SME

Ochránia ľudí pred chemickými zbraňami. Lasery z Liptova sú unikát

O detektory plynov od SEC Technologies sa zaujíma aj americká armáda.

Falcon 4G je zariadenie na diaľkovú detekciu chemických plynov v ovzduší (Zdroj: SEC)

Sarin, VX, yperit. Bojové chemické látky sú po jadrových zbraniach zrejme najväčším strašiakom, ktorými sa oháňajú šialení diktátori a bezškrupulózni teroristi. Nedávno sa hovorilo o hrozbe, že chemické zbrane použije ruská armáda pri stupňovaní vojenskej agresie režimu Vladimira Putina na Ukrajine.

Bojové plyny nepoškodzujú budovy, cesty či mosty, no hrozivé sú z pohľadu účinku na ľudí. „Už veľmi malé množstvo stačí na to, aby zabilo dospelého človeka,“ hovorí zakladateľ a výkonný riaditeľ slovenskej spoločnosti SEC Technologies Michal Šimko.

Súvisiaci článok Slováci vyvinuli hasiacu trubicu. Používa ju polícia v Miami Čítajte 

Väčšina krajín sveta vrátane Ruska sa podľa neho zaviazala, že chemické zbrane nebude ani vyrábať, ani používať, pričom tie, ktoré majú z minulosti, zneškodnia. To je však len formálny sľub. Aj preto armády a štáty hľadajú možnosti, ako sa proti nim brániť.

Firma z Liptovského Mikuláša vyvíja zariadenie, ktoré umožňuje na diaľku – do vzdialenosti šiestich kilometrov – zistiť výskyt chemických látok v ovzduší. No nielen sarinu a ďalších šiestich známych bojových plynov.

Falcon (tak sa prístroj volá) deteguje aj škodlivé splodiny z priemyselnej výroby či oxid uhličitý, ktorý je obávaný pre jeho ničivý efekt na pozemskú klímu.

Článok nájdete v aprílovom čísle mesačníka INDEX. Práve v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)Článok nájdete v aprílovom čísle mesačníka INDEX. Práve v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Michal Šimko vraví, že hoci technológia vzišla z vojenského prostredia, jeho firma sa chce zamerať predovšetkým na využitie pri ochrane životného prostredia. Vojna na Ukrajine však do biznisu slovenského startupu môže priniesť nečakaný zvrat.

Firmu SEC Technologies a jej inováciu predstavujeme v novom seriáli Startup select. Prinášame v ňom príbehy šikovných Slovákov, ktorých nápady, inovatívne produkty či služby majú potenciál preraziť doma i v zahraničí.

Vymysleli to „od podlahy“

Falcon (presnejšie Falcon 4G, lebo ide o štvrtú generáciu zariadenia) funguje na princípoch spektroskopie, čo je fyzikálna metóda zaoberajúca sa vlastnosťami svetla, v tomto prípade takzvanej ďalekej infračervenej oblasti.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8TWY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu