Technológiou budúcnosti v kamiónovej a autobusovej doprave nebude nafta, zemný plyn, ani elektrický pohon, ale čistý vodík. Zmeniť víziu na realitu sa snaží košická spoločnosť Bioway, ktorá podniká v oblasti kamiónovej dopravy.
Bioway pracuje na projekte, v rámci ktorého chce do roku 2030 vybudovať na Slovensku, Česku, Poľsku a ideálne aj v Maďarsku infraštruktúru pre päť- až desaťtisíc vodíkových kamiónov.

Za firmou stojí košický podnikateľ Blažej Podolák, ktorý kedysi šéfoval spoločnosti Steel Trans. V 90. rokoch zabezpečovala rozvoz oceľových zvitkov a plechov do automobiliek po celej Európe.
V najlepších časoch mala flotilu dvoch stoviek kamiónov. Lenže potom prišla finančná kríza, Steel Trans dobehli dlhy, a tak skončil v konkurze.
Vodíkový projekt terajšej Podolákovej firmy vychádza z plánov Európskej únie, ktorá tlačí na uhlíkovú neutralitu.
"Zelený vodík je budúcnosť, ktorý nahradí nielen fosílne palivá, ale aj niektoré alternatívne palivá ako metán a biometán," mieni projektový manažér Bioway Dávid Halász.
Projekt Black Horse
Náklady projektu s názvom Black Horse odhaduje Bioway na šesť miliárd eur. Na porovnanie, je to štvrtina ročných výdavkov štátu na Slovensku. Ťažko predstaviteľnú sumu chce firma zabezpečiť kombináciou dotácií, úverov nadnárodných investičných bánk a vlastných zdrojov.