SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Šéf Greenway: Vodík v osobných autách nie je budúcnosť

Peter Badík o budúcnosti vodíkovej technológie.

(Zdroj: Archív P. B. )

Vodík má budúcnosť, ale v osobnej doprave má kopec prekážok – autá jazdiace na vodík sú drahé, automobilky od vodíkovej technológie ustupujú, a čo je podstatné, o pár rokov nebude mať vodíkové auto žiadne výhody oproti bežnému elektrickému autu, ktoré funguje na batériu. Tvrdí to v rozhovore pre INDEX Peter Badík, šéf spoločnosti Greenway, ktorá sa venuje výstavbe a správe nabíjacej infraštruktúry.

Vodíková technológia nie je nová, ale téma o jej budúcnosti ožila minulý týždeň, keď sa uskutočnila konferencia o budúcnosti vodíka , ktorú zorganizoval minister hospodárstva Richard Sulík. Jej cieľom bola debata, aby Slovensko naskočilo na novú vlnu čo najskôr a aby nezostalo pozadu ako pri elektromobilite.

Dekarbonizácia Európy má stáť na využití vodíka z obnoviteľných zdrojov. Aspoň taký je plán Európskej únie. Má vodík potenciál to naplniť?

Skutočne treba povedať, že vodík je nevyhnutný na to, aby sme dokončili plnú dekarbonizáciu ekonomiky. Má výhody predovšetkým pri dlhodobom skladovaní energie medzi obdobiami roka, keď je energie veľa, a obdobiami, keď ju potrebujete.

Batérie to majú tiež.

Súvisiaci článok Sulík plánuje vodíkové pumpy, chce vlaky aj štedré dotácie na autá Čítajte 

Batérie sú fajn, ale ich cena závisí od kapacity. Ak chcete sezónne uskladniť obrovský objem energie, potrebujete na to obrovské batérie. Zvyčajne sa energia ukladá na dlhšie obdobie, čím by batéria fungovala len na jeden cyklus. Tým, že batéria je stavaná na viacero cyklov (vybitie a nabitie), je efektívnejšia na krátkodobú úschovu energie. Na pár dní až týždňov.

V oblasti dekarbonizácie máme pred sebou výzvy, ale nehovorme len o doprave, kde stúpa objem produkcie CO2. Treba sa pozrieť na priemysel a výrobu tepla, ktoré sa dekarbonizujú ťažko, a stále sa tam využívajú fosílne palivá. Ak chceme priemysel dekarbonizovať, musíme ich elektrifikovať a na to potrebujeme vodík.

Na konferencii o vodíkovej budúcnosti, ktorú vo štvrtok zorganizovalo ministerstvo hospodárstva, sa však spomenulo aj to, že využitie čistého vodíka v praxi má technologickú postupnosť. Sú teda vodíkové autá v najbližšom období utópiou?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Získané prostriedky chce použiť na zníženie daní aj prístup k cenovo dostupným energiám.


TASR 3 h
Richard Sulík.

Vyjadrenie Európskej únie je očakávané v novembri.


TASR 3 h
Richard Sulík

SaS zamýšľa zafixovať veľkosť druhého piliera voči prvému a ústavne zakotviť vstup mladých ľudí do druhého piliera.


TASR 4 h
Pri výstavbe kanalizácie treba počítať s dopravnými obmedzeniami.

Usmernenia meškajú, mnohí plánujú vracať eurofondy.


5. aug
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu