SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Chcete investovať aj na Pražskej burze? Otestovali sme XTB

Poľský broker je overený turbulenciami na trhu, ale poplatkom sa nevyhnete.

Tvárou reklamy XTB je futbalový tréner José Mourinho. (Zdroj: SITA-AP)

X-Trade Brokers (XTB) je stálicou v sektore obchodovania na akciových trhoch a jeho popularitu na Slovensku a v Česku zatiaľ neohrozil ani nástup nových bezpoplatkových platforiem.

Popularitu online brokerov, medzi ktorých zaraďujeme aj XTB, zvýšila pandémia nového koronavírusu, ktorá vyhnala akciové tituly na nové rekordy, a tak spustila investičný ošiaľ. V tomto roku došlo k vytriezveniu, keďže akciové trhy zažívajú významné prepady.

Súvisiaci článok Ruský trh na dne, krypto rastie. Ako investovať v čase vojny? Čítajte 

XTB aj počas investičného boomu varoval investorov pred rizikami, nehral sa na spasiteľa. Otvorene priznáva, že 77 percent účtov jeho retailových investorov je pri obchodovaní v strate: „Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.“

INDEX prináša testy najpopulárnejších online platforiem na investovanie na akciových trhoch. Vybrali sme brokerov, ktorí sú v Európe najpopulárnejší a regulovaní autoritou niektorého štátu Európskej únie:

V tomto článku sa zameriame na X-Trade Brokers.

Je XTB bezpečný?

XTB vznikol v roku 2002 v Poľsku, reguluje ho tamojšia Komisia pre finančný dohľad (KNF). Počas svojej histórie prešiel aj turbulentnými výkyvmi na akciových trhoch a nespolieha sa len na investičných laikov.

Dôveryhodnosť platforme pridávajú pobočky v sedemnástich krajinách sveta, od roku 2008 ich má aj v Bratislave a Prahe.

Prostriedky klientov sú podobne ako u iných brokerov držané na oddelenom účte. V prípade insolventnosti brokera ich do výšky 20-tisíc eur chráni garančný fond Štátneho depozitára cenných papierov v Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Akcie XTB sú verejne obchodované na varšavskej burze, takže informácie o finančnom zdraví brokerskej spoločnosti sú verejne dostupné. Je to veľká výhoda napríklad oproti konkurenčnému Tradingu 212, ktorý má finančnú kuchyňu zamknutú pred verejnosťou.

Naposledy XTB zverejnila údaje za posledný štvrťrok 2021. Uvádza v nich čistý zisk 15,1 milióna eur, čo predstavuje medziročný rast o vyše 60 percent. Za celý minulý rok sa zisk vyšplhal na 52 miliónov eur.

Vlani XTB získal 189-tisíc nových zákazníkov, ich celkový počet stúpol na 429-tisíc. Postaral sa o to nielen boom na akciovom trhu, ktorý k investovaniu pritiahol bežných smrteľníkov, ale aj silný marketing brokera v Európe a Latinskej Amerike. Na reklamu, ktorej tvárou je futbalový tréner José Mourinho, minul vlani 20 miliónov eur.

Aké sú poplatky

Peniaze na investičný účet v XTB sa dajú previesť troma spôsobmi. Prvým je bankový prevod, ktorý je síce zadarmo, ale peniaze vám dorazia na účet až na druhý pracovný deň.

Prevod peňazí cez PayPal alebo platobnú kartu je okamžitý, ale nie je zadarmo. V prípade prevodu v eurách si broker zoberie províziu 0,7 percenta, prevod v dolároch je o niečo drahší (0,95 percenta).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na investora čaká aj poplatok za konverziu. Ak je jeho účet vedený v inej mene, než v akej je denominovaná napríklad nakupovaná akcia, brokerovi uhradíte 0,5 percenta za konverziu. Vyhnúť sa tomu môžete tak, že si okrem eurového účtu otvoríte aj dolárový. Prípadne si eurá za doláre výhodnejšie zameníte napríklad v Revolute a následne si ich prevediete do XTB.

Pokiaľ ide o výber z investičného účtu, ideálne je prevádzať aspoň sto eur, pretože pri nižších sumách si broker účtuje poplatok vo výške 10 eur.

V prípade neaktívnosti na klientskom konte počas uplynulých dvanástich mesiacov - teda ak neuskutočníte žiadny obchod alebo vklad - strháva broker desaťeurovú pokutu.

XTB zarába na klientoch aj prostredníctvom takzvaných spreadov, čo je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou aktíva. Na rozdiel od konkurentov ich má o niečo nižšie a najmä ich veľmi prehľadne zverejňuje.

Spread na najznámejší menový pár (euro k americkému doláru) je 0,00009, v prípade bitcoinu 0,22 až 0,35 percenta. Pri akciových titulov a ETF je spread variabilný - napríklad pri akcii JPMorgan Chase za 237,12 dolára predstavuje 12 centov, teda 0,05 percenta, pri akcii Applu je to 0,03 percenta.

Po prekročení stotisícového obratu v jednom kalendárnom mesiaci uvaľuje broker na klienta aj poplatok 0,2 percenta (minimálne 10 eur) za sprostredkovanie transakcie s akciami a ETF.

Príklad: Klient počas kalendárneho mesiaca uskutoční štyri transakcie v celkovej hodnote 95-tisíc eur. Ak spraví ďalší obchod vo výške 7500 eur, tak zo sumy nad stotisíc eur, teda z 2500 eur zaplatí extra poplatok. Keďže 0,2 percenta z 2500 eur je päť eur, zaplatí poplatok v cenníkovej minimálnej výške desať eur.

Broker má v cenníku aj poplatok za sprostredkovanie obchodu s derivátmi vo výške 0,08 percenta, minimálne však osem eur na jednu transakciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo (ne)ponúka XTB

Na platforme XTB možno obchodovať s klasickými akciami, forexom, ETF fondmi či kryptomenami. V ponuke má aj deriváty CFD, ktoré umožňujú cez páku špekulovať na rast alebo pokles menových kurzov, akcií, komodít a kryptomien. Výhodou XTB je, že na rozdiel od konkurencie ponúka aj akcie na českej burze.

Nevýhodou platformy XTB pre menšieho investora je minimálny objem investície vo výške aspoň sto eur. Ak napríklad stojí jedna akcia stojí 50 eur, musíte ich kúpiť aspoň dve.

Broker na rozdiel od viacerých konkurentov nepodporuje ani frakcie akcií. Investor si musí kúpiť celú akciu, čo je pri tituloch ako Amazon alebo Alphabet, ktoré stoja okolo troch tisíc eur, pre bežného človeka príliš veľká investícia. (Aj preto oba americké giganty nedávno ohlásili takzvaný split akcií, ktorého cieľom je znížiť ich cenu tak, aby boli dostupné väčšiemu okruhu investorov.)

Aplikácia platformy (XStation 5) je prehľadná, hoci v porovnaní s eTorom či Tradingom 212 je sofistikovanejšia, takže neskúsený investor si na ňu bude musieť najprv zvyknúť. Klient má k dispozícii dva spôsoby investovania.

Prvým je okamžitá exekúcia - nákup sa zrealizuje hneď po odoslaní príkazu za najlepšiu dostupnú cenu, pričom obchodník nastavuje, aký objem akcií sa nakúpi. Druhou možnosťou je čakajúca objednávka, pri ktorej investor zadáva objem investície a limitnú cenu, za ktorú je ochotný nakupovať alebo predávať. Objednávka sa zrealizuje až vo chvíli, keď trhová cena vzrastie alebo klesne na požadovanú hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

XTB má prehľadnú slovenskú mutáciu webstránky, broker v nej odpovedá na množstvo základných otázok. Zmluvné dokumenty sú v slovenčine, čo je veľká výhoda pre investora so slabšou angličtinou.

V prípade problémov môžete brokera kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online chatu. Call centrum funguje 24 hodín počas pracovných dní. Počas testu nám zavolal pracovník XTB a spýtal sa, či registrácia prebehla v poriadku. E-mailom poslal na seba kontakt pre eventuálne ďalšie otázky.

V minulosti klienti vyčítali XTB, že neposkytuje dokument W-8Ben, ktorý umožňuje znížiť daňové zaťaženie dividend z amerických akcií. Tento hendykep odstránil broker tento rok v januári. To v praxi znamená, že klient zaplatí zrážkovú daň z dividend vo výške 15 percent už u brokera a už nemusí platiť ďalšiu daň na Slovensku.

Tento článok pre vás odomkla spoločnosť X-Trade Brokers .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lokalita, v ktorej vlastní pozemky spoločnosť Vamax-X.

Majetok podnikateľa stále rozpredávajú, do dražby idú pozemky v Budči.


8m
Budova stojí medzi Panónskou cestou v bratislavskej Petržalke, z druhej strany susedí so železničnou traťou. Pracovníci VšZP sa sem budú sťahovať z dvoch budov, z bratislavského Ružinova a z Petržalky.

Súdy vyše šesť rokov nevedia rozhodnúť, či nezaplatil generálny dodávateľ alebo pochybil staviteľ


a 2 ďalší 1 h
Do kufra plného kanistrov kamery nevidia.

Čerpacie stanice zatvárajú, nemajú benzín.


a 1 ďalší 2 h
Kompletne zrekonštruovaná má byť budova bývalého daňového úradu so 14 plnohodnotmými nadzemnými a jedným podzemným podlažím.

Developerovi skrížila plány pandémia.


2 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu