Motoristický novinár Rasťo Chvála nedá na Daciu Duster s LPG pohonom dopustiť. Vlani v rozhovore pre INDEX povedal, že počas siedmich rokov a stotisíc najazdených kilometrov s Daciou nemal problém.
Pochvaľuje si nízke prevádzkové náklady a cenu. „Ak by som chcel jazdiť po meste, šiel by som do hybridu alebo LPG, ktoré je, žiaľ, na okraji záujmu,“ poradil vodičom.
Kedysi populárne autá na skvapalnený ropný plyn (LPG) sú naozaj na ústupe. Automobilky sa rozhodli zacieliť na elektromobilitu a z portfólia v uplynulých rokoch vyškrtli pohon na LPG, prípadne CNG, čo je stlačený zemný plyn.
Na slovenskom trhu LPG ponúka už len dvojica automobiliek - Fiat s modelom Panda a predovšetkým koncern Renault s modelmi Clio a Captur. Absolútna väčšina predajov áut pripadá na Daciu (patrí pod Renault), ktorá ako jediná značka predáva všetky modely aj v LPG verzii.

Popri predaji nových áut s LPG pohonom boli kedysi na Slovensku populárne prerábky pôvodne benzínových áut na LPG pohon. Firmy, ktoré sa inštalovaním LPG zariadení živia, dúfali, že zdražovanie palív motivuje časť vodičov, aby si auto dali prerobiť.
Vlani skutočne došlo k zvýšenému záujmu o LPG montáže, v tomto roku však zas upadol.
„Klamal by som, ak by som netvrdil, že ľudia netelefonujú alebo nepíšu e-maily, kde žiadajú o cenovú ponuku na prestavbu auta. Lenže týmto vo väčšine prípadov tento krok končí,“ priznáva Marián Hatiar, ktorého firma vo Zvolene montuje a servisuje LPG zariadenia na staršie autá.
Čo sa v článku dočítate:
- Koľko stojí prerobenie benzínového auta na LPG pohon,
- aká je návratnosť investície pri súčasných cenách benzínu,
- ako auto na LPG funguje a ako sa prepína pohon medzi benzínom a plynom,
- aké výhody a nevýhody má LPG pohon pre vodiča.
Prečo klesá záujem
Oživenie LPG prerábok vlani nakopli vyššie ceny palív. „LPG zariadenia si vtedy dali nainštalovať najmä vodiči, ktorí o tom uvažovali dlhšie. Drahý benzín ich utvrdil v tom, že je to správne rozhodnutie,“ vysvetľuje šéf firmy All4Car Group Tibor Holčík.