SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Generačné konflikty v rodinných firmách sú časté, biznis môže rodinu zničiť

Počúvať rodičov v kuchyni na manažérsky post nestačí.

Erika Matwij, expertka na generačnú výmenu vo vedení rodinných firiem. (Zdroj: FOTO SME - MARKO ERD)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj skúsení majitelia a manažéri firiem si pri výbere najbližších spolupracovníkov môžu priviazať guľu o nohu. Stáva sa to, keď do zamestnania bez dostatočnej prípravy prijmú ľudí z blízkych rodinných kruhov, lebo im chcú pomôcť alebo s ich pomocou mienia zabezpečiť chod biznisu.

"Firma je živý organizmus, kde treba vždy počítať s emóciami, najmä ak v nej ide o blízke alebo rodinné vzťahy," hovorí pre INDEX expertka ERIKA MATWIJ, ktorá sa venuje problémom rodinných firiem, vzťahovými hranicami a generačnej výmene v nich. Je aj členkou poroty biznisovej ceny FéliX, ktorá oceňuje aj úspešné rodinné firmy a vyhlasuje ju INDEX a Slovenská sporiteľňa.

Súvisiaci článok Otec pritiahol do firmy syna. Líder slovenských korenín chystá miliónové investície Čítajte 

Ak má rodinná firma ambíciu stať sa viacgeneračnou, odporúča jej majiteľom založiť rodinnú radu a spísať rodinnú ústavu.

O nástupníctve hovoril na tohtoročnom Medzinárodnom kongrese rodinných firiem aj Hoshi Ryokan. Je v poradí 46. majiteľom rovnomenného hotela v japonskej prefektúre Išikawa, založeného v roku 718.

Článok nájdete v januárovom vydaní magazínu INDEXU. Už v predaji.Článok nájdete v januárovom vydaní magazínu INDEXU. Už v predaji. (zdroj: Hej, Ty!)

Čím dnes môže slovenskú rodinnú firmu inšpirovať starý japonský hotel?

Rešpektom a úctou k druhým, nastavenými pravidlami, ich dodržiavaním a najmä sprostredkovaním hodnôt, ktorými biznisrodina žila. Hoshi Ryokan je najstaršia rodinná firma na svete a je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Radíte rodinným firmám, ako zvládnuť generačnú výmenu na vedúcich pozíciách. Sú takéto manévre nevyhnutné?

Prvou generačnou výmenou začali firmy na Slovensku prechádzať pred štyrmi-piatimi rokmi. Stalo sa tak zhruba štvrťstoročie po Nežnej revolúcii, po ktorej si mohli ľudia na Slovensku začať zakladať súkromné firmy.

V tom čase aktívni tridsiatnici sa práve teraz dostávajú do veku 60+ a téma nástupníctva je pre nich vysoko aktuálna. Momentálne sa dá hovoriť o celoplošnej prvej generačnej výmene vo firmách na Slovensku.

Samozrejme, sú ojedinelé firmy, ktoré prežívajú už druhú výmenu, takže vedenie preberajú nie deti, ale už vnuci. Napríklad Matador.

Ale späť k vašej otázke. Hovoríte o "manévroch"... Generačná výmena sa týka oblastí, na ktoré majitelia firiem nemusia byť odborníci. Na to, aby prebehla úspešne, sa odporúča spolupracovať s expertmi na majetok, vzťahy a procesy. Existuje veľa nášľapných mín, ktoré môžu tento proces zastaviť, spomaliť alebo úplne zničiť.

O nástupníctve nevieme takmer nič

Ako medzigeneračné výmeny vo firmách narušila pandémia?

Pracujem s troma skupinami klientov. Sú firmy, ktorým neuškodila, mali dobrý obrat, vedeli fungovať a aj naďalej s nami konzultujú svoju stratégiu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový Istropolis

Projekt na Trnavskom mýte majú začať stavať budúci rok.


7 h
Ivan Chrenko (3 ku 2)

Chrenko vybudoval najväčšieho slovenského developera, hoci nie všetky projekty mu vyšli.


18 h

Firmu podporil najmä obchod so skvapalneným zemným plynom.


TASR 14 h
Ilustračná snímka.

Investičná skupina Sandberg Capital posilňuje retailový segment.


18 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu