WASHINGTON/ NEW YORK. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy v utorok obvinila zakladateľa a bývalého riaditeľa kryptomenovej burzy FTX Samuela Bankmana-Frieda z podvodu na investoroch.
Údajne spočíval okrem iného v tajnom odvádzaní prostriedkov klientov do jeho spoločnosti Alameda Research so sídlom v Hongkongu, uvádza komisia vo svojom vyhlásení.
Peniaze míňal aj na okázalé nákupy
Komisia ďalej tvrdí, že Bankman-Fried použil finančné prostriedky zákazníkov FTX v Alameda Research na nezverejnené rizikové investície, okázalé nákupy nehnuteľností a veľké politické dary.
"Domnievame sa, že Bankman-Fried postavil domček z kariet na základe klamstiev a investorom tvrdil, že ide o jedno z najbezpečnejších miest vo svete kryptomien," povedal predseda SEC Gary Gensler.
Vyšetrovanie komisie nie je totožné s trestným stíhaním.

Úrady na Bahamách zadržali Bankmana-Frieda krátko po dnešnej polnoci SEČ na základe americkej žiadosti. Jeho kryptomenová burza FTX, svojho času jedna z najväčších na svete, skrachovala minulý mesiac. Bankman-Fried má byť podľa bahamskej polície predvedený pred súd.
Bankman-Fried posledný mesiac vystupoval v médiách, kde sa za svoje kroky ospravedlnil a vysvetľoval, čo sa vo firme stalo. To však pre neho môže byť škodlivé pred súdom.
Generálny prokurátor Baham Ryan Pinder predpokladá, že Spojené štáty požiadajú o vydanie zadržaného Bankman-frieda. Bahamský premiér sa vyjadril Philip Davis sa vyjadril, že obe krajiny zdieľajú záujem vyvodiť zodpovednosť voči osobám spätým s FTX, ktoré zrejme zradili dôveru verejnosti a porušili zákon. Bahamy povedú vlastné vyšetrovanie.
Bankman-Fried mal v utorok vypovedať pred výborom pre finančné služby americkej Snemovne reprezentantov. Vystúpi v ňom však iba nový šéf FTX John Ray, ktorý bankrot pripisuje "úplnému zlyhaniu" bývalého vedenia.
Otriasol svetom kryptomien
Úrady sa snažia objasniť úlohu Bankmana-Frieda v bankrote FTX, ktorý otriasol celým odvetvím kryptomien. Burza FTX vyhlásila bankrot 11. novembra. Prinútila ju k tomu kríza likvidity, ktorá klientov pripravila minimálne o miliardu dolárov.
Od krachu FTX vyšlo najavo, že Bankman-Fried tajne použil desať miliárd dolárov z peňazí klientov pri pokuse o záchranu svojej spoločnosti, píše Reuters. Bankman-Fried pripustil, že pri konaní pochybil a že nedokázal pádu FTX zabrániť. Odmietol ale, že chcel niekoho podviesť.
V jednom zo svojich mediálnych vystúpení Bankman-Fried opísal, že k rezignácií z pozície riaditeľa firmy ho tlačili právni poradcovia z firmy Sullivan & Cromwell aj hlavný advokát americkej pobočky FTX.
Bankman-Fried povedal, že ani nie desať minút po tom, čo podpisom odovzdal vedenie firmy Rayovi, dostal "potenciálne financovanie v ráde miliárd dolárov". Svojmu právnikovi povedal, aby rokovania s novým riaditeľom zrušil, bolo mu ale povedané, že už je príliš neskoro, opisuje Reuters. Bankman-Fried odvtedy už nemá prístup k systému a Ray mu vraj neodpísal na e-maily, v ktorých mu Bankman-Fried ponúkal pomoc alebo informácie.
Bankman-Fried bol vo svete kryptomien so svojimi tričkami, šortkami a rozprávkovým imaním FTX nekonvenčnou, ale prominentnou osobou.
Koncom roka 2021 mala podľa neho jeho spoločnosť Alameda Research hodnotu vyše 50 miliárd dolárov a únosnú mieru dlhov. "Minulý rok bolo moje celkové imanie odhadnuté na 20 miliárd dolárov . Naposledy, keď som sa pozeral, tak som mal na účte okolo stotisíc," opísal Bankman-Fried.
Český spravodajský web iROZHLAS.cz na začiatku decembra upozornil, že FTX má aj "českú stopu": tento rok v júli poslala Nadácia FTX Foundation viac ako stomiliónový grant na medzinárodné vzdelávacie centrum Irene Kotíkovej, ktorá na tento účel kúpila zámok v Hostačove zo 16. storočia. Kotíková podľa svojich slov nevie, čo sa bude diať ďalej.
„Čakáme, ako dopadnú rôzne právne konania v Spojených štátoch,“ povedala.