Tento článok vznikol na základe údajov z rebríčka, ktorý je súčasťou ročenky Najväčší v biznise. Ročenka vyšla v decembri 2021 a obsahuje 50 rebríčkov, ktoré prinášajú hodnotenie v rôznych kategóriách.
Výsledky prieskumu medzi top daňovníkmi ukazujú, že pandémia koronavírusu už nie je pre nich tým najdôležitejším faktorom pri plánovaní ich ďalšieho fungovania. Napriek pokračujúcej pandémii väčšina z nich očakáva nárast tržieb, zisku, zamestnanosti, ako aj investícií.
Vyplýva to z rebríčka top daňovník, ktorý zostavila daňovo-audítorská spoločnosť BMB Partnes na základe výšky daní a odvodov, ktoré firmy a ich zamestnávatelia odviedli do štátnej kasy v roku 2020.
Top daňovníci medzi nefinančnými spoločnosťami
- Volkswagen Slovakia
- Eustream
- Železnice Slovenskej republiky
- Schaeffler Slovensko
- Slovak Telekom
- Slovenské elektrárne
- U. S. Steel Košice
- Slovenská pošta
- IBM International Services Centre
- SPP-distribúcia
Komplexné výsledky sú dostupné v ročenke Najväčší v biznise.
„Covid-19 je tu stále a hrá ešte aj v dnešnom období veľmi dôležitú rolu, ale firmy už urobili pozitívny posun oproti roku 2019,” povedala Eva Kusá, daňová konzultantka spoločnosti BMB Partners, počas predstavovania výsledkov výročnej analýzy TAXparency s podtitulom Kto platí štát.
Analýza uvádza 300 najväčších platiteľov daní a odvodov, medzi ktorými je 200 nefinančných a 100 finančných subjektov. Tie vykázali celkové tržby 79,1 miliardy eur, čo bolo o 12,15 percenta menej ako v roku 2019. Daňoví experti pripisujú tento pokles dopadom pandémie a čipovej krízy.

Na rozdiel od tržieb, celková suma, ktorú tieto firmy zaplatili vo forme daní a odvodov za seba a svojich zamestnancov, narástla takmer o 13 percent na 5,4 miliardy eur.

Rast daní a odvodov oproti roku 2019 bol spôsobený tým, že sa medzi TOP 300 spoločností dostalo viac veľkých zamestnávateľov.
„Ide o inú vzorku spoločností. Zloženie spoločností za rok 2020 malo vyšší počet zamestnancov, konkrétne o približne 46-tisíc viac ako v roku 2019,“ vysvetlila Edita Kuchtová z BMB Partners.
Daňová štatistika odráža úzku hospodársku spoluprácu medzi Slovenskom a Nemeckom. Spoločnosti s nemeckým kapitálom aj v roku 2020 najviac prispievali do štátneho rozpočtu.