SME

Ako sa okolo Bödöra motali milióny pre agrosektor

Živnostník mal k štátnym peniazom širší vzťah ako len cez kauzu Dobytkár.

Norbert BödörNorbert Bödör (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Norberta Bödöra zadržala NAKA na začiatku júla v kauze Dobytkár. V rovnakom prípade zadržala NAKA predtým aj finančníka Martina Kvietika, ktorý je obvinený za prijímanie úplatku pri agrodotáciách. Ako aktuálne zistila Nadácia, ľudia blízki Bödörovi aj Kvietikovi pôsobili v rovnakej firme.

Iné agrodotácie, ktoré chcel preveriť dokonca Úrad vlády, vedú zas k Bödörovi blízkej stavebnej firme Inpek.

Agrodotácie získala vo februári 2015 bratislavská firma, ktorá od rovnakého mesiaca začala státisíce eur posielať stavebnej firme Inpek. Majitelia Inpeku mali donedávna spoločnú firmu s Bödörom.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé sú tieto zistenia v kontexte, že Bödör je v kauze Dobytkár podozrivý z prania špinavých peňazí a kauza opisuje možné ovplyvňovanie prideľovania agrodotácií. Tie nemuseli vždy smerovať na reálne poľnohospodárske projekty, respektíve boli štátne príspevky vysoko nadhodnotené.

K zisteniam sa Nadácia dostala aj vďaka informáciám z takzvanej Kočnerovej knižnice, ktorá funguje pri Medzinárodnom centre investigatívnych novinárov OCCRP.

Stretli sa v jednej firme

Keď v apríli tohto roka NAKA zadržala finančníka Martina Kvietika, väčšina netušila, aká spŕška zatýkaní bude nasledovať. A že povedie až k odhaleniu obrej mocenskej chobotnice Norberta Bödöra. Ten bol dovtedy verejnosti známy najmä ako syn majiteľa bezpečnostnej firmy Bonul. Firmy nadštandardne úspešnej vo verejných súťažiach. O agrodotáciách pre firmy Bödöra mladšieho sa už dovtedy niečo popísalo. No až spojenie Kvietika a Bödöra akciou Dobytkár odhalilo skutočný vplyv nitrianskeho živnostníka v agrosektore.

SkryťVypnúť reklamu

Kvietik je už niekoľko mesiacov väzobne stíhaný za prijímanie úplatku pri prideľovaní agrodotácií. Spomína sa suma 10 miliónov eur. Bödöra v rovnakej kauze stíhajú za pranie špinavých peňazí. No ako zistila Nadácia, obaja mali svojich ľudí aj v jednej firme.

Išlo o firmu Royal Management Services a.s., ktorú posledné roky riadia a vlastnia ľudia blízki rodine finančníka Kvietika. Väčšinu akcií Royal Management Services vlastní Miloš Juríček, ktorý manažuje aj ďalšiu firmu Karpatská lesnícka spoločnosť, v ktorej boli dvaja členovia rodiny Kvietikovcov viditeľní do roku 2016 a Juríček pôsobil aj priamo v rodinnej firme Kvietikovcov Forestial.

Desať percent akcií Royal Management Services ale minimálne od roku 2017 vlastnila Lucia Špaňová. Tá je opakovane prepojená na podnikanie Bödörovcov. Pred pár rokmi odišla z firmy Vel Security, kde rok figurovala v dozornej rade. Firmu zakladala a predtým viedla sestra Norberta Bödöra Miriam Gombíková. Ďalšie firmy Špaňovej sídlia v nitrianskej budove, ktorú vlastní Bonul.

SkryťVypnúť reklamu

Ako nedávno zistila Nadácia, Špaňová tiež oficiálne riadi nedávno vzniknutú firmu FBAP Consulting, za ktorou je ale v skutočnosti Norbertova sestra Miriam.

Firmu poslali do likvidácie

Royal Management Services už od leta tohto roka nefunguje. Smerovala do likvidácie. Už minulý rok bola de facto neaktívna, no na účtoch mala ešte v tomto roku 170-tisíc eur.

Najväčšiu slávu a obraty firma zažila v rokoch 2014 až 2016. Väčšinu zdrojov pre podnikanie získala cez finančné výpomoci. Predstaviť si pod tým možno financie od spriaznenej osoby, napríklad blízkej firmy alebo osoby blízkej akcionárom.

Len pre zaujímavosť, firmu Royal Management Services zapisoval do takzvaného protischránkového registra advokát Ján Gajan, ktorý už bol ku kauze Dobytkár vypovedať. Zapisoval aj firmu Forestial.

SkryťVypnúť reklamu

Platby od firmy s agrodotáciami

Firma Inpek, ktorej majitelia roky podnikali s Bödörom, bola posledné roky nadmieru úspešná pri veľkých štátnych stavebných zákazkách. No popri tom stíhala aj dodávky pre nenápadné firmy, ktoré ale zas boli úspešné v štátnych agrodotáciách. No za neštandardných podmienok.

To platí aj pre spoluprácu s bratislavskou firmou Statok. Jej biznis s Inpekom sa začal vo februári 2015 a do konca roka skoro každý mesiac posielal Statok Inpeku okolo stotisíc eur. Celkovo išlo o 1,2 milióna eur.

Zhodou okolností práve vo februári 2015 schválila štátna Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) firme Statok 600-tisícový nenávratný príspevok. Na modernizáciu skladov ovocia a nákup poľnohospodárskej techniky.

Miesto realizácie projektu bolo pritom v projekte najskôr uvedené v okolí Topoľčian, ďalej v obci Štvrtok pri Trenčíne. A ako kontaktná adresa bol uvedený mail osoby, ktorá s firmou Statok nič nemala. No zato rovnaký mail figuruje aj na zmluve s ďalšou firmou, ktorá tiež získala príspevok od PPA.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Makó mal u daniarov a v hazarde vlastnú chobotnicu Čítajte 

Konateľ Statku Jindřich Gazda to pripisuje chybám na strane agentúry. Čo sa týka biznisu s Inpekom a zhodou termínov získania agrodotácie, Gazda to vysvetlil tým, že ,,spoločnosť Inpek sa zúčastnila verejného obstarávania v projekte našej spoločnosti. O prepojeniach pána Bödöra na Inpek nemáme žiadne vedomosti“.

Gazda tiež dodal, že Norberta Bödöra nepozná ani on, ani jeho manželka, ktorá Statok spoluvlastní. ,,Nikdy sme sa nestretli, ani sme nemali a ani nemáme spolu žiadny obchodný a ani iný vzťah. Nedošlo k žiadnemu spoločenskému, geografickému či odborovému prekrytiu našich aktivít s aktivitami menovaného pána.“

Na spoluprácu sme sa pýtali aj Inpeku, no nereagoval.

Kontrola z Úradu vlády

Firma Statok bola so žiadosťou na štátnu agentúru úspešná aj o rok, keď v marci 2016, týždeň po parlamentných voľbách, z ktorých vzišla trojkoalícia s najsilnejšou stranou Smer-SD, získala takmer milión eur.

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz na suchý sklad potravín. Išlo pritom o maximálnu výšku príspevku, ktorý mohla štátna agentúra v tomto programe za daných podmienok prideliť.

Pre úplnosť treba dodať, že Statok nerozbehol od získania agrodotácií až do vlaňajška bežné podnikanie. Podľa informácií Finstat.sk ide o bonitnú firmu

s majetkom niekoľko miliónov eur. Ale doteraz má firma zameraná na pestovanie z vlastnej činnosti len symbolické tržby a zamestnáva troch zamestnanca.

Či bolo všetko v poriadku pri poskytnutí oboch agrodotácií, chcel vlani preveriť dokonca Úrad vlády. V rámci svojej celoročnej kontrolnej činnosti uviedol aj kontrolu postupu štátnej agentúry pri poskytnutí dvoch príspevkov firme Statok, ale aj firme Gazdovstvo, ktorú ovládajú rovnakí majitelia. A zhodou okolností aj žiadosti o agrodotácie podávali obe firmy v podobnom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Jindřich Gazdu ich z Úradu vlády nikto nekontaktoval. Projekt preverovala však samotná agentúra. Podľa Gazdu zistila len malé administratívne chyby, na základe ktorých bol aj krátený príspevok firme. O koľko, neupresnil.

No zároveň sa koncom vlaňajšieho roka ,,na základe žiadosti o významnejšiu zmenu projektu" upravil projekt ich suchého skladu potravín, na ktorý dostali od štátnej agentúry takmer milión eur.

Dodatok s firmou podpísal predošlý šéf agentúry Juraj Kožuch, ktorý je v súčasnosti tiež väzobne stíhaný v kauze Dobytkár spolu s Kvietikom a Bödörom.

Súvisiaci článok Kováčika už pre kauzu Bašternák neriešia. Dokonca chýba výpoveď Čítajte 

Podľa dodatku sa napríklad medzi oprávnené aktivity, ktoré je možné v projekte preplatiť, pridali veci ako technické, technologické alebo vnútorné vybavenie parkoviska, autobusovej zastávky či čistiarne odpadových vôd. Ale aj spevnenie plôch na odlišných parcelách, ako leží samotný sklad.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, prečo Statok o tieto zmeny žiadal a čo má napríklad autobusová zastávka so skladom potravín, Gazda uviedol, že ,,naša spoločnosť zaslala žiadosť o zmenu z dôvodu nutnosti aktualizácie zmluvných podmienok, na skutkový stav. Dodatok samotný a jeho formuláciu pripravovala agentúra a našej spoločnosti ho predložila v tomto znení“, pričom dodal, že považuje za chybu zamestnanca agentúry zrejme zamenenie textu dodatku s iným projektom.

Zvláštne je, že slová konateľa Statku nesedia s aktuálnym stanoviskom agentúry pre Nadáciu, podľa ktorého pri žiadnej z kontrol firiem Statok či Gazdovstvo agentúra porušenia nezistila.

Nápravu v agentúre odignorovali

No ešte zaujímavejšie sú závery kontroly Úradom vlády. Ten sa na pridelenie agrodotácií firmám Statok a Gazdovstvo pozrel na základe anonymného podnetu, ktorý mu prišiel ešte v roku 2018. Podozrenia sa vlaňajšou kontrolou nepotvrdili.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak Úrad vlády začiatkom tohto roku, teda už v čase blížiacich sa parlamentných volieb, vykonal kontrolu samotného procesu prideľovania agrodotácií obom firmám štátnou agentúrou opäť.

Tentoraz už so zisteniami nedostatkov a zaviazal PPA, aby prijala opatrenia na odstránenie dier pri prideľovaní a označila zamestnancov, ktorí boli za to zodpovední.

Na konci leta však Úrad vlády skonštatoval, že štátnou agentúrou tieto povinnosti ,,neboli splnené".

Expremiér Fico v týchto dňoch priznal, že do centrály jeho strany osobne prišiel aj Norbert Bödör, kvôli spolupráci strany s Bonulom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 15 055
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 411
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 622
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 534
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 922
  6. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 874
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 503
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plnenie fľaše whisky The Chuan do fliaš v liehovare Chuan Malt Distillery vjuhozápadnej Číne, kde prevádzkuje liehovar spoločnosť Pernod Ricard.

Clá sa nedotknú koňaku Pernod Ricard, LVMH a Rémy Cointreau.


TASR
Ilustračné foto.

Európsky ekonomický systém sa ešte nesformoval, tvrdí ECB.


TASR
Pšenica vyniesla málo.

V roku 2024 sa doviezli výrobky za vyše 7,8 miliardy eur.


TASR 1
Sídlo OPEC vo Viedni.

Ťažbu zvýši osem členských krajín aliancie, medzi nimi USA aj Rusko.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 468
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 404
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 438
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 656
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 788
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 677
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 605
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 560
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťZatvoriť reklamu