SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Vďaka nápadu zo Štokholmu nemuseli v Dubnici zvýšiť dane a ušetrili pol milióna

Smart mapy zlepšili výber daní aj zber odpadu.

Primátor Dubnice nad Váhom Peter Wolf sa na vytvorenie smart máp inšpiroval v Štokholme. (Zdroj: Archív Dubnice nad Váhom)

Ešte pred pár rokmi sa k informácii o nezaplatenej dani alebo mestskom majetku v Dubnici nad Váhom dostal len málokto. Problém neboli len chýbajúce dáta, ale aj ich slabá prepojenosť.

Vedeniu mesta to komplikovalo nielen bežnú agendu, ale aj prípravu projektov a investičných zámerov. Preto sa rozhodlo, že všetky dáta dostane pod jednu strechu.

FéliX Business Award (malé logo do článku)

Výsledkom ich snaženia sú smart mapy – univerzálny systém dát, od evidencie obyvateľstva cez informácie o zaplatených daniach a poplatkoch až po dáta Policajného zboru, stavebného úradu či katastra, ktoré sa zobrazujú priamo na mape mesta.

Novinka zefektívnila nielen prípravu investičných projektov, ale aj výber daní či zvoz komunálneho odpadu. Dubnická radnica systém naďalej zlepšuje a svoje know-how odovzdáva ďalším samosprávam.

Dubnica nad Váhom je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Samospráva pre budúce generácie.

Nápad zo Štokholmu

Inšpiráciu pre smart mapy našli Dubničania v hlavnom meste Švédska. Práve do Štokholmu v roku 2019 vycestovalo niekoľko slovenských primátorov v rámci eurofondového projektu Smart City Akadémia, ktorý združuje mestá so záujmom o inovatívne riešenia.

Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.

Dubnický primátor Peter Wolf na Štokholm spomína ako na ukážku toho, ako sa dá pracovať s dátami – ako ich efektívne zhromažďovať a využívať pri riešení problémov v meste.

„Emócie nás môžu oklamať. Ak riešenie problému nemáme podložené dátami, môžeme sa ľahko pomýliť a následne chybu financovať z verejných zdrojov, čo nie je správne,“ hovorí.

Po návrate zo Škandinávie preto začal uvažovať, ako takýto systém vizualizácie dát zaviesť doma. Výhodou bolo, že Dubnica nemusela začínať od nuly. Vychádzať mohla z existujúcej mapovej aplikácie, ktorú mala od spoločnosti ErasData-Pro.

Aplikáciu bolo potrebné aktualizovať, čo si síce vyžiadalo veľa času a práce, ale podľa primátora to bolo stále efektívnejšie, ako cez verejné obstarávanie hľadať dodávateľa pre úplne nové riešenie.

Mapa je však len vizualizačný nástroj. Okrem úpravy aplikácie bolo treba zjednotiť dátové systémy, ktoré slúžia ako zdroj informácií. Aj v tomto ohľade našlo našlo riešenie s dovtedajším poskytovateľom dátového rozhrania, softvérovou spoločnosťou Emel.

„Vznikol jeden dátový a analytický systém, v ktorom sa naučili pracovať všetci ľudia na úrade a v rozpočtových a príspevkových organizáciách mesta,“ spomína primátor. V praxi tak stačí kliknúť napríklad na konkrétny strom, semafor či cestu a systém vygeneruje všetky informácie, ktoré sa tohto objektu alebo úseku mesta týkajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prelomiť neochotu poskytnúť dáta

Trvalo dva roky, kým smart riešenie začalo byť ako-tak funkčné. Dôvodom boli najmä náročné rokovania o licenčných podmienkach s poskytovateľmi softvérových riešení, ale aj fakt, že sa mesto chystalo spracovávať citlivé informácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Index 10/2022

Príbeh oligarchu Michala Lazara a rozhovor so staviteľom krytov v novom INDEXE.


30. sep
Chovatelia sa sťažujú na nízke výkupné ceny mlieka.

Ministerstvo pôdohospodárstva spúšťa novú dotáciu.


16 h
Minister práce Milan Krajniak počas rokovania vlády.

Počas dvoch týždňov bude môcť materskú dávku čerpať súbežne matka aj otec.


SITA 14 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


16 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Juraj Říha

Juraja Říhu obvinili v roku 2000 za to, že bránil skolaudovaniu bytovky M House.


24 h
Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Šéfa OĽaNO nepodporili ani vlastní.


a 1 ďalší 15 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


19 h
Ukrajinskí vojaci medzi Iziumom a Lymanom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu