Streda, 20. október, 2021 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Sulík: Čo to je za reformu, ktorá zvyšuje dane? Takú rád oželiem

O reformách s ministrom hospodárstva.

Minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: FOTO SME - MARKO ERD)

Richard Sulík (SaS) nastúpil na pozíciu ministra hospodárstva s tým, že malými krokmi, prostredníctvom takzvaných antibyrokratických balíčkov, zlepší podnikateľské prostredie. Prvý balíček schválil parlament minulý rok v lete, v súčasnosti sa pracuje na druhom.

Slovenskí priemyselníci však v súčasnosti čelia bezprecedentným výzvam. Trhová cena elektriny je na maxime a zrejme bude ďalej stúpať. Súvisí to s oživením ekonomiky, ale aj s drahšími emisnými povolenkami a prísnejšími zelenými cieľmi Európskej únie. Od vlády tak očakávajú systémové riešenia.

„Viem si predstaviť systém, v ktorom by firmy za povolenky platili len vtedy, ak vyrábajú energeticky náročnejším spôsobom. Ak by napríklad výroba jednej tony hliníka najmodernejšou technológiou vyprodukovala štyri tony CO2, štát by nakúpil emisné povolenky postačujúce na toto množstvo,“ naznačuje Richard SULÍK.

Článok nájdete v októbrovom čísle časopisu INDEXU. Práve v predajiČlánok nájdete v októbrovom čísle časopisu INDEXU. Práve v predaji (zdroj: Maňo Štrauch)

Druhý antibyrokratický balíček pre podnikateľov Kilečko 2 ste chceli do medzirezortného pripomienkového konania posunúť v septembri. V akom stave je to štádiu?

Všetkých 469 návrhov sme rozdelili podľa ministerstiev a s každým rezortom sme ku konkrétnym bodom viedli rokovania. Posledné sa uskutočnilo 10. septembra. V podstate sme tým tak trochu predbehli pripomienkové konania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bolo to veľmi prácne. Najprv sa stretli len úradníci, ktorí zisťovali, ktoré body sú v poriadku a ktoré nie. Zároveň prešli aj nejaké technické náležitosti. Následne body preštudovali štátni tajomníci.

Až potom, ak ostali nejaké nedoriešené veci, som sa s konkrétnym ministrom stretol osobne. Občas bol so mnou aj premiér Eduard Heger.

Ticho okolo reformy

Kedy Kilečko 2 predstavíte?

Nepotrvá to už dlho. V súčasnosti sumarizujeme výsledky rokovaní. Očakávam, že medzirezortné pripomienkové konanie bude skôr formalitou, keďže už prebehli rokovania.

Koľko bodov bude nakoniec obsahovať finálna verzia?

Vyzerá to tak, že z pôvodných 469 sa nám podarilo presadiť viac ako polovicu, čiže vyše dvesto.

Plánujete aj tretie kilečko?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pôvodná vizualizácia projektu Za stanicou.

Avoris sa stal spolumajiteľom pozemkov pod projektom Za stanicou.


10 h
Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

Kľúčová je dohoda koalície.


18. okt
Predajňa potravín Od našich v Devíne.

Obchod otvorí svoje brány v novembri.


18. okt
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pracovník Martinskej univerzitnej nemocnice.

Reálne platy im pre infláciu poklesnú ako každému.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Český prezident je vo vážnom stave.


a 2 ďalší 9 h
Skryť Zatvoriť reklamu