BRATISLAVA. Bývalý šéf kryptomenovej burzy FTX Sam Bankman-Fried vo svojom prvom verejnom vystúpení od jej krachu uviedol, že nechcel nikoho podviesť, pripustil ale závažné chyby vo vedení firmy.
Tridsaťročný podnikateľ v stredu prehovoril prostredníctvom videoprenosu na podujatí organizovanom denníkom The New York Times.
Krach FTX vyvolal krízu v celom sektore digitálnych aktív.
Podvod popiera
"Pokazil som to," zhrnul svoje pôsobenie vo vedení firmy Bankman-Fried. "Urobil som veľa chýb," dodal podľa agentúry Bloomberg.
Poznamenal tiež, že sa mal viac zamerať na riadenie rizík, ochranu zákazníkov a väzby medzi FTX a sesterskou firmou Alameda.

"Dal by som hocičo, aby som mohol niektoré veci urobiť znova a inak. Nikdy som sa nepokúsil nikoho podviesť, " povedal. Poprel tiež, že vedel o plnom rozsahu pozície Alamedy v FTX. Tvrdí, že ho to zaskočilo.
Pokles likvidity FTX nastal po tom, čo Bankman-Fried tajne previedol desať miliárd dolárov z prostriedkov zákazníkov FTX do spoločnosti Alameda, uviedla s odvolaním sa na dva oboznámené zdroje agentúra Reuters.
Z prostriedkov zákazníkov zmizla podľa nich najmenej jedna miliarda dolárov.
Firma vyhlásila bankrot 11. novembra. Znepokojení klienti totiž počas troch dní stiahli z platformy šesť miliárd dolárov a konkurenčná kryptoburza Binance upustila od návrhu, že FTX pomôže z problémov.
Expert na reštrukturalizáciu John Ray, ktorý firmu v konkurze prevzal, vykreslil FTX ako zle riadenú, z veľkej časti nekontrolovanú spoločnosť, ktorej chýbali základné účtovné postupy. Označil ju za najhorší príklad zlyhania podnikovej kontroly, aký kedy videl.
FTX bola pritom ešte vlani treťou najväčšou kryptomenovou burzou na svete z hľadiska objemu obchodov.
Zostalo mu 100-tisíc dolárov
Verejné vystúpenie Bankmana-Frieda, ktorého médiá niekedy označujú skratkou SBF, vyvolalo kontroverziu.
Zostávajú nevyriešené otázky ohľadom toho, ako FTX so sídlom na Bahamách skončila s mankom osem miliárd dolárov v bilancii a či zle nenakladala s prostriedkami zákazníkov.

Tieto obavy ešte zosilneli správy o tom, že FTX požičiavala peniaze klientov Alamede na rizikové obchody.
Bývalý šéf FTX tiež uviedol, že "vedome nezmiešaval finančné prostriedky" firmy a klientov. FTX a Alameda boli podľa neho podstatne viac prepojené, ako zamýšľal. Povedal tiež, že rizikovým investíciám Alamedy nevenoval pozornosť. Kde skončili peniaze klientov, nevysvetlil.
Bankman-Fried uviedol, že rozhovor poskytol napriek odporúčaniam svojich právnych zástupcov. Čelí totiž mnohým žalobám a vyšetrovaniu zo strany regulačných orgánov.
Niektorí pozorovatelia špekulujú, že jeho verejné komentáre by mohli byť použité proti nemu v súdnom spore.
Bývalý šéf FTX sa tiež vyjadril k firemnej kultúre. V spoločnosti sa podľa neho nekonali žiadne divoké večierky a nezaznamenal ani žiadne užívanie nelegálnych drog. Dodal, že pre problémy so sústredením neskôr dostal lieky na predpis.
FTX sa kedysi pýšila ocenením až okolo 32 miliárd dolárov. Svojim päťdesiatim najväčším nezabezpečeným veriteľom teraz dlhuje celkovo 3,1 miliardy dolárov, na celom svete ale môže byť veriteľov viac ako milión.
Majetok bývalého šéfa FTX v jednej chvíli dosahoval 26 miliárd dolárov. V rozhovore pre denník Bankman-Fried povedal, že mu zostala iba jedna kreditná karta a 100-tisíc dolárov v banke.