Aj skúsení majitelia a manažéri firiem si pri výbere najbližších spolupracovníkov môžu priviazať guľu o nohu. Stáva sa to, keď do zamestnania bez dostatočnej prípravy prijmú ľudí z blízkych rodinných kruhov, lebo im chcú pomôcť alebo s ich pomocou mienia zabezpečiť chod biznisu.
"Firma je živý organizmus, kde treba vždy počítať s emóciami, najmä ak v nej ide o blízke alebo rodinné vzťahy," hovorí pre INDEX expertka ERIKA MATWIJ, ktorá sa venuje problémom rodinných firiem, vzťahovými hranicami a generačnej výmene v nich. Je aj členkou poroty biznisovej ceny FéliX, ktorá oceňuje aj úspešné rodinné firmy a vyhlasuje ju INDEX a Slovenská sporiteľňa.

Ak má rodinná firma ambíciu stať sa viacgeneračnou, odporúča jej majiteľom založiť rodinnú radu a spísať rodinnú ústavu.
O nástupníctve hovoril na tohtoročnom Medzinárodnom kongrese rodinných firiem aj Hoshi Ryokan. Je v poradí 46. majiteľom rovnomenného hotela v japonskej prefektúre Išikawa, založeného v roku 718.
Čím dnes môže slovenskú rodinnú firmu inšpirovať starý japonský hotel?
Rešpektom a úctou k druhým, nastavenými pravidlami, ich dodržiavaním a najmä sprostredkovaním hodnôt, ktorými biznisrodina žila. Hoshi Ryokan je najstaršia rodinná firma na svete a je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov.
Radíte rodinným firmám, ako zvládnuť generačnú výmenu na vedúcich pozíciách. Sú takéto manévre nevyhnutné?
Prvou generačnou výmenou začali firmy na Slovensku prechádzať pred štyrmi-piatimi rokmi. Stalo sa tak zhruba štvrťstoročie po Nežnej revolúcii, po ktorej si mohli ľudia na Slovensku začať zakladať súkromné firmy.
V tom čase aktívni tridsiatnici sa práve teraz dostávajú do veku 60+ a téma nástupníctva je pre nich vysoko aktuálna. Momentálne sa dá hovoriť o celoplošnej prvej generačnej výmene vo firmách na Slovensku.
Samozrejme, sú ojedinelé firmy, ktoré prežívajú už druhú výmenu, takže vedenie preberajú nie deti, ale už vnuci. Napríklad Matador.
Ale späť k vašej otázke. Hovoríte o "manévroch"... Generačná výmena sa týka oblastí, na ktoré majitelia firiem nemusia byť odborníci. Na to, aby prebehla úspešne, sa odporúča spolupracovať s expertmi na majetok, vzťahy a procesy. Existuje veľa nášľapných mín, ktoré môžu tento proces zastaviť, spomaliť alebo úplne zničiť.
V rozhovore sa ďalej dočítate:
- Sú dlhodobé skúsenosti zo Západu prenositeľné aj na slovenské rodinné firmy?
- Ako nastaviť vzťahy vo firme, aby to nezničilo rodinu?
- Prečo nie je dobré nechať potomkovi vybrať si vo firme pozíciu podľa čoho, čo považuje za coolové?
- Aké možnosti má majiteľ firmy, ak sa do biznisu nepodarí pritiahnuť rodinného príslušníka?
O nástupníctve nevieme takmer nič
Ako medzigeneračné výmeny vo firmách narušila pandémia?
Pracujem s troma skupinami klientov. Sú firmy, ktorým neuškodila, mali dobrý obrat, vedeli fungovať a aj naďalej s nami konzultujú svoju stratégiu.