SME

Kovařík mal dokumenty o spojení Váhostavu a Stromčeka. Nič nenašiel

Vraj s podozreniami nevedel pohnúť.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík.Dočasný policajný prezident Peter Kovařík. (Zdroj: TASR)

V roku 2006 sa k moci po prvýkrát dostala strana Smer a miesto šéfa parlamentu sa ušlo podpredsedovi strany Pavlovi Paškovi. Štát začal uvažovať o tom, že treba niečo urobiť s Bratislavským hradom.

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Nakoniec išlo o jeden z najväčších projektov v histórii Kancelárie Národnej rady SR. Roky trvajúca rekonštrukcia, ktorú robila spoločnosť Váhostav Juraja Širokého, stála desiatky miliónov eur.

Pár rokov na to musel ísť Váhostav do reštrukturalizácie a drobným živnostníkom nikdy nevyplatil desaťtisícové faktúry. Široký, podobne ako dnes už zosnulý Paška, pochádza z Košíc, bol dlhodobo považovaný za mecenáša Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochybnosti pri rekonštrukcii Bratislavského hradu vzbudzovala už samotná súťaž a výber hlavného dodávateľa, no polícia sa projektu za takmer dve miliardy vtedajších slovenských korún nikdy nevenovala.

Zistenia Nadácie Zastavme korupciu v rámci invetigatívnej relácie Cez čiaru pritom ukazujú, že približne v roku 2011 mala polícia na stole dokumenty, ktoré sa týkali Váhostavu.

Pozrite si najnovší diel relácie Cez čiaru (pokračovanie textu pod videom)

Načítavam video...

Stopa na Stromčeka

Peter Kovařík, ktorý je dnes povereným prezidentom policajného zboru, v tom čase viedol elitný Úrad boja proti korupcii. Na stole mu, podľa našich zistení, pristáli dokumenty, ktoré údajne naznačovali súkromný obchodný vzťah medzi Váhostavom a riaditeľom Paškovej kancelárie, Viktorom Stromčekom.

SkryťVypnúť reklamu

Práve riaditeľ kancelárie národnej rady mal pritom celú rekonštrukciu hradu na starosti. Podpisoval faktúry a rokoval s dodávateľmi.

Súvisiaci článok Čo spája Bödöra, Pentu a firmu blízku Kmotríkovi? Tajomná schránka Čítajte 

Kovařík potvrdil, že polícia nikdy poriadne nepreverila dokumenty naznačujúce, že medzi Váhostavom a Stromčekom bol aj iný vzťah, ako len spojenie medzi stavebnou firmou a objednávateľom zastupujúcim parlament.

Dnes už predmetné materiály neexistujú. Mali poukazovať na to, že Váhostav sa mohol podieľať na dodávke pre nadstavbu bytovky v bratislavskom Starom Meste, v ktorej vlastnil Stromček byt. Malo sa tak diať v čase, keď sa riešila rekonštrukcia Bratislavského hradu.

„Bolo to také torzo účtovného dokladu, taký odpad, nejaké dodacie listy, spravidla kópie, ale boli tam aj nejaké podpisy. Bola tam konkrétna osoba a konkrétna stavebná firma a v materiáloch sa písalo fakturujeme, dodávame,“ opísal po rokoch obsah dokumentov pre Nadáciu Zastavme korupciu Peter Kovařík.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kovaříka z materiálov nevyplývalo žiadne podozrenie týkajúce sa možnej korupcie alebo využívania neprimeraných výhod.

„Vnímam ten pocit, že ja ti prihrám rekonštrukciu hradu a ty mi za to postavíš nadstavbu, ale to nepotvrdzujú nejaké dodacie listy a faktúry. Na tom, že má človek kontakty a požiada veľkú firmu, aby pre neho urobila nejaké drobné práce, nie je nič trestné,“ hovorí Kovařík.

Stromček tvrdí, že Váhostav s nadstavbou nič nemal. Neprezradil však, kto rekonštrukciu jeho bytovky robil.

„Nadstavbu nerealizovala žiadna veľká spoločnosť, ale lokálni dodávatelia, ktorí podľa mojich vedomostí nemali v tom čase žiadne verejné zákazky. Navyše, tento projekt sme so susedmi riešili od roku 2005, teda oveľa skôr, ako som sa dostal do exekutívy,“ reagoval na otázky Nadácie Zastavme korupciu Stromček.

SkryťVypnúť reklamu

Stromček k Paškovi nastúpil krátko po voľbách v roku 2006. Kedy sa začalo uvažovať o tom, že je potrebné hrad rekonštruovať, nie je zrejmé.

V čase, keď sa rekonštruoval hrad, na bytovke v Starom Meste okrem novej fasády pribudla aj nadstavba. Z údajov v liste vlastníctva vyplýva, že bola skolaudovaná až v roku 2010, krátko pred parlamentnými voľbami.

V roku 2010 navyše Stromček nadobudol v bytovke aj ďalší byt, dnes ich tam, podľa katastra, vlastní celkovo tri.

Rozpor v tvrdeniach

Spoločnosť Váhostav na otázky o nadstavbe bytovky reagovala, že takéto drobné stavby bežne nerobí.

„Podľa súčasne dostupných informácií Váhostav pravdepodobne nerealizoval žiadnu nadstavbu bytových domov a teda ani nadstavbu, na ktorú sa pýtate, nakoľko v dokladoch, ktoré ešte máme archivované, sme takú zákazku nenašli,“ reagovali zo sekretariátu firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdenia Váhostavu aj Viktora Stromčeka sú v priamom rozpore s tým, čo hovorí dočasný policajný prezident Kovařík. Ten počas telefonického rozhovoru niekoľkokrát priznal, že dokumenty, ktoré mal na stole, ukazovali na vzťah medzi Váhostavom a kancelárom Stromčekom, ktorý súvisel so Stromčekovou nadstavbou.

„My sme mohli vtedy zájsť za Stromčekom a opýtať sa ho, či to je legálny materiál. Viete, čo by sa stalo. Mohli sme sa ísť formálne opýtať na Váhostav, ale neviem, aký trestný čin by sme preverovali. Dostali by sme sa do rovnakého stavu, ako predtým, a navyše by sme ohrozili aj ľudí, ktorí nám tie materiály dali,“ vysvetľuje dnes Kovařík.

Zničené dokumenty a miesto v New Yorku

Bývalý policajný vyšetrovateľ Peter Vačok však hovorí, že aj náznak podozrenia stačí na to, aby policajt začal niečo robiť. Ak je vecne a miestne príslušný, musí začať konať sám, ak nie je, musí svoje zistenia posunúť kolegom, ktorí sú oprávnení podozrenia začať preverovať. V opačnom prípade by mohlo ísť o zneužitie právomoci verejného činiteľa.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju opatrnosť Kovařík odôvodnil aj tým, že v čase, keď mal materiály k dispozícii, nastupovala po voľbách v roku 2012 nová vláda. Do policajnej evidencie dokumenty vraj nezaviedol, pretože po zmene pomerov vo vedení štátu a polície nechcel ohroziť zdroj týchto informácií. Pripomeňme, že voľby vtedy vyhral Smer s takým náskokom, že zostavil jednofarebný kabinet.

„Papiere som nechal u človeka, ktorému som vtedy stopercentne dôveroval a vedel som, že ma nezhodí. Dohodol som sa s ním, že ak by sa objavili ďalšie informácie, ktoré by ukazovali na trestný čin, použije sa to, no nič také sa nestalo. Ten človek neskôr išiel do civilu, nevedel, čo s nimi urobiť, a tak ich zničil,“ hovorí Kovařík.

Krátko po zmene vlád sa v roku 2013 Kovařík presunul do New Yorku na miesto policajného pridelenca. Tieto pozície vlády zväčša zvykli využívať ako teplé miesta pre tých správnych ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Dočasný policajný prezident nechcel okolnosti svojho odchodu do Spojených štátov bližšie komentovať. Od roku 2017, za tretej vlády Roberta Fica, zase pôsobil ako vedúci odboru boja proti korupcii Úradu vlády.

Odmietol však, že by pozíciu dostal ako akúsi odmenu za nevyšetrovanie dokumentov týkajúcich sa Stromčeka.

Stromčeka preverí polícia

Svoje tvrdenia Kovařík zopakoval aj na tlačovej konferencii, ktorú zvolal na druhý deň po zverejnení relácie Cez čiaru.

Okrem toho však vyhlásil, že vzhľadom na medializované informácie polícia začne preverovať majetok niekdajšieho dlhoročného štátneho úradníka Viktora Stromčeka.

Súvisiaci článok Nový majiteľ Zoznamu: Nikoho za sebou nemám. Vieme, za čo ľudia zaplatia Čítajte 

„Zo zverejneného materiálu vyplývajú nové skutočnosti, o ktorých sme nevedeli. Tento materiál štandardne preskúmame, keďže tam boli informácie k majetku a o nejakých firmách, ktoré boli použité,“ povedal Kovařík na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval na zistenia Nadácie Zastavme korupciu, že Viktor Stromček, ktorý medzi rokmi 2009 až 2018 vo svojich majetkových priznaniach priznal len príjmy vo výške o málo viac ako 250-tisíc eur, nedávno získal z banky úver vo výške 8,4 milióna eur.

Sedem miliónov eur z týchto peňazí požičal svojmu kamarátovi Martinovi Mácovi, ktorý aj týmito peniazmi financoval kúpu portálu Zoznam.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (17. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.658
CZK 25.210
JPY 164.540
CAD 1.467
GBP 0.854
HUF 394.630
PLN 4.344
CHF 0.971
SEK 11.635

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 771
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 680
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 394
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 274
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 036
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 934
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 742
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 858
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 218
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 235
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 674
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 747
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 603
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stojany na čerpacej stanici

Štátnu kasu vysoké ceny tešia, motoristov nie.


Veronika Remišová

Návrh obmedzuje vlastnícke práva a je protiústavný, povedala opozičná poslankyňa.


TASR
Tabuľa s nápisom pri budove, v ktorej sídli štátny podnik Vodohospodárska výstvaba na Karloveskej ulici v Bratislave.

Ide o spoločnosti Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.


SITA
Ilustračné foto

Rast má byť vyšší o desatinu percenta.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 858
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 218
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 235
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 674
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 747
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 603
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu