Hutnícka spoločnosť OFZ z Oravy ešte v júli minulého roka ohlásila hromadné prepúšťanie. O prácu prišlo vyše tristo z viac ako štyristo zamestnancov. Vypli sa všetky elektrické oblúkové pece na výrobu ferozliatin.
Dôvodom boli extrémne vysoké ceny elektriny a lacnejšia konkurencia z tretích krajín, ktorá OFZ spôsobovala neudržateľné straty.
Po desiatich mesiacoch oravská firma opäť spustila výrobu. V prevádzke je jedna zo siedmich pecí v závode v Oravskom Podzámku-Širokej. Ide o rozhodnutie z nutnosti, ktoré ju má udržať na trhu, aby neprišla aj o posledných zákazníkov. „Ešte sme zďaleka neprekonali krízu a nevraciame sa do biznisu s fanfárami,“ vraví otvorene pre INDEX výkonný riaditeľ OFZ Branislav KLOCOK.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Prečo museli OFZ spustiť jednu pec, ak bude generovať naďalej straty?
- Ako si zafixovala firma ceny elektriny, aby ju boleli čo najmenej?
- Oplatilo sa jej vyrábať ferozliatiny na Islande alebo v Malajzii?
- Koľko ľudí prijala späť do zamestnania?
O koľko zákazníkov ste prišli od leta minulého roka?
Za trištvrte roka sme medziročne prišli o dve tretiny objemu všetkých zákaziek. Postupne nám zákazky prebrali konkurenti aj z tretích krajín, no najmä hutnícke firmy z Európy, predovšetkým z Francúzska a Nórska.
Trh s ferozliatinami nefunguje tak, že si niečo vyrobíte, zákazníci okolo vás chodia a kúpia si produkty ako na nejakom trhovisku. Sú potrebné certifikácie a vzájomné vzťahy. Keď raz stratíte klienta, návrat k nemu je veľmi komplikovaný.
Ako je možné, že časť zákazníkov pri vás ostala, keď ste mali pozastavenú výrobu?
Mali sme vytvorené zásoby ferozliatin až do októbra-novembra minulého roka, ktoré sme klientom dodávali zo skladu. Od jesene sme si prenajímali pece u našich konkurentov mimo Európskej únie.