Premiér Ľudovít Ódor pred pár dňami varoval, že Slovensko stojí na križovatke, na ktorej sa musí rozhodnúť, ako rýchlo a ako bolestivo ušetrí osem až desať miliárd eur v priebehu najbližších štyroch rokov.
Stav verejných financií je podľa neho neudržateľný a deficit verejných financií tento rok odhaduje na šesť až sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP). Nová vláda bude musieť prísť s dôveryhodným plánom na ozdravenie verejných financií.
Ministerstvo financií s odborníkmi z Inštitútu finančnej politiky (IFP) počas leta vypracovali opatrenia, ktoré by mohli verejné financie skrotiť. Celkovo ide o návrhy za deväť miliárd eur.
„Balík opatrení vnímame ako apolitický. Sú v ňom odborné opatrenia, ktoré by politológovia klasifikovali ako ľavicové, ale aj také, ktoré by boli skôr pravicové,“ povedal minister financií Michal Horváth s tým, že sa snažili vybrať inteligentné riešenia, ktoré neuškodia ekonomike.

Dlh znepokojivo rastie
Investori na finančných trhoch sa na Slovensko pozerajú ako na krajinu z východného bloku, v ktorom prebieha vojnový konflikt, preto od neho požadujú určitú mieru racionality, ktorá zaručí, že im bude schopné požičané peniaze s úrokom vrátiť.
Dlh na úrovni okolo 57 percent HDP nie je v porovnaní s priemerom EÚ tragický. Znepokojujúci je jeho prudký rast. Keby nová vláda nič nespravila, dlh by sa v najbližších troch rokoch vyšplhal k 70 percentám HDP.
Ak budú politici naďalej rozhadzovať, investori zavetria vyššie riziko a začnú požadovať úrokovú prirážku, čo Slovensku predraží splácanie dlhu. Ak jeho obsluha pre vyššie úroky bude nákladnejšia, nebude dostatok peňazí na zdravotníctvo alebo sociálnu politiku.