V uplynulých rokoch sa z obchodovania na burze stala istá forma zábavy. Keď na jar 2020 akciové trhy zažívali hlboké prepady, ktoré boli reakciou na nervozitu z pandémie nového koronavírusu, málokto čakal, aký obrovský záujem o trhy prepukne medzi laickými investormi.
Ľudia si vo veľkom začali otvárať obchodné účty na internetových brokerských platformách a obchodovať na vlastnú päsť. Mnohým sa to vyplatilo. Na čo siahli, to skončilo v zisku. Komodity, kryptomeny, akciové tituly.
Odborníci však upozorňujú, že uplynulý rok, počas ktorého finančné trhy raketovo rástli, bol anomáliou, a tá sa už nemusí opakovať.

Dlhodobo platí, že 70 percent investorov končí na obchodných platformách v strate. Dôvodom je predovšetkým to, že vo svojom portfóliu zabúdajú na diverzifikáciu rizika alebo sa púšťajú do veľmi rizikových obchodov.
INDEX prináša testy najpopulárnejších online platforiem na investovanie na akciových trhoch. Vybrali sme brokerov, ktorí sú v Európe najpopulárnejší a regulovaní centrálnou bankou niektorého štátu Európskej únie:
V tomto článku sa zameriame na Trading 212.
Je Trading 212 bezpečný?
Platforma sa na webstránke chváli, že má 1,5 milióna klientov, ktorým spravuje majetok v hodnote 3,5 miliardy eur. Prevažnú väčšinu získala počas uplynulých dvoch rokov.
Trading 212 vznikol v roku 2006 v Bulharsku pod obchodným názvom Avus Capital. V roku 2013 vstúpil na britský trh, kde ako Trading 212 UK Limited získal licenciu na poskytovanie finančných služieb od britského regulátora FCA. To mu dalo punc dôveryhodnosti.
Problém nastal na konci roka 2020, keď Spojené kráľovstvo odišlo z Európskej únie. Na vyše pol roka broker obmedzil otváranie nových účtov a zaradil nových žiadateľov na čakaciu listinu. Jeho vysvetlenie bolo rozpačité, čo nahlodalo jeho dôveryhodnosť a doteraz na ňu vrhá tieň pochybnosti.