SME

Kupujete víno za pár eur? Nemá emóciu, vinár opisuje svoje náklady

Hrozbou pre domácich je lacný dovoz.

Vinár Milan Skovajsa (Zdroj: Maňo Štrauch)

S tvárou opálenou od slnka si odpije z pohára vody a unavene priznáva, že práca vo vinohrade sa v zásade nikdy nekončí. "Robota si vás vždy nájde, nevyhnete sa jej. Môžete mať stroje, ale veľa ručnej práce vám stále ostane," vraví Milan Skovajsa.

V Pezinku a okolí patrí jeho vinič a z neho dorobené víno medzi to najlepšie, čo región Malých Karpát ponúka. Milan Skovajsa s rodinou obnovil vinársku tradíciu po starých rodičoch, keď im na začiatku 90. rokov v reštitúcii vrátili vinohrady v Pezinku a Limbachu.

Súvisiaci článok Víno Bažalík: žije v maringotke a predáva biovína bez chémie Čítajte 

Podniká s manželkou Silviou a do biznisu sa hlásia aj ich dva synovia. Starší syn študuje vinohradníctvo a vinárstvo na vysokej škole v Lednici na Morave, mladší je tretiak na vinárskej strednej škole.

Mnohí laici si vinohradníctvo a vinárstvo idealizujú predstavami o zbere hrozna pri západe Slnka či vysedávaním pri poháriku vína čerstvo nabratého z dreveného suda. Realita je podstatne drsnejšia.

V skratke, vinárstvo je prácne a rizikové podnikanie s relatívne nízkou maržou. Platí to aj vtedy, ak na súťažiach zbierate jednu medailu za druhou.

Na druhej strane tohto trhu sú obchodníci, ktorí hľadajú cestičky, ako na víne rýchlo a bezbolestne zbohatnúť. Aj preto sa na pultoch obchodných reťazcov stretávate, zjednodušene povedané, s fľašami za štyri eurá.

S vinárom Milanom Skovajsom sme sa zhovárali o tom, čo vinohradníctvo a produkcia vína z ekonomickej stránky stojí a čo vínam s lákavou cenovkou chýba.

Nástrahy z každej strany

Milan Skovajsa hovorí, že na výrobu vína využíva len vlastnoručne dopestované hrozno. Tvrdí, že nikdy by nekúpil ani kilogram "cudzieho", je to jeho životný princíp, ktorý nechce porušiť.

Článok nájdete aj v augustovom vydaní mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: INDEX, Maňo Štrauch)Článok nájdete aj v augustovom vydaní mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: INDEX, Maňo Štrauch)

Hospodári približne na siedmich hektároch viníc a z vlastného hrozna každoročne vyrobí 40-tisíc fliaš, čo ho radí medzi malé butikové vinárstvo. Zameriava sa na tradičné slovenské odrody: veltlínske zelené, rizling vlašský, svätovavrinecké.

Hovorí, že amatérmi sú možno "opozerané", ale milovníci vína na ne stále nedajú dopustiť. No keďže zákazníci tlačia na širšiu ponuku, v portfóliu má aj svetové odrody ako pinot blanc, chardonnay, cabernet sauvignon a neronet.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C86W2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Rovnako vo Francúzsku zaznamenala Tesla v marci slabé výsledky.


TASR 6
Peter Kmec, podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov.

Finančné prostriedky budú vyplatené až po finálnom schválení.


TASR
Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný.

Od utorka platia v Česku ďalšie preventívne opatrenia.


TASR
Uhoľná elektráreň Salmisaari.

Elektráreň tvorila približne dve percentá celkových emisií Fínska.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu