SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Kontajnery z Koša exportujú do Austrálie i Japonska. Chystajú sa na Európu

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.

Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara (Zdroj: Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V areáli dnešného priemyselného parku v obci Koš medzi Novákmi a Prievidzou sa kedysi vyrábali betónové skruže. Dnes tam pôsobí firma Unipas, ktorá podniká v strojárstve a biznise so skladateľnými kontajnermi.

Na Slovensku ich nepredáva, odberateľov má v Austrálii, Japonsku aj v USA. V budúcnosti chce posilniť aj predaj na európskom kontinente. Expanzia je súčasťou novej vízie, ktorá má firme pomôcť vyrovnať sa s dosahmi koronakrízy.

FéliX Business Award (malé logo do článku)

Rodinnú firmu s 30-ročnou históriou covidová pandémia výrazne priškrtila. Aby uživila nevyužitú produkčnú kapacitu, rozšírila portfólio o skladateľné lavičky a zmenila dlhoročnú obchodnú stratégiu.

Vyhlasovatelia FéliX Business Award

Odborný partner

Spojenie s austrálskym Slovákom

Unipas založili Ferdinand Kara s manželkou Antóniou na sklonku roka 1992. K výrobe kontajnerov sa dostali viac-menej náhodou.

Ferdinand Kara za socializmu pôsobil ako stredoškolský profesor na strednej priemyselnej škole v Handlovej, vyučoval elektrotechniku a strojárstvo. V roku 1984 dostal pracovnú ponuku zo žilinského štátneho podniku Oceľové konštrukcie, ktorá mala v Handlovej odštepný závod.

Podnik vyrábal tlakové nádoby, výmenníky tepla a jej strojárska odnož sa zameriavala na konštrukcie umakartových jadier v panelákových bytoch. Ferdinand Kara sa v štátnej firme stal strojárskym inžinierom, získal praktické skúsenosti a kontakty.

Život mu zmenil dnes už nebohý Ladislav Štefan Karpíšek. Meno rodáka zo Sabinova, ktorý vyrastal v Kremnici a Prahe, je pre Slovákov zrejme neznáme, ale ide o významného vynálezcu, ktorý v 50. rokoch emigroval do Austrálie pred komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB).

Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: SME - Marko Erd)

V exile v Sydney založil spoločnosť Technosearch a získal 1200 patentov, od rotačného spaľovacieho motora, pasového dopravníka až po skladateľný prepravný kontajner. Ten mu priniesol najväčší úspech v podnikaní a doteraz je aj základným kameňom podnikania Unipasu.

Vynálezca sa nechcel uspokojiť s austrálskym trhom, veľký potenciál pre odbyt videl v Európe. Keďže nároky logistiky na čas a náklady boli privysoké, hľadal obchodného partnera, ktorý by mu na starom kontinente pomohol s výrobou kontajnerov. Na odporúčanie známych oslovil Ferdinanda Karu.

Súvisiaci článok Slováci vyvinuli hasiacu trubicu. Používa ju polícia v Miami Čítajte 

"Sadli si ľudsky a spoločne rozbehli firmu. Karpíšek nám dával zákazky a my sme vyrábali," spomína si Maroš Kara, syn zakladateľa Unipasu. Vo firme je od úplného začiatku od roku 1992, zhodou okolností sa vtedy vrátil z vojenčiny. Keďže otec sa už z vedenia rodinného podniku stiahol, Maroš Kara je jej šéfom.

V roku 2008 sa Unipas od Štefana Karpíšeka oddelil. Podľa Maroša Karu spravil slovenský vynálezca v Austrálii niekoľko zlých finančných rozhodnutí a finančná kríza položila jeho biznis na kolená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovenská firma, ktorá závisela od jeho objednávok, bola finančne zdravá a ťažili ju len Karpíškove nezaplatené faktúry. Napokon sa dohodli na ich urovnaní, Karpíšek prenechal Unipasu patenty na výrobu kontajnerov, a to aj bez nároku na tantiémy.

Karovcom toto rozhodnutie rozviazalo ruky (mimochodom, ich austrálsky obchodný partner pre finančné problémy a pokročilý vek aj tak skončil s podnikaním). Dostali sa k priamym kontaktom na odberateľov, s ktorými predtým spolupracovali cez Karpíška. Unipas si mohol nastaviť vlastnú obchodnú stratégiu a cenotvorbu, ktorá odbúrala províziu sprostredkovateľa.

Pre potravinárov a kozmetické firmy

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Cieľom je zachovať rezidenčný charakter mestských centier.


TASR 7 h
Showroom automobilky Tesla v Pekingu.

Čína je po USA druhým najväčším trhom Tesly a v Šanghaji má svoj najväčší výrobný závod.


TASR 9 h

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš rokoval v Bruseli, zákaz by mal platiť minimálne do októbra.


TASR 10 h
Voči doláru rubeľ oslabil na 83,50.

K proinflačným rizikám prispieva rastúci spotrebiteľský dopyt a oslabujúci rubeľ.


TASR 10 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu