INDEX a Slovenská sporiteľňa vo štvrtok vyhlásili víťazov tretieho ročníka FéliX Business Award. Ocenenie v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh získala spoločnosť Resco.
V kategórii Výnimočný rodinný biznis zvíťazila spoločnosť Lukamasiv, v kategórii Biznis pre budúce generácie odbornú porotu najviac zaujala spoločnosť Re-plast a v kategórii Samospráva pre budúce generácie mesto Šaľa.
Špeciálnu cenu Slovenskej sporiteľne a Nadácie Slovenskej sporiteľne za verejné dobro získalo občianske združenie Návrat.
FéliX Business Award 2023 | |
Excelentný biznis príbeh | Resco |
Výnimočný rodinný biznis | Lukamasiv |
Biznis pre budúce generácie | Re-plast |
Samospráva pre budúce generácie | Šaľa |
Verejné dobro | OZ Návrat |
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne a spoločensky zodpovedné firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite a modernosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Experti na podnikovú mobilitu
V kategórii Excelentný biznis príbeh boli nominované firmy, ktoré sú vzorom pre ostatných, podnikajú úspešne, inovatívne a zodpovedne a prispievajú tak k rozvoju, modernosti a šíreniu dobrého mena Slovenska.
Softvérová firma Resco patrí ku globálnej špičke v aplikáciách podnikovej mobility a manažmentu vzťahov so zákazníkmi. Medzi jej klientov patrí technologický gigant Microsoft, či najväčšia sieť pubov v Spojenom kráľovstve.
Softvér spoločnosti Resco využívajú servisní pracovníci aj na ropných plošinách či vo veterných parkoch a ďalšie stovky zákazníkov vo viac než osemdesiatich krajinách sveta.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli výrobca elektrónkových zosilňovačov Canor, špecialista na práškovú metalurgiu Gevorkyan, prevádzkovateľ kníhkupectiev Martinus, sieť zubných ambulancií SK Dental a poskytovateľ outsourcingu IT odborníkov Titans Freelancers.
Nábytkárska rodinná tradícia
V kategórii Výnimočný rodinný biznis boli nominované úspešné rodinné firmy so zapojením aspoň dvoch generácií do riadenia.
Nábytkárska spoločnosť Lukamasiv z obce Kriváň pri Detve posunula biznis v tomto inak konzervatívnom odvetví do technologicky novej dimenzie.
Aj vďaka robotizácii patrí dnes už trojgeneračná rodinná firma Ľubomíra Očenáša k najväčším dodávateľom švédskeho nábytkárskeho gigantu Ikea, pričom táto spolupráca jej otvorila cestu na európsky trh.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli výrobca liekov Galvex, producent interiérového nábytku Idona, zlievarenská spoločnosť Medeko Cast, špecialista na expresnú dopravu Swida Innovative a dodávateľ prepojovacích systémov a senzorov na báze optických vlákien Sylex.
Fóliu najprv vyrábali, teraz ju recyklujú
V kategórii Biznis pre budúce generácie boli nominované úspešné firmy s inovatívnym produktom, službou alebo vnútropodnikovou zmenou, ktoré majú pozitívny vplyv na životné prostredie a udržateľnosť.
Ján Krčula najprv plastové fólie a vrecká vyrábal, no potom sa so synmi Jánom a Matejom rozhodol, že namiesto vytvárania ďalšieho odpadu budú radšej použitú fóliu recyklovať.
Ich spoločnosť Re-plast vo Zvončíne pri Trnave na triediacej a recyklačnej linke spracuje mesačne 1200 ton fólie, z ktorej vzniká regranulát vhodný na opätovné využitie.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli recyklačná spoločnosť Power Battery a špecialista na chemikálie na znižovanie emisií Ropa Group.
Vsadili na smart riešenia v energiách i doprave
V kategórii Samospráva pre budúce generácie boli nominované obce, mestá, kraje či regionálne zoskupenia, ktoré v posledných piatich rokoch úspešne zrealizovali finančne udržateľné projekty v oblastiach ekológie alebo inovácie a kvality života.
Radnica okresného mesta Šaľa s 20-tisíc obyvateľmi sa vybrala cestou smart riešení pri zvyšovaní energetickej efektívnosti verejných budov, mestskej doprave a mobilite.
S odolnosťou voči vysokým cenám energií pomáha Šali vlastný geotermálny vrt, dopravnú situáciu majú zasa zlepšiť nové cyklocesty i moderný parkovací systém.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli mestá Trenčín, ktorý sa na zmenu klímy pripravuje aj zeleným mostom, a Veľký Krtíš, ktorý bojuje so suchom aj dažďovými záhradami.
Z detských domov späť do rodín
Špeciálnu cenu Slovenskej sporiteľne a Nadácie Slovenskej sporiteľne za verejné dobro získalo občianske združenie Návrat.
Už tri dekády podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín. V súčasnosti v šiestich regionálnych centrách jeho tím sociálnych pracovníkov, špeciálnych pedagógov a psychológov poskytuje komplexné služby v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti a sanácie pôvodného rodinného prostredia.

Ďalšími nominovanými boli:
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica: Zameriava sa na ekologické témy a vzdelávanie, prináša inšpiratívne cesty vo vzdelávaní, nabáda k zodpovednej spotrebe. Na možnosti pozitívnych zmien ukazuje prostredníctvom projektov Zelená škola, Čierna labuť, Komenského inštitút či Mestské včely.
Centrum Slniečko: Tím štyroch desiatok odborníkov z rôznych profesií poskytuje komplexné služby pre obete domáceho násilia a týrané a sexuálne zneužívané deti. Prevádzkuje poradne, pobytové zariadenia a centrá prevencie a vzdelávania, poskytuje tiež nájomné bývanie na báze housing first v Nitre a Leviciach.