Keď čínske automobilky okolo roku 2005 prvýkrát expandovali do Európy, predaj lacných kópií európskych a japonských modelov s mizernou kvalitou sa skončil fiaskom.
To je však minulosť, Číňania sa vrhli do nového segmentu elektromobility, pričom prešli od kradnutia nápadov k vlastným inováciám. Čínske autá sú čoraz viac viditeľné aj na slovenskom trhu, hoci mnohé z nich sa predávajú pod tradičnými európskymi značkami.
Ani jedna čínska automobilka však zatiaľ naplno nevyužila potenciál nižších výrobných nákladov, ktoré by sa prejavili v podstatne nižšej cene oproti európskej konkurencii. Viac sa dočítate v novom novembrovom INDEXE.

Z titulky magazínu sa na vás usmieva zakladateľ softvérovej spoločnosti Resco, ktorá získala len nedávno získala ocenenie FéliX Business Award, ktoré udeľuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s odbornými partnermi.
Radomír Vozár a jeho spoločníci stavili na tvorbu aplikácií pre mobilné zariadenia. A to oveľa skôr, ako na trh prišiel prvý iPhone a spustil smartfónovú revolúciu.
Vybudovali si tak know-how, ktoré im poskytlo zásadný náskok pred konkurenciou, vystrelilo ich do sveta a umožnilo im získať exkluzívny kontrakt so softvérovým obrom Microsoft.
„Mali sme veľké šťastie. Ale šťastie praje tomu, kto sa snaží a my sme boli vytrvalí,“ hovorí Radomír Vozár v titulkovom rozhovore nového INDEXU.

Šťastie, aj keď z iného súdka, mal aj podnikateľ Jozef Antošík, ktorého verejnosť pozná najmä ako majiteľa futbalového klubu MŠK Žilina.
Film o ňom by sa mohol začínať scénou, kde v jednej miestnosti sedí s dvojicou policajných vyšetrovateľov. Situácia je napätá, Jozef Antošík musí vysvetľovať, ako a prečo z firmy vyviedol zdravé časti a tie nefungujúce nechal napospas osudu. Vrátane miliardových pôžičiek, za ktoré ručil štát.
Vyšetrovateľov však presvedčil a v ďalších rokoch jeho hviezda vystúpila medzi slovenskú podnikateľskú elitu. Dráhu podnikateľa, ktorý stál za výrobcom hygienických potrieb Tento a v súčasnosti vlastní producenta populárnej tresky Rybu Žilina, sledujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti.
Príbeh Petra Štecka, zakladateľa najväčšej slovenskej reštauračnej siete Medusa, sme už v seriáli o magnátoch opisovali. V novembrovom INDEXE prinášame rozhovor, v ktorom poskytol svoj pohľad na kľúčové udalosti v jeho kariére.
Medializovaný bol najmä jeho „vzťah“ k daniarom, keď ho viacerí vysokí predstavitelia finančnej správy „vypaľovali“, aby mal od nich pokoj.
„Pre mňa je vzťah so štátom napätý a cítim sa dvadsať rokov naháňaný. Gastro ako celok a my ako predstaviteľ sektora, ktorý vyčnieva, sme neustále naháňaní za čokoľvek,“ tvrdí Peter Štecko.
V našom rozhovore vysvetľuje aj to, prečo je hlavná firma skupiny napísaná na jeho manželku a prečo už nemá chuť investovať do nových reštaurácií a konceptov na Slovensku.

Vyprážaný syr 12 eur, kapustnica 6,50 a veľké pivo 3,50. Nie, nie je to výňatok z cenníka niektorej z reštaurácií Petra Štecka. Toľko vyjde občerstvenie unaveného turistu, keď sa vyštverá na Štefánikovu chatu pod Ďumbierom v Nízkych Tatrách.
Napriek relatívne vysokým cenám nie je tento biznis veľmi výnosný. Teda aspoň podľa prevádzkovateľov a majiteľov vysokohorských chát. „Sme horskí nadšenci. Keby sme nimi neboli, tak by sme tu nevydržali,“ hovorí Igor Fabricius, ktorý Štefáničku prevádzkuje od roku 1994.
V novom INDEXE sa dočítate aj o ďalších aspektoch podnikania vo vysokých nadmorských výškach. Napríklad – čo je podľa vás výhodnejšie, zásobovanie chaty vrtuľníkom alebo vysokohorským nosičom? Odpoveď vás možno prekvapí.
Z ďalších tém v novembrovom INDEXE vyberáme:
- Výhodnejšie ako akcie: Štátna prémia v stavebnom sporení by mala byť dostupnejšia.
- Ceny sú už len orientačné: Trh s bytmi sa otočil, na koni sú kupujúci.
- Expanziu berú ako otázku života a smrti: Tomáš Vrtík radí e-shopom pri expanzii do zahraničia.
- Šetria prírodu aj faktúry za vykurovanie: Island stojí na geotermálnej energii, Slovensko sa ním môže inšpirovať.
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Vopred ďakujeme za priazeň.