniu nového riaditeľa. Aj plánom pristaviť pri škole jedáleň.

Súvisiaci článok Vojna na malej fakulte STU odkryla dlhodobé neduhy vysokého školstva

V súvislosti so stravovaním sme dostali ešte jeden podnet – na stravu mali byť opakovane prihlásené aj deti, ktoré dlhodobo v škole z rôznych dôvodov neboli. ,,Počet žiakov, ktorí majú nárok na stravu v daný deň, zisťuje každé ráno administratívna pracovníčka, a to takým spôsobom, že fyzicky prejde každú triedu,“ opísala zisťovanie počtu jedla Gribová.

Keď sme sa ešte raz spýtali, ako je možné, že v niektoré dni je počet žiakov nižší ako počet porcií jedla, za ktoré verejnosť dopláca, riaditeľka nás poprosila, že akdisponujeme takým dôkazom, máme jej ho preposlať, pretože by išlo o porušovanie pracovnej disciplíny zo strany zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

ZŠ Podsadek sa nedávno mediálne zviditeľnila bitkou žiaka palicou. Udialo sa tak v jednej zo špeciálnych tried.

V súvislosti so zisteniami okolo ZŠ Podsadek sa obrátime na ministerstvo školstva a príslušné kontrolné orgány, aby prezentované podozrenia preverili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Desať najkrajších pláží na Korfu
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 9. Stiahnite si stovky e-kníh
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Najnovšie dezinfekčné prostriedky
 3. Desať najkrajších pláží na Korfu
 4. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 5. Vážení poslanci, to naozaj?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Koniec čakania na kuriéra
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 6 798
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 114
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 631
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 911
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 315
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 873
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 644
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 478
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 071
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli 3 050
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prevrátený kamión po búrke v Moravske Novej Vsi.

Supercela na juhu Moravy priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 4 h
Tornádo spustošilo viaceré obce.

Búrka spôsobila obrovské škody.


4 h