SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Dvetisíc eur za kilogram. Ako na Istrii vybudovali hľuzovkové kráľovstvo

Giancarlo Zigante je v Chorvátsku pojem.

Giancarlo Zigante. (Zdroj: Zigante)

Zvláštnu farbu zvonku i na reze, prenikavý zápach, štipľavú chuť, mnohým pripomínajúcu cesnak, mali odjakživa. Zvieratá sa po nich vždy išli zblázniť a neskôr im prišli na chuť aj ľudia. Podnikateľ Giancarlo Zigante im dodal všetko ostatné, čo chce moderný svet. Hovoríme o istrijských hľuzovkách.

Máme novinárske šťastie. Počas debaty s obchodno-marketingovým manažérom Alenom Begačičom v reštaurácii Zigante v dedinke Livade na chorvátskej Istrii zastavuje auto. Vystupuje z neho usmiaty sedemdesiatnik s havraními vlasmi a predstavuje sa: Giancarlo Zigante.

Je zakladateľom rodinnej firmy, ktorá už takmer tridsať rokov robí tomuto regiónu len pár kilometrov od Jadranského mora renomé po celom svete. Jej výrobky poznajú gurmáni v Európe, Austrálii, USA i v bohatých východoázijských štátoch, ako sú Japonsko, Hongkong a Singapur.

Meno Zigante sa stalo synonymom húb rastúcich pod zemou motovunských lesov. Teda tartufov, ako im hovoria domáci, alebo hľuzoviek po slovensky, lanýžov po česky, ale vo svete známych najmä pod názvom truffle.

Článok nájdete v septembrovom čísle časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v septembrovom čísle časopisu INDEX. Práve v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Zvieratá sa za nimi bláznia

Hľuzovky zo severozápadu chorvátskeho polostrova Istria, a to najmä biele druhy, považujú odborníci a gurmáni za najkvalitnejšie, aké sa vo svete nájdu. Oficiálna história ich zberu má však len necelých sto rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sedliaci žijúci v motovunských dubových a morušových lesoch, medzi ktorými sa ako biela stužka vinie rieka Mirna, ich kedysi nazývali smradľavými zemiakmi. Nechápali, prečo sa takmer všetky zvieratá, plazy, žaby, muchy a iný hmyz idú po nich zblázniť. Im samým hľuzovky páchli a ich chuť považovali za odpornú. Keď sviňa nejakú vyryla kdesi v lese, vraj tak smrdela, že ju gazdiná hnala kadeľahšie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 5 h

Podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby.


TASR 8 h
Zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, predseda vlády SR Eduard Heger a minster vnútra SR Roman Mikulec (všetci OĽaNO) počas 106. rokovania vlády.

Opatrenia sú rýchlo uskutočniteľné, väčšina z nich nie je finančne náročná, tvrdil návrh.


TASR 9 h
Ilustračné foto.

Pesimistická prognóza NBS počíta s tým, že nenabehnú vládne opatrenia.


10 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu