
Keď Anna Wiener oslávila 25. narodeniny, uvedomila si, že jej život v New Yorku nemá veľkú perspektívu. Práca asistentky v literárnej agentúre jej prinášala pôžitok, pretože milovala knihy a hipsterov, lenže knižný trh bol v kríze, ktorú priniesol nástup Amazonu do e-kníh. Príjem, z ktorého vo veľkomeste nevyžila, ju utvrdzoval v tom, že zmena je nevyhnutná.
Startupy v slnečnej Kalifornii na opačnom pobreží USA sa zdali zaujímavou alternatívou s perspektívou kariérneho rastu a slušného platu. Hoci ako vyštudovaná sociologička nemala po príchode do Silicon Valley o technológiách ani tušenie.
Výsledkom jej päťročného putovania po Valley je "outsiderská" kniha Uncanny Valley. Nie je určená pre niekoho, kto hľadá rady alebo insiderské pohľady o tom, ako uspieť na trhu. Ide skôr o memoáre a subjektívnu sondu do firemnej kultúry startupov, ktoré trpia spasiteľským syndrómom.

Zvláštna atmosféra
Nevýhodou knihy je maličkosť - autorka nekonkretizuje firmy, v ktorých pracovala. Až vlastným googlením sa čitateľ dozvie, že pôsobila vo firme GitHub, ktorá sa zaoberá vývojom softvéru pre IT vývojárov, a v "nejakej analytickej spoločnosti".
Anna Wiener sa vyhýba aj pomenovaniu najznámejších gigantov zo Silicon Valley. A tak píše o "sociálnej sieti, ktorú každý nenávidí" (Facebook), o najpopulárnejšej mikroblogovacej platforme (Reddit), či o "najznámejšom vyhľadávači" (Google).
Odhliadnuc od tejto otravnej stratégie je kniha napísaná ako veľká telenovela. Len namiesto boháčov a ich gazdín z Latinskej Ameriky v nej vystupujú 20- až 30-roční tech géniovia, ktorí chcú "zmeniť svet k lepšiemu".