Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Obce pri stavaní bytov obchádzali pravidlá. Biznis ovládlo pár firiem

ÚVO rozdal desiatky pokút.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Výstavba nájomných bytov má dostať zelenú. Koalícia pripravuje podmienky na to, aby ich počet rástol rýchlejším tempom. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že biznis s nájomnými bytovkami ovládlo niekoľko firiem a obce pri ich stavaní podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) obchádzali pravidlá.

Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo.. Všetky články Nadácie Zastavme korupciu na INDEXE nájdete po kliknutí na logo..

Na výstavbu bytov s nižším nájomným poskytuje samosprávam dotácie alebo výhodné úvery Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Štát takto podporuje občanov, ktorí si vlastné bývanie nemôžu dovoliť.

Obce a mestá by mali ako verejní obstarávatelia vypísať na stavbu nájomných bytoviek otvorenú súťaž tak, aby zabezpečili čo najlepšiu kvalitu za čo najnižšiu cenu. Od nej sa potom odvíja aj výška nájomného, ktorú platia obyvatelia.

Skryť Vypnúť reklamu

Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s expertom na verejné obstarávanie Miroslavom Cákom analyzovala 39 projektov za vyše 41 miliónov eur. Obce za ne od ÚVO dostali pokuty, lebo porušili zákon. Namiesto toho, aby o zákazky na stavbu férovo súťažili, podľa úradu ich ušili na mieru vopred vybraným súkromným spoločnostiam.

Z analýzy projektov vyplýva, že samosprávy používali rovnaké schémy na to, aby sa vyhli súťažiam. Takéto, podľa ÚVO nezákonné verejné obstarávania, si v mnohých prípadoch neriadili sami, ale najímali si na ne konzultantov. Rovnaké mená sa opakujú pri viacerých zákazkách.

Triky ako obísť zákon

Jednu z najvyšších pokút dostalo mesto Šaľa, a to až 330-tisíc eur. Nasleduje Považská Bystrica (129-tisíc eur), Svidník (90-tisíc eur) a Golianovo (42, 5 tisíca eur). Z pohľadu mestských a obecných rozpočtov ide o nezanedbateľné sumy, ktoré môžu chýbať pri oprave ciest alebo financovaní škôlok.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohé samosprávy si chybu nepriznali a pre pokutu sa súdia. Šaľa, ani Krupina so žalobou na krajskom súde neuspeli, potvrdil správnosť rozhodnutí ÚVO. Obe mestá podali mimoriadne opravné prostriedky, Najvyšší súd o nich ešte nerozhodol.

Aj podľa analýzy Nadácie však používali niekoľko trikov, ako obísť zákon. Jedna spočívala v tom, že samosprávy pred vyhláseniami verejných obstarávaní uzatvárali s dohodnutými spoločnosťami nájomné alebo kúpne zmluvy na stavebné pozemky, ktorých dispozíciu následne požadovali od uchádzačov v súťaži.

Tieto spoločnosti sa následne ako jediné možné, keďže na pozemky už mali zmluvy, stali úspešnými víťazmi verejných obstarávaní. Štandardným zákonným postupom je, že stavebný pozemok poskytuje obec ako objednávateľ priamo do súťaže.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto postupovala napríklad obec Kunerád. Starostka Monika Kavecká (poslankyňa OĽaNO) najprv ako podpredsedníčka súkromného urbáru prenajala pozemok súkromnej eseročke F. A. A. C. Consulting. Potom ako starostka vypísala súťaž na výstavbu bytov, pričom v súťažných podmienkach uviedla presné číslo listu vlastníctva k pozemkom, na ktorých mali stáť. Išlo o pozemok, ktorý si prenajímala F. A. A. C. Consulting.

Keď Nadácia dávnejšie Kaveckú k tejto veci oslovila, postup obhajovala. Konkrétne číslo listu vlastníctva bol podľa nej procesný omyl a finančná pokuta 30-tisíc eur, ktorú udelil ÚVO, sa jej zdala privysoká.

Niektoré obce od uchádzačov verejných obstaraní v čase predkladania ponúk požadovali, aby mali vo vlastníctve pozemok. V iných prípadoch mali zase nadbytočnú požiadavku, aby záujemca už mal za sebou výstavbu bytovky financovanej zo Štátneho fondu rozvoja bývania, a to výhradne formou takzvanej "spätnej kúpy".

Skryť Vypnúť reklamu

V niektorých súťažných podkladoch vyžadovali obce aj dodanie projektovej dokumentácie v takom krátkom čase po podpise zmluvy, že to mohol stihnúť len ten, ktorú ju mal dopredu pripravenú.

Z rozhodnutí ÚVO vyplýva, že viaceré obce sa dokonca v súvislosti s výstavbou nájomných bytov úplne vyhli zverejneniu súťaže a odkúpili bytové domy priamo. Odvolávali sa na výnimku zo zákona, ktorú možno uplatniť, ak ide o kúpu už existujúcej nehnuteľnosti. Nie však vtedy, ak sa na jej výstavbe podieľali napríklad poskytnutím pozemku alebo odsúhlasením projektovej dokumentácie.

Výnimku podľa ÚVO v rozpore so zákonom podobne použila aj Považská Bystrica, ktorá odkúpila od spoločnosti Hant Development obytný súbor na Kukučínovej ulici za 2,6 milióna eur.

Prednosta mestského úradu Anton Martaus uviedol, že použitie výnimky bolo natoľko jasné, že to nekonzultovali so žiadnym odborníkom a ani nikoho nepoverili, aby skúmal súlad so zákonom. Proti pokute 129-tisíc eur sa odvolali a momentálne sa o ňu s ÚVO súdia.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď ÚVO zakročil, zožal kritiku

Úrad pre verejné obstarávanie začal prekvitajúci biznis so sociálnymi nájomnými bytmi kontrolovať. Keď samosprávam rozdal pokuty v desiatkach až stovkách tisíc eur, začali sa búriť najmä starostovia s politickou príslušnosťou ku koaličným stranám a označili kontroly za nezákonné a účelové.

V OĽaNO a Sme rodina sa diskutuje o jednorazovom generálnom odpustení týchto prehreškov a pokút. Uvažujú o zavedení akejsi účelovej amnestie na zahladenie nekalostí pri biznise s nájomnými bytmi. O tomto pláne už Nadácia písala.

Amnestiu odôvodňujú koaličné strany najmä tým, že samosprávy postupovali tak, ako im odporučil Štátny fond rozvoja bývania. Keď sa však na to na tomto štátnom úrade pýtal odborník spolupracujúci s Nadáciou prostredníctvom infozákona, dostal odpoveď, že neexistuje žiadny dokument alebo odporúčanie, ktoré by označovalo postup obcí za legálny alebo možný.

Skryť Vypnúť reklamu

Prepojenie konzultantov a zvýhodnených firiem

Biznis so sociálnymi nájomnými bytmi sprevádzajú ďalšie zvláštne okolnosti. Nadácia skontrolovala aj ďalšie projekty, ktoré neposudzoval ÚVO.

Pri tých, ktoré pre samosprávy manažovali súkromní konzultanti, sa opakujú rovnakí víťazi obstarávaní. Napríklad pri troch zákazkách, ktoré získala spoločnosť Strojstav, sa ako konzultanti opakujú Richard Tomík a Alexandra Tomíková z firmy Torvo.

"Ako kontaktná osoba iba zabezpečujem administráciu procesov verejného obstarávania a neexistuje žiadna súvislosť s tým, kto sa do neho prihlási," reagovala Tomíková. Dodala, že išlo o elektronickú aukciu, ktorú vyhodnocoval elektronický systém a teda nebolo možné ho ovplyvniť.

V siedmich prípadoch, kde vyhrala spoločnosť Tonex, zase obce konzultovali s firmou EPIC Partner.

Skryť Vypnúť reklamu

Konateľ Tonexu Zoltán Varga vraví, že ide o náhodu: "Vyhrali sme, lebo sme predložili najlepšie ponuky." Nízku konkurenciu pri obstarávaniach vysvetľuje tým, že veľké stavebné firmy nemajú o tieto zákazky záujem. Dôvodom podľa neho je, že podmienky ŠFRB stanovujú maximálnu sumu, za akú sa má stavať a pre stavbárov je "na hranici prežitia".

Tam, kde obciam nájomné byty dodala spoločnosť F. A. A. C. Consulting zase verejné obstarávanie samosprávy konzultovali s Vratislavom Vetrákom, konateľom obchodnej spoločnosti Verea.

Pri väčšine uzatvorených zmlúv, ktoré ÚVO označil za nezákonné, vystupoval veľmi malý počet uchádzačov, išlo prevažne o jednu alebo dve zdanlivo konkurenčné ponuky. Išlo pritom o stavebné práce, pri ktorých je konkurencia na trhu vysoká.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pred rokmi istej obci výstavbu bytov bez verejného obstarávania ponúkala spoločnosť Innovia. V prezentácii pred obecnými poslancami tvrdila, že stačí rozhodnutie obecného zastupiteľstva, na ktorom sa o tom rozhodne, obecné pozemky prenajmú spoločnosti Innovia, ktorá na nich postaví bytovky a obec ich spätne odkúpi.

V roku 2017 Innovia zanikla. Je bývalí konatelia Martin Krchňavý a Ľubomír Žabčík sú momentálne spoločníkmi v inej firme IC Holding, ktorá na sociálne nájomné byty so samosprávami uzatvorila zmluvy v celkovej hodnote 7,7 mil. eur bez DPH.

Obe firmy sú personálne prepojené aj cez súčasného riaditeľa divízie výstavby nájomných bytov IC Holdingu Miroslava Laurinca. Nadácia ho mailom požiadala o stanovisko, zatiaľ nereagoval.

Chýbajúca čestná súťaž

Z analýzy Nadácie vyplýva, že porušenia pravidiel čestnej súťaže neboli náhodné alebo nedbanlivostné. Išlo o systematický postup, ktorého cieľom bolo vyhnúť sa súťaži na trhu stavebných spoločností, čo potvrdili aj viaceré rozhodnutia ÚVO.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdá sa, že konzultanti nastavovali podmienky súťaže tak, aby bola zabezpečená výhra konkrétnych spoločností. Prípadne priamo zástupcovia obchodných spoločností presviedčali zástupcov samospráv o správnosti nelegálneho postupu.

Nadácia poskytne svoju analýzu polícii, aby preverila možné podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 034
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 541
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 610
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 372
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 273
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 065
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 046
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 579
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 487
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stanislav Mičev.

Historik hovorí o degradácii odkazu SNP.


3 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Prečo šéf Sme rodina nástojí na silnom Žilinkovi?


8 h
Maďarskí fanúšikovia počas zápasu Maďarsko - Anglicko, kvalifikácia na MS vo futbale 2022.

Pre maďarskú federáciu ide už o druhý trest za sebou.


SITA 4 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Diplomovka za 600 eur na splátky. Prezentácia na obhajobu grátis.


a 1 ďalší 22 h
Miroslava Kiripolská

Miroslava Kiripolská o vízii a budúcnosti školstva na Slovensku.


20. sep
Ľuboš Lopatka

Lopatka o cenách na tento a budúci rok.


20. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 4. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 5. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 6. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 7. Anton Kovalčík: Bŕŕŕ... exit. Dodatok.
 8. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako vzdelávať miestne samosprávy?
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 055
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 15 241
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 802
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 354
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 545
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 983
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 869
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 767
Skryť Zatvoriť reklamu