BRATISLAVA. Organizácia VIA IURIS považuje návrhy zákonov o výstavbe a územnom plánovaní, ktoré v stredu schválila vláda, za nevyvážené a nekvalitné.
Nie je však proti samotnej výstavbe nájomných bytov. Problém vidí v tom, že zákony naďalej uprednostňujú záujmy developerov pred záujmami verejnosti a verejnými záujmami v území, vrátane ochrany prírody.
Jasnejšie pravidlá povoľovania výstavby
Organizácia vo štvrtok informovala, že spolu s ďalšími organizáciami na nedostatky zákonov upozorňovala od zverejnenia prvých návrhov, niektoré z nich po tlaku organizácie úrad vicepremiéra Štefana Holého odstránil, ale mnohé ostali.

„Sme radi, že sa podarilo predovšetkým ustrážiť, že obce a mestá budú mať kontrolu nad svojím územným plánom. Tiež sa podarilo presadiť, že proces povoľovania výstavby bude mať jasnejšie pravidlá. V neposlednom rade sa verejnosť bude môcť zapájať do procesu povoľovania výstavby, ktorá ovplyvňuje životné prostredie,” uviedla Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.
Námietky dokáže stavebník obísť
Podľa organizácie nové zákony naďalej zhoršujú postavenie susedov a verejnosti pri povoľovaní výstavby v ich okolí, najmä pri líniových stavbách, ako sú cesty či diaľnice.
K výstavbe sa tak môžu vyjadriť len obyvatelia, ktorí bezprostredne susedia so stavebným pozemkom. VIA IURIS tvrdí, že tých dokáže stavebník obísť tým, že si oddelí stavebný pozemok pásom vlastného pozemku.

V praxi to bude znamenať, že hoci sa nejaká cesta bude budovať v bezprostrednej blízkosti obce alebo sídliska, obyvatelia nemusia dostať možnosť sa k výstavbe vyjadriť, pretože nebudú považovaní za susedov.
„Znenie pôvodných stavebných zákonov sa v priebehu legislatívneho procesu menilo, ich finálna podoba je však naďalej nedostatočná. Nová stavebná legislatíva je nekvalitne spracovaná, neumožňuje účasť verejnosti podľa medzinárodného dohovoru a európskej smernice, ktoré sú pre Slovensko záväzné. V takomto znení stavebné zákony nesplnia základný cieľ, ktorý úrad podpredsedu vlády sľubuje, a to je rýchlejšie vydávanie stavebných povolení,” upozornila Kováčechová.
Kremský: Je to nedorobok
Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) pokladá stavebný zákon za "chaotický nedorobok". Kremský to uviedol na sociálnej sieti.
Pokračoval, že ide o zákon, ktorý si presadili oligarchovia, ktorí sú za veľkými developerskými projektmi.
"Ani po určitých úpravách, na ktoré sme spolu s kolegami poslancami za OĽANO už vyše roka tlačili, by nebol pomocou, ale zabijakom občianskej výstavby na Slovensku. Pomohol by len veľkým investorom, aj to zrejme len niektorým," komentoval Kremský.
Konštatoval, že pred Vianocami sa na pracovnej skupine s Holým dohodli, že si aktuálnu verziu preštudujú, zozbierajú pripomienky a po Novom roku si zákony spoločne prejdú.
"Nedodržal slovo, namiesto toho dal zákony do vlády a nejako ju presvedčil, aby ich schválila, že veď sa v parlamente vylepšia. Bez toho, aby v nich naozaj zohľadnil názory niektorých ministrov, poslancov, zástupcov miest a obcí, samosprávnych krajov, neziskoviek, ale aj stavebného sektora," kritizoval Kremský.